• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ASHRAKGramatyka a stilystyka – krasna a spisovna cestina nejen na netu
    MAXWESSLO
    MAXWESSLO --- ---
    mel bych dotaz, doufam, ze se muzu zeptat tady. je nejaky rozdil mezi 'recepci' a 'percepci', pripadne jaky?
    SKYTHA
    SKYTHA --- ---
    JAJINEK: staci lepe cist:)
    SKYTHA
    SKYTHA --- ---
    ZIDANE: jojo, na Morave se takove priklady hledaji snadno:)
    JAJINEK
    JAJINEK --- ---
    SILENT: ajo. tušila sem v tom trochu špek, ale přiznám se, že pravý význam slova hyperkorektnost mi předtím trochu ušel, dík :)

    k tomu bych měla jednu historku - bratránek, když byl malý, tak říkal "já se nemuji" (místo jmenuji). později už byl tak zblblý, že říkal "já jse jnemuji" :)
    SILENT
    SILENT --- ---
    SKYTHA: To bych pisk ;)
    SILENT
    SILENT --- ---
    JAJINEK ZIDANE: Nemluvilo se o korektnosti, ale o hyperkorektnosti - viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Hyperkorektnost
    ASHRAK
    ASHRAK --- ---
    JAJINEK: ehm... :-/
    JAJINEK
    JAJINEK --- ---
    ZIDANE:
    SKYTHA:
    no to "byl by jste" je teda mimochodem taky blbě :) by jste, by jsi, by jsme atd. je všecko špatně, správně má být byste, bys, bychom (sama bych to neřešila, ale když profesor krob to do nás cpe snad na všech diskuzních fórech MU... :))

    možná su OT, tak kdyžtak sorry
    ZIDANE
    ZIDANE --- ---
    SKYTHA: Ano, "byl by jste" a moravské "krásné nové vrata" jsou učebnicové příklady korektnosti. V některých částech Moravy lidé vědí, že se nemá říkat "krásný nový auto", ale "krásné nové auto", tak si to přešupačej i na případ "krásný nový vrata", říkají "krásné nové vrata", pohrdají "cajzly" za to, že neuměj mluvit spisovně. Zatímco Moravák hrdě prohlásí zmíněné "krásné nové vrata" a poté, co je upozorněn, že to není spisovné, ačkoliv on si myslí, že ano, protože plurál středního rodu má koncovku -a, tak v lepším případě kouká jak když mu nadloube a v horším se hádá, že on má pravdu a já jako "ten pitomej cajzl" nejsem schopnej uznat chybu a vykrucuju se :D
    SKYTHA
    SKYTHA --- ---
    SILENT: guru bude sympatak :D
    SILENT
    SILENT --- ---
    ASHRAK: to nastesti ne. jako doktorand mohu mit jen jednoho guru a to toho, ktery mi sestavuje plan, tedy vedouciho. jen v jedineho vedouciho veriti budes... atd. kazdopadne mensi bozstva jako grantove, studijni, ekonomicke, atp. se to obcas snazi uhrat na polyteismus.
    ASHRAK
    ASHRAK --- ---
    SILENT: už vím, jazyková poradna
    ASHRAK
    ASHRAK --- ---
    SILENT: tsss
    SILENT
    SILENT --- ---
    ASHRAK: ti to prozradim a ty ho pak budes chtit taky, to vis ze jo ;)
    ASHRAK
    ASHRAK --- ---
    SILENT: kdo je tvůj guru?
    SILENT
    SILENT --- ---
    SKYTHA: on mi dneska muj guru sdelil, ze by to jako hyperkorektnost nepovazoval, takze budu muset chte nechte taky zmenit nazor...
    SKYTHA
    SKYTHA --- ---
    SILENT: jojo, chapu, jak si to myslel...asi zalezi na uhlu pohledu... "byl by jste" za hyperkorektni beru 100%...
    SILENT
    SILENT --- ---
    SKYTHA: Ja ot stavim na tom, ze t je tam prirozenejsi a zaroven standard je mnohem castejsi slovo. O standartach se mluvi minimalne, navic v tehle pozici by tam naopak sedelo to "d". Vzhledem k tomu, ze se lidem casto vtlouka, ze je standard, nikoliv standart, prenaseji si to lide i do nesouvisejicich pripadu. Ale je to jiste otazka nazoru. To "byl by jste" bys za hyperkorektnost povazovala?
    SKYTHA
    SKYTHA --- ---
    SILENT: no mne to prave na hyperkorektnost tak jako tak nesedi....je vseobecne znamo, ze existuje standard a standarta...problem tkvi v tom, ze lide poradne neznaji rozdil a obe slova ruzne kombinuji, cimz vznikaji hybridy prave typu standarda apod. Coz pro me hyperkorektnost, tak ja ji vnimam, neni... bezne zamenovani t a d je samozrejme ukazkovym prikladem, ale podle me ne v tomhle pripade...
    SILENT
    SILENT --- ---
    SKYTHA: Hyperkorektnost ovsem vychazi z neznalosti (a z toho, ze vetsina lidi slovniky nepouziva). To t na konci je tam u cestiny prirozene a nejcastejsi omyl spociva v tom, ze se d zameni za t (podle vyslovnosti). Pokud to nekdo dela opacne, je to s velkou pravdepodobnosti proto, ze se snazi neudelat chybu, ale neumi to - zkratka hyperkorektnost. Podobne jako "byl by jste" (vy ste -> jste), atd.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam