• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TRANCEWARP: nechci ti kazit radost, ale viz:

    BEYBOY: pokud to má být aspoň trochu realistický, tak prostě na space combat zapomeň. celé by to bylo o aktivaci nějakých pomůcek, které ti umožní protivníka vůbec lokalizovat, natož se k němu přiblížit. V realistickém vesmíru oběžné periody kolem planet jsou v řádu hodin... nějaké dostaveníčko s protivníkem by trvalo dny a pokud by byl na orbitě s jiným sklonem, tak na to zapomeň úplně...

    Vlastně samotným důvodem existence dnešních počítačů bylo to, že člověk toho intuitivně v kosmu moc nenamanévruje.
    TRANCEWARP
    TRANCEWARP --- ---
    BEYBOY: zajimavej postreh
    me prislo, ze se to furt hodi
    v tech ruznejch scifi adaptacich maj vetsinou infinite fuel, coz umoznuje tyhle hratky
    ale mozna je to fakt zanedbatelny proti motoru co zvlada trvale davat treba 10g
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    JULIANNE: Jj, kdo jiný :)
    JULIANNE
    JULIANNE --- ---
    ARCHIMEDES: I tebe napadl Prokop :)? Už nemusím propojovat? Případně mě držte v kopii (novakovajn@fzu.cz; kdyby to mělo výrazný výukový potenciál, mohl by na to pár korun dát Vesmír pro lidstvo).
    BEYBOY
    BEYBOY --- ---
    TRANCEWARP: Podle me existuji dve fyziky a nema smysl je michat dohromady jak se o to snazis ty:
    1. "nase" fyzika, viz KSP. Mame velmi omezene deltaV, musime delat slingshoty, atmosfericke brzdeni, vicestupnove rakety atd..
    2. "expanse" fyzika kde mas o nekolik radu vetsi deltaV a tyhle kraviny neresis. Resis jen zrychlovani, zpomalovani a pripadne parkovani&dokovani na orbite.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    TRANCEWARP: Kamarád už roky pomalu víceméně sám pracuje na něčem podobného druhu, možná ještě o level níž, včetně samotné stavby lodí a velkých konstrukcí. Kdyžtak napiš SZ.
    TRANCEWARP
    TRANCEWARP --- ---
    Delame na novy hre, ktera bude RTS space combat simulator. Jestli mate nakoukanou The Expanse (idealne prectenou), tak mate jasnou predstavu o mym cili.

    Aktualne makam na konceptu, ale uz mam dost jasno o tom, jak to ma vypadat.

    A z toho plyne potreba najit nekoho spolehlivyho, kdo mi bude schopnej dodat matematiku. Hra bude mit svuj vlastni fyzikalni model, jelikoz zadnej normalni engine neuvazuje ty sileny vzdalenosti a rychlosti a nefungovalo by to.

    Chci, aby v tom sly delat vsechny ruzny manevry, lode umely parkovat na orbitach, dokazaly vyuzivat triky jako slingshot a atmosfericky brzdeni.

    Znam nase limity a tu matiku urcite nikdo z nas dohromady dat nedokaze. Zbytek tymu mam, penize mam, jasnou vizi taky. Ale jelikoz chci, aby to fungovalo plus minus realisticky, tak potrebuju nekoho, kdo rozumi matice dostatecne na to, aby mi pomohl dat dohromady vsechny rovnice, co pak naprogramujeme do naseho fyzikalniho modelu.

    Vic to verejne rozebirat nechci. Pokud tady nekdo ma MatFyz nebo adekvatni vzdelani a tohle je neco, co by ho totalne bavilo a nemuze uverit, ze by se v tomhle mohl hrabat a nekdo mu za to zaplati, tak to je mozna muj clovek.

    Co se me tyce, tak nejsem hobby amater, mame velky studio, tuhle hru bude produkovat nase druhy, novy studio. Klidne to pripadne poslete nekomu dal, kdo by mohl nit zajem, skill a osobnost, ktera umoznuje s nim dlouhodobe spolupracovat.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Hurá, okurková sezóna začíná!!! :-)
    Is the Interstellar Object 3I/ATLAS Alien Technology? | by Avi Loeb | Jul, 2025 | Medium
    https://avi-loeb.medium.com/is-the-interstellar-object-3i-atlas-alien-technology-b59ccc17b2e3
    ROARCK001
    ROARCK001 --- ---
    SCHWEPZ: Scott Manley o tom Měsíci (a stejně o sample return z Marsu) mluví tak, že Číňani se tam jedou +- vyfotit, zatímco USA dělají super science a o Měsíci se mluví tak, že plán je trvalá základna. Takže spíš tak, že ti sověti jsou jako Číňani a není důvod brát Čínu zas moc v potaz, když se plánuje (přesně atakuje "musíme na Měsíc hned jinak nám ho Čína vyfoukne!" že to není dobrej způsob jak přemýšlet o dobývání vesmíru)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SCHWEPZ: Americký vesmírný program by šanci měl, ale je zhruba v tom stavu, v jakém byl sovětský v 60tých letech - tedy vzájemná řevnivost nespolupracujících konkurenčních dodavatelů.

    Pouhý 2 horní stupně Falconu 9 posazené na booster Superheavy by nejspíš zajistily nosnost srovnatelnou se Saturnem V. Z nějakého důvodu je ale úspěšnost všech soukromých i vládních lunárních misí mizivá, nebo se nakonec překlopěj, nebo tak něco. Naproti tomu, Čína má úspěšnost přistání 100%... náhoda?
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    LEGI: jenze spravna odpoved je ano. ;)
    Mysleli jsme si, ze je Mesic pusty, ale uz vime, ze ma svuj vlastni kolobeh vody.
    Nehlede na to, ze o tektonicke aktivite Mesice jsme taky vedeli jenom dolni odhad a hordni odhad se nam posunul o 2 rady.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Roger W. Robinson Jr., takzvaný architekt rozpadu Sovětského svazu a mozek ekonomické strategie bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana, varuje, že Čína začíná být nebezpečná. Chce ji zastavit dříve, než vyhraje závod na Měsíc. „Za současného stavu přijdeme o Měsíc. Číňané posunuli přistání s lidskou posádkou na Měsíci z roku 2030 na rok 2029. To je jen pár let – a americký vesmírný program nemá proti čínskému šanci,“ řekl v rozhovoru pro finskou televizi Yle.

    Roger W. Robinson Jr., který vede pražský think-tank Prague Security Studies Institute, se obává rychlého postupu Číny do vesmíru, kde by si mohla vynutit podobnou dominanci jako v Jihočínském moři. „Vzhledem k tomu, jak špatně je dnes americký vesmírný program financován a na jaké technické potíže narazil a dosud je nevyřešil, vypadá to bezvýchodně. Situace je naléhavá,“ upozorňuje.

    Robinson vidí paralely mezi dnešním vesmírným závodem a soupeřením velmocí, kterého se účastnil v 80. letech minulého století. Podle něj je však dnes toho více v sázce: pokud Čína získá vojenskou kontrolu nad Měsícem, naruší se celá rovnováha sil na Zemi.

    PSSI staff | Prague Security Studies Institute
    https://www.pssi.cz/pssi-staff/9-roger-w-robinson-jr

    Reaganův exporadce: Donutím Trumpa, aby se pořádně... | FORUM 24
    https://www.forum24.cz/reaganuv-exporadce-donutim-trumpa-aby-se-poradne-nastval-cinu-musime-znicit-stejne-jako-sssr

    ‘REALLY SERIOUS’: Expert warns of dire consequences if China controls the moon
    https://www.youtube.com/watch?v=HKNOlSQz520
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Nearly 3,000 people are leaving NASA, and this director is one of them - Ars Technica
    https://arstechnica.com/space/2025/07/the-director-of-nasas-largest-science-center-is-leaving-government/
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    R.I.P.
    Při nehodě na paraglidu zemřel dobrodruh Baumgartner. Proslavil ho skok ze stratosféry - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-pri-nehode-na-paraglidu-zemrel-dobrodruh-baumgartner-proslavil-ho-skok-ze-stratosfery-40530759
    LEGI
    LEGI --- ---
    zlaté pravidlo žurnalistiky praví, že jakmile je v nadpisu otazník, odpovědí je na 99,5 % vždy "ne"
    KROJC
    KROJC --- ---
    Vše, co jsme věděli o Měsíci, je jinak? | Lunární dílna #9
    mhttps://www.youtube.com/watch?v=AibFS6KxS_0
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Indiska kosmonautika s informacemi, ktere cesky zaznely vubec poprve

    https://www.youtube.com/live/WTXFGCIkooo?si=fI3KYYbuKYyAOhyr
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Eyes on the News - NASA/JPL
    https://eyes.nasa.gov/apps/news/#/home
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    Americký úřad NASA čeká kvůli redukci státních výdajů úbytek zaměstnanců. Z důležitých pozic by jich mělo odejít přes dva tisíce. Může to ovlivnit i plán Bílého domu vrátit astronauty na Měsíc, uvádí server Politico.
    Z NASA kvůli vládním škrtům odejde asi 2150 vysoce postavených zaměstnanců - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-z-nasa-kvuli-vladnim-skrtum-odejde-asi-2150-vysoce-postavenych-zamestnancu-281564
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam