• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MUCKERČESKOSLOVENSKÁ SOCIALISTICKÁ REPUBLIKA V OBRAZECH, ODKAZECH A VE VERŠÍCH
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    x.com
    https://x.com/MocnyPetr62670/status/1827220651578445860
    24. srpen 1978 – Ondřej Stavinoha a František Polák vyhodili do povětří sochu Klementa Gottwalda na náměstí v Příbrami.

    Na náměstí Velké říjnové socialistické revoluce ve středočeském městě Příbrami stála kdysi socha Klementa Gottwalda, hlavního strůjce komunistického převratu v Československu, budovatele totalitního systému.

    Stavinohův „atentát“ byl politicky motivovaný: Československo už deset let okupovala sovětská armáda, Gottwald symbolizoval teror, nesvobodu, podřízenost Moskvě. Rasantní protest neprovedl „agent imperialismu“ či „reakční živel“, jimiž obyvatelstvo strašila propaganda, nýbrž muž z lidu – horník, zástupce nejvyzdvihovanější profese.

    Ondřej Stavinoha se narodil ve Znojmě 14. června 1955. Nebyl odbojář ani disident, ale zasáhla ho sovětská okupace v srpnu 1968. Pamatuje si, jak šel tehdy s nevlastním otcem do lesa a otčím s bezmocnou zuřivostí střílel z kulovnice po ruských helikoptérách.

    Ondřej se vyučil v oboru zemědělec-mechanizátor, chvíli pracoval jako traktorista a po vojně šel dělat na šachtu do uranových dolů v Příbrami. Rozčilovala ho normalizační každodennost, hlavně policejní šikanování každého, kdo se vzhledem jen trochu vymykal, vadilo mu, že deset let po okupaci se všichni tváří, jako by nikdy žádná nebyla.

    Výbušniny Ondřej schoval v posteli na ubytovně a s Františkem Polákem se dohodli, že odpálí Gottwalda v noci 21. srpna. Zdálo se jim, že trhavin je málo, a tak do svých plánů zasvětili ještě třetího známého, Jaroslava Týsla. Ten obstaral asi půl kila dalšího "materiálu". Bohužel Týslovi taky řekli, co se chystají udělat, a to byla osudná chyba.

    V den akce se na náměstí ale nedostali, VB tam měla kontroly. Nechtěli se ale svého plánu vzdát a další termín se dali 23. srpna v noci.

    Těsně před půlnocí Polák hlídal na kraji náměstí. "Socha měla dva metry šedesát, a když jsem k ní v noci přišel, kouknul jsem nahoru a říkal jsem si: Takový kolos! Dal jsem mu výbušniny mezi nohy, k tomu 12 vteřinový odpalník-zpožďovač, odpálil jsem to plochou baterkou. A běžím. Doběhl jsem ke kašně a ozvala se detonace, že mě to hodilo kus dopředu. V té ráně jsem se otočil a vidím, jak Gottwald padá k zemi. Současně se ale vysypaly okna i výlohy, tak jsem si pomyslel: Tohle jsem přehnal! S takovou razancí jsem vůbec nepočítal, " vyprávěl.

    Státní bezpečnost zahájila ještě ten den masivní operaci. Pročesávali kraj, rozhlas vyzýval občany, aby "podali svědectví".

    Polák a Stavinoha ovšem mlčeli a policie by na ně nejspíš nepřišla, kdyby se jí nepřihlásil Jaroslav Týsl, který dostal strach.

    Pak už šlo všechno rychle: Poláka a Stavinohu si esenbáci sedm dní po útoku vyzvedli přímo na šachtě. Stavinoha zkoušel zapírat, ale nejdřív dostal "nakládačku" a pak mu předložili Týslovu výpověď, po které už žádné mlžení nemělo smysl.

    Soud se konal v Praze 22. a 26. ledna 1979. "Dostal jsem devět let, s tím, že já sám musím zaplatit celou škodu, která jen na soše dělala asi 140 tisíc. Devět let bylo moc," říkal Stavinoha.

    Vyměřili mu tolik, co by v normálním režimu dostal za vraždu. František Polák měl sedmiletý trest (a odvolací soud pak rozhodl, že i on musí uhradit část škody), Týsl dostal rok. Ondřej Stavinoha si navíc trest odseděl celý, na svobodu vyšel ve druhé polovině osmdesátých let, těsně předtím, než socha z náměstí navždy zmizela.
    L4MA
    L4MA --- ---
    solidni galerie

    900+ nápadů na nástěnce Staré socialistické Československo na nástěnce 2024 | stáří, praha, fotografie měst
    https://cz.pinterest.com/luciedvorskalucie/star%C3%A9-socialistick%C3%A9-%C4%8Deskoslovensko/

    Padající fasáda a zásah hasičů ve Zbrojnické ulici. foto Technický úřad MMP 1976

    XMEDA
    XMEDA --- ---
    Trochu starsi Ceskoslovensko

    Bezstarostné cestování po železnici - celý film (1937)
    https://www.youtube.com/watch?v=2OP3z0bIlDI
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Dezinformace https://www.facebook.com/dezinformacecom/posts/pfbid02wRZJTz55dCCxB9pB4ENCMiFCW1F89833nyYdqWdSeVRkpHP8en93CSHq7xcm4AxWl
    1 h
    ·
    Jak komunistická tajná zpráva, o jedech v potravinách, zbořila mýtus o nejpřísnějších normách na světě
    Už jste to asi slyšeli, za komunistů byly potraviny kvalitní, protože jsme měli nejpřísnější normy na světě.
    Je úžasné, že máme tolik odborníků na normy potravin po celém světě. Vzniká tu obdoba Volného paradoxu: „To nejsofistikovanější a nejtajnější spiknutí na světě vždy odhalí ten největší blbec“. V našem případě by platilo: „Normám rozumí nejvíce ten, kdo je nikdy neviděl“.
    U potravin se rozlišovaly dva hlavní druhy norem. Normy pro bezpečnost potravin, hlavně obsah cizorodých látek a normy předepisující složení potravin a pokrmů.
    Například normy s názvem „Receptury teplých a studených pokrmů“, pro gastronomické a výrobní provozy studené kuchyně, v podstatě zničily gastronomii, ony totiž přikazovaly stejné složení pokrmů ve všech restauracích, všech cenových kategorií. Normy se nedodržovaly, kradlo se na každém kroku, proto patřili kuchaři a řeznici k tzv. honoraci (vysoce příjmovým skupinám), přesto, že měli podprůměrný plat, ale vysoké příjmy "bokem".
    Normy na cizorodé látky jsme často neměli, nebo se nedodržovaly. V dokumentu Československé státní televize z roku 1988 s názvem:
    "Jsou naše potraviny závadné?", se mluví o absenci normy na obsah vysoce karcinogenních PCB v potravinách.
    Proto zpráva Ministerstva životního prostředí z března 1990 uvádí:
    "Ve vyšších hladinách jsou v potravinách zjištěny některé toxické látky, které dokonce překračují přípustný denní příjem stanovený Světovou zdravotnickou organizací."
    V přiložené tajné zprávě z velvyslanectví v NSR jsou vyjmenovány problémy exportu potravin do NSR, v kontextu tehdejších norem EHS:
    Str. I.
    „Již v letech minulé pětiletky došlo k několika reklamacím československých potravinářských a zemědělských výrobků z titulu vysokého obsahu cizorodých látek. Jednalo se o zbytky pesticidů v mléčných výrobcích. Uvedená reklamace měla za následek širokou kampaň v tisku proti dovozu zmíněného zboží z Československa. Dalším případem byla reklamace na slad do té doby považovaným jako československá špičková komodita. Ale byly také reklamace na úhyn československé lovné zvěře po intoxikaci z postřiků v místě odchytu.
    Dnes je již jasné, že nepříznivá situace bude v dohledné době i v odbytu československého ovoce a zeleniny a výrobků z nich, protože v NSR, a i v dalších zemí EHS, vstupují v platnost velmi přísná opatření o limitech zbytkových množství cizorodých látek v těchto druzích výrobků.
    Mezi tyto případy patří též i reklamace na vývoz československých masných konzerv pro firmu Rhem, kdy z dodávek realizovaných během roku 1981 bylo téměř 40 % vráceno z titulu zvýšené hladiny chlorovaných uhlovodíků. Nepodařilo se tak využít propadu u polských dodávek masnách konzerv, lépe se uchytit na místním trhu a zvýšit naše ceny. Ze stejných důvodu byla uplatňována reklamace na směs pro výrobu knedlíku u firmy Pfani. Další potencionální ohrožení československého zemědělsko-potravinářského vývozu z důvodu neodpovídající výrobním technologie a znečišťování výrobního prostřední lze očekávat u cukru vlivem vysokého obsahu dusíku a látek z použitých hnojiv a pesticidů, u sladkovodních ryb se zvyšuje obsah solí těžkých kovů, především rtuti, ale i kadmia, které jsou obsaženy v dezinfekčních prostředcích a fosfátových hnojivech.
    Str. II.
    Pivo – na jarním jednání odběratelů československých piv v NSR s dodavatelskou OZO a zástupci výroby bylo německými importéry konstatováno, že československá piva obsahují mimo nitrosaminů i další cizí látky – ficin a kysličník siřičitý. Jejich obsah neodpovídá platné legislativě o čistotě dováženého piva do NSR a může tak dojí k okamžitému zákazu dovozu piva. Je třeba ještě zdůraznit, že by se tak jednalo o zákaz dovozu piva do všech zemí EHS.
    Chmel – vzhledem k tomu, že v Československu je chmel pěstován v oblastech s mimořádně vysokou hladinou exhalátů, které v kombinaci s postřikem dithiokarbamáty jeho nerušenou kvalitu ještě snižují, je tento na některých trzích v podstatě neprodejný (USA). Je pouze náhodou, že jiní odběratelé toto zjištění ještě neučinili.
    Masné a zeleninové konzervy – opomeneme-li samotná obsah našich konzerv, zůstává velmi vážným problémem konzerva sama jako obal. Špatná kvalita plechu a pájky má za následek pronikání stop těžkých kovů přímo do obsahu konzerv. Jedná se především o zvýšený obsah olova a kysličníku železa. Zároveň se tímto snižuje odolnost plechového obalu proti korozi, takže korozí je druhotně znečištěn jejich obsah. V tomto případě se jedná především o plechovky používané na konzervování ovoce a zeleniny n. p. Fruta.
    #ceskoslovensko
    (odkazy na zdroje v komentářích)
    TOFI
    TOFI --- ---
    Nechceš bony? Český fenomén Tuzex byl státem řízená pračka na peníze i známka luxusu a výjimečnosti


    Neexistuje snad nikdo z generace dnešních padesátníků, kdo by si nepamatoval Tuzex, před kterým postávali veksláci a nabízeli kolemjdoucím bony. Byli to paradoxně právě oni, kteří udělali z Tuzexu obchod pro širší veřejnost.

    Bony, vole, bony? Nechceš bony? Okřídlená věta, která byla za totality slyšet téměř před každým Tuzexem, kde se pak v průchodu uskutečnila nejedna finanční transakce. Mít džíny z Tuzexu totiž něco znamenalo a k tomu, abychom si je mohli koupit, jsme právě bony potřebovali. A tak nezbývalo nic jiného než se do černého obchodu tak trochu zapojit. Mnozí z nás mají Tuzex spojený až s osmdesátými léty minulého století, jenže vznikl mnohem dříve – už před šedesáti šesti lety.

    První prodejna Tuzexu byla otevřena v Praze v červenci 1957. V deníku Rudé právo se tehdy objevilo, že posláním Tuzexu je vycházet vstříc členům diplomatického sboru, zahraničním turistům a držitelům valut. Skutečnost však byla jiná. Tehdejší komunistické Československo potřebovalo získat valuty a devizy, kterých mělo málo. Československá koruna nebyla volně směnitelnou měnou. „Stát chtěl odsávat od lidí valuty, celý systém souvisel s devizovým monopolem a stát chtěl ovládat i tyto soukromé peníze svých občanů,“ vysvětluje historik Adam Havlík. A tak čeští občané, kteří pracovali v zahraničí a dováželi zpět přes hranice cizí měnu, ji museli povinně v bance směnit za tuzexové koruny neboli bony, a do státní kasy tak přitékaly valuty.

    Prodejny Tuzexu se postupně rozšířily po celé republice a dalo se v nich sehnat na tehdejší dobu opravdu luxusní zboží, které v běžných obchodech nebylo k dostání. „Hlavně výrobky zahraničních značek. Sortiment byl široký – od potravin, oděvů, spotřební elektroniky, drogerie až po automobily,“ vypočítává Havlík a dodává: „Pro většinu lidí znamenal Tuzex luxus, protože se jednalo o zboží nedostupné. A možnost zde nakupovat byla znamením jisté výjimečnosti.“ A tato výjimečnost souvisela i s tím, čím se platilo.

    Pro většinu lidí znamenal Tuzex luxus, protože se jednalo o zboží nedostupné. A možnost zde nakupovat byla znamením jisté výjimečnosti

    Bony a veksláci

    Za československou korunu jste si v Tuzexu nekoupili ani žvýkačku. Platilo se buď valutami, nebo speciálními poukázkami, respektive tuzexovými korunami, pro které se vžil název bony. Bony se oficiálně koupit nedaly, a tak vznikl prostor pro podnikavce, kteří s nimi začali ve velkém kšeftovat. Kožená bunda, džíny a na nohou adidasky - tak vypadala většina z nich. Obratní směnárníci, kteří skupovali valuty a bony, které pak přehodnotili na ustálenou taxu a nabízeli k prodeji. Získávali je různými pokoutnými způsoby, například skupováním valut od zahraničních turistů a jejich následnou výměnou přes své zdroje. Malé obchody probíhaly přímo na ulici, ty větší na tajných, předem dohodnutých místech. Ve druhé polovině 80. let byla taxa na černém trhu 5 Kč za 1 bon, přičemž průměrná měsíční mzda v té době byla kolem dvou tisíc korun. Pokud jste chtěli mít pravé rifle z Tuzexu, tak vás vyšly klidně na 600 Kč. Jejich cena se totiž pohybovala od 80 do 120 bonů.

    Kdo měl bony, mohl si v Tuzexu koupit lepší zboží.

    Veksláctví podpořila i legislativa

    Na začátku 80. let v tichosti podpořila veksláky i legislativa. Nejprve byla z poukázek odstraněna věta o zákazu jejich prodeje v Československu a také ustanovení, že prodej tuzexových poukázek není směnárenská činnost, ale prodej zboží za valuty. Vekslování se tak trestalo jen jako spekulace. Co do počtu veksláků v té době - můžeme vycházet jen z odhadů. Na konci 80. let se v policejních databázích, jež se týkaly Prahy a Středočeského kraje, nacházelo asi 800 osob, u kterých bezpečnostní složky evidovaly pokoutní prodej bonů či valut. „Veksláků však muselo být ve skutečnosti mnohem víc,“ upřesnil historik Adam Havlík. Socialistické Československo v té době veksláctví více či méně tolerovalo. Vypovídajícím obrázkem o tom, jak tehdy byznys s tuzexovými poukázkami probíhal, je film Bony a klid z roku 1987.
    Rozkvět a platební karty

    V prvních letech po založení byl roční maloobchodní obrat Tuzexu kolem 50 milionů tuzexových korun. V roce 1977 to bylo už téměř tři čtvrtě miliardy tuzexových korun. Největší rozmach zaznamenal Tuzex v 80. letech, kdy se na zboží stály dlouhé fronty. V roce 1988 měl roční obrat 250 milionů dolarů. Ve 170 prodejnách v celém tehdejším socialistickém Československu bylo prodáno na 60 tisíc televizorů, 30 tisíc videorekordérů a přehrávačů a téměř 10 tisíc osobních počítačů. Vrcholem nákupu v Tuzexu se pak stala auta. Ta šla totiž koupit buď v Tuzexu, nebo v Mototechně. Zatímco v Mototechně převažovala nabídka škodovek, v Tuzexu se daly sehnat západní značky.

    Ve druhé polovině 80. let byla taxa na černém trhu 5 Kč za 1 bon, přičemž průměrná měsíční mzda v té době byla kolem dvou tisíc korun. Džíny vyšly na šest stovek

    Díky Tuzexu pak v roce 1988 vydala Živnostenská banka takzvané dispoziční karty k tuzexovým účtům, které šlo využít k bezhotovostnímu placení v prodejnách Tuzexu a také se jimi daly vybírat odběrní poukazy na pobočkách tehdejší Státní banky československé a ČSOB.
    SHIN
    SHIN --- ---
    silný příběh o divnym doktorovi, kterej hází klacky pod nohy fotbalovému teamu a fér trenérovi, kterej vždycky podrží svýho hráče, třeba i v braní efedrinu ...
    Jak zničit vlastní mužstvo - Československo 1977 - Krimi
    https://www.youtube.com/watch?v=y_6wfbGx68Y
    MABLUNG80
    MABLUNG80 --- ---
    MEJLA77: Za socíku bylo v budově ústředí Svazu československo sovětského přátelství.
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    XMEDA: k tem deskam se vaze jedna pekna historka z pocatku ceskyho punku.

    Pravda o �koln�kov� bytu
    https://lege.cz/praskol.htm

    Ústní legendy šířené za bolševické éry patřily k několika málo poetickým momentům té doby, jejichž smysl a půvab zůstanou popřevratovým generacím odepřeny jako nepochopitelné nicotnosti.

    Svého času jsem například pustil do oběhu kazetu s asi desetiminutovým sestřihem písniček ze sovětských pohádek (především z nějaké rozhlasové adaptace Tolstého plagiátu Pinnochia Zlatý klíček) vytahaných z přílohových flexidisků časopisu, který se jmenoval, tuším, Kalabok (jakási jejich Mateřídouška) - neuvěřitelně blbého, ale vycházejícího jen dvouměsíčně, ne-li kvartálně, takže ač byl kusově nejdražší, měl nejlevnější roční předplatné a těšil se tudíž značné oblibě mezi rozličnými periodiky, z nichž jedno jsme si na gymnasiu museli vybrat a povinně odebírat, aby to soudruzi mohli vykazovat jako československo-sovětskou družbu. Písně to byly veselé - ukvičené a uchrochtané - i opatřil jsem je legendou, že jde o zakázanou skupinu Maskovskoje mětro (anglicky Moscow Underground) a rozšířil mezi spolužáky. Ani ne za půl roku se ke mě vrátila ze zcela jiných kruhů x-tá kopie této nahrávky v již téměř nesrozumitelné zvukové kvalitě s květnatě rozkošatělým ústním doprovodem, líčícím, kterak tito mladí moskevští zappisté úpí v nejhlubších bolševických žalářích a jak se jeden z nich prostřílel na Západ a měl s sebou jen tento kratičký úryvek v Rusku jinak naprosto nesehnatelné nahrávky, za jejíž vlastnictví KGB rovnou popravuje. Velmi mě to potěšilo.
    (Post scriptum z roku 2015: teprve teď jsem zjistil, že šlo o filmovou adaptaci Buratinových příhod z roku 1975, k níž dělal hudbu Bulat Okudžava, a jeden ze zbylých kousků pocházel z Alenky v řiši divů v adaptaci Vladimíra Vysockého z roku 1976, takže jsem se s tím undergroundem vlastně docela trefil, ničeho netuše; jako autoři hudby tehdy byli uváděni výhradně Rybnikov a Gevorgjan, kteří díla před režimem "přikryli".)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    kralovske reggae
    https://www.youtube.com/watch?v=JpHJrD-Zk9k


    První nahrávky reggae u nás lze datovat do druhé poloviny 70. let. Tehdy bylo natočeno několik písní, které vzbudily pozornost - hlavně čs. hudební kritiky. Jednalo se o společné projekty Yo Yo Bandu, Comba FH a jazzové zpěvačky Jany Koubkové (singl "„Horký vzduch a písek“/„Tic – Tac Hugo“). Styl reggae se promítl i do písniček, které na začátku 80. et zpívala rocková zpěvačka Jana Kratochvílová se skupinou Heval (např. „Copánky“, „V mý hlavě mi slunce lítá“).

    Asi úplně první kapelou, která se reggae začala věnovat soustavněji, byl pražský, zprvu vokální, později i vokálně-instrumentální soubor Yo Yo Band. Hanspaulští showmani v čele s bratry Tesaříky se sice nejprve nadchli pro americký soul a rhythm & blues, od přelomu 70.-80. let v jejich tvorbě ale jasně začalo převažovat reggae.

    V osmdesátých letech se u nás pak objevilo několik dalších kapel, pro které se tento styl stal téměř jejich ochrannou známkou. Určitě to byl Babalet "rastamana z Prahy" Aleše Drvoty s klávesistou Karlem Babuljakem a kytaristou Jiřím Charyparem. Posledně jmenovaný v serílu Bigbít vysvětluje proč ho reggae zaujalo: "Mě tam fascinovaly ty basový figury, který mi přišly jako z jinýho světa. Ta basa tam hrála úplně jinak, než jsem kdykoliv kdekoliv předtím slyšel. V písničkách byla prostě hlavně basa a pak zpěv, přičemž to celý bylo ovlivněný americkým soulem, karibskou a africkou muzikou." Někteří hudebníci, kteří odešli z Babaletu (I. Pavlů, J. Šimek a J. Šíma), pak vytvořili další, tentokrát krátce trvající skupinu Kamango. Reggae se promítlo i do některých songů pražské novo-popové skupiny Dr. Max, kterou vedl zpěvák Pavel Holý.

    Jednou z prvních českých kapel, která (možná nevědomky) produkovala cosi jako pomalejší ska muziku byla pražská sranda-parta pánů Krajíčka a Brodského s podivným názvem Nahoru po schodišti dolů band. Její pojetí ska vycházelo hlavně z faktu, že muzikanti zpočátku neuměli moc hrát - oni chtěli v podstatě hrát bigbít, ale přes veškerou snahu se jim z nástrojů linulo cosi jako bigbítová dechovka. Což je vlastně ska. Vidíte, a dnes jsou uznáváni jako průkopníci stylu. Legendy holt mají někdy velice prozaické pozadí.

    Rojili se rastamani čeští a moravští i jinde než v Praze. Asi nejvýznamnější mimopražskou družinou byl (a je dodnes) soubor Švihadlo z Mladé Boleslavi. V Brně existoval krátkodobý projekt Black & White (někdy nazývaný Černí a bílí) a z Havlíčkova Brodu pocházelo Bio 29 Pavla Šimona, které produkovalo jakýsi mix reggae a ska. Na Slovensku zase už od začátku osmdesátých let existovala v Bratislavě skupina Ventil RG, jež svůj novovlnný sound stavěla na stylu ska. Hráli v ní mj. i Jano Kuric nebo Robo Grigorov. Po jejím rozpadu prvky ska do své nové kapely Vidiek vkládal právě J. Kuric. A když už jsme u našich východních přátel, reggae a hlavně ska šlo vypozorovat i z tvorby trenčínské veselé party Mišo Kaščáka Bez ladu a skladu.

    Na konci 80. let pak vznikla dnes asi jedna z nejznámějších a nejlepších našich skupin, která se zaobírala jamajským dubem, Hypnotix. Těleso založil ex-baskytarista Abraxasu a Babaletu Michal Dittrich a takhle vzpomíná v seriálu Bigbít, kdy se s reggae poprvé setkal: "Jezdili jsme celá parta k jednomu kamarádovi do Plzně - kde bylo možno chytat německou televizi - dívat se na Rockpalasty (každoroční jednodenní festival v Essenu, který celý vysílal tehdejší západoněmecká televize - pozn. autora), a tam jsme někdy začátkem 80. et viděli Police a oni tam to reggae už do lidí začali ládovat."

    Ještě před Hypnotixem ale s dubem experimentovala partička lidí sdružených do uměleckého sdružení Hokaido (zejména budoucí baskytarista skupiny Vltava Jan Maxa alias Black Rubbish), která ovšem na svých domácích nahrávkách tvořila skladby, v nichž využívala pochopitelně i vlivů reggae, nové vlny ale také třeba hudby new age či muziky lidové. Další české kapely, které využívaly prvků reggae ve své tvorbě byli pražští Dr. Max a Máma Bubo.

    Na závěr krátké historie reggae u nás ještě jeden názor, tentokrát hudebního publicisty Vojtěcha Lindaura v seriálu Bigbít: "Jedna z těch podstatných věcí, která se dotýkala české nové vlny bylo bezesporu reggae. Prorostlo českou novou vlnu a vlastně dnes už těžko můžeme říci proč. Vysvětlujeme si to tím, že i v něm byl zakódován onen odbojný charakter, který český rock v té době nějakým způsobem vyjadřoval." To je jistě možné, stejně jako je možné, že čeští rockeři po reggae šáhli jen z pouhé fascinace nad jeho nezvyklým, loudavým tanečním tepem a vzdušným, odlehčeným zvukem. Prostě proto, že to bylo nové a svěží.


    Reggae v Československu — Články — Reggae — Československo — Bigbít — Česká televize
    https://www.ceskatelevize.cz/specialy/bigbit/ceskoslovensko/reggae/clanky/163-reggae-v-ceskoslovensku/
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    CROSS: : Voyager je přehnanej, ale některý věci byli částečně ovlivněný nejen tím komunismem.. typicky třeba ty počítače nebo telefony - že byly v roce 85 dražší počítače a telefon sis nekoupil v sámošce neplatí jen pro Československo (i když samosebou západní embrago na elektroniku a efektivita státního telecomu v tom hrála podstatnou roli). To samý platí v určitý míře i pro věci jako že byli opadaný omítky, nebo že všichni neměli ústřední topení a splachovací záchody. Stačí si pustit jakejkoliv film třeba z Francie nebo Itálie někdy ze sedmdesátých let a je vidět, že ani tam to často nebyla vždycky všude úplná hitparáda.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Ceskoslovensko in the 60s (anglicky), najviac sa mi pacil zaber na stary parny vlak a zeleznicny prejazd s dvoma chalanmi na bicykloch ako tam cakaju

    “ CZECHOSLOVAKIA AND ITS PEOPLE ” 1960s SOVIET-ERA PRAGUE, BOHEMIA TRAVELOGUE FILM XD42764
    https://www.youtube.com/watch?v=gvRbMwYNdLc
    ANDR3E
    ANDR3E --- ---
    První českou Coca-Colu stočili před půl stoletím, byla symbolem luxusu - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/coca-cola-50-let-ceskoslovensko-vyroba.A210519_104430_ekoakcie_rie
    TEKKET
    TEKKET --- ---
    estráda Svazu československo-sovětského přátelství na stadiónu v České Lípě, polovina 70. let (autora fotky bohužel neznám)

    NEMI008
    NEMI008 --- ---
    NICOLLETTE: Zdravím, zkus - https://www.kosmas.cz/knihy/279197/ceskoslovensko-v-obdobi-socialismu-1945-1989/. Je to od Rychlíka, takže určitě to bude čtivý a bude tam vše podstatný.
    FREELA
    FREELA --- ---
    YENICK: Raport je dobrej

    Raport (TV film) ✦ Drama (Československo, 1968)
    https://www.youtube.com/watch?v=gX3dvNInYfg
    DIVER
    DIVER --- ---
    Ta naše hospoda česká aneb drobná vzpomínka na jídla za ‚totáče‘ před 30 lety | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/...reni-jidlo-dagmar-hertova-cesko-ceskoslovensko-za-totality_1911090903_vtk
    DIVER
    DIVER --- ---
    BLACKHEAD: československo-sovětského přátelství? :)

    já mám taky zafixovanýho rozehřátýho bůra v dlani, ale stačilo se i koukat. jsem z prahy, maringotka občas přijela i k nám na periferii, s cikánama žádný špatný zkušenosti nemám (a to celej život, bych jen podotknul :)
    TOFI
    TOFI --- ---
    Československo v roce 1980 očima turisty ze Západu. Podívejte se - Echo24.cz
    https://echo24.cz/...ty-ze-zapadu-podivejte-se?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    DZODZO: No byl bych opatrnej s tím srovnáváním S.K. a československa v roce 1980. Stejně tak bych byl dost opatrnej s těma uranovejma dolama který ještě sice byli, ale jejich pracovnící už nebyli vězni (poslední nápravná zařízení při dolech zavírali někdy v roce 61).

    A pokud nebyl něják exponovanej tak si myslím že StB ho nedržela pod dohledem (StB byla sice moloch ale kapacity na sledování všech západních turistů neměla).

    Tím nechci proboha nějak idealizovat předlistopadové československo ale S.K. mělo hodně daleko.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam