• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LITTLEBOYAnonymita na internetu :: TOR - FREENET - FREEPROXY - ...
    RCR
    RCR --- ---
    REDTIME: V kovovym pouzdru jiste, v penezence moc ne.
    Uvedom si, ze to lze nainstalovat do kazdyho klandru, ze to neni o tolik vic. A nejde o data, jde o identifikaci.
    REDTIME
    REDTIME --- ---
    RCR: Pokud nebudu uvazovat rfid cipy a ctecky pouzivane v logistice, ktere opravdu funguje i na vetsi vzalenosti (a o ktere nam vubec nejde), tak si smele dovolim tvrdit, ze opencard a data na ni jsou u me v penezne uplne v bezpeci.
    RCR
    RCR --- ---
    REDTIME: Takze, diky nedostupnosti ctecek pracujicich na vetsi vzdalenosti v bezny distribuci predpokladas. ze neexistuji?
    REDTIME
    REDTIME --- ---
    RCR: Ale ja tu neresim moznosti teto technologie, me zajima prave konkretni aplikace.

    MAZDA: Prave kdyz je temer nemozne bez prilozene ctecky ziskat jakakoliv data, tak je i nemozne sledovat pohyb majitele.
    MAZDA
    MAZDA --- ---
    REDTIME: nemyslel jsem konkrétně data, ale pohyb majitele.
    RCR
    RCR --- ---
    REDTIME: Z nekolika malo centimetur je to predevsim o civce, jiz se ten RFID chip zapne (indukce energie). Kdyz bude ta civka silnejsi, muze byt i mnohem dal a s vhodnou antenou (billboard!) jsi schopen i prijimat z vetsi vzdalenosti.
    To, ze existuje nejaka prakticka aplikace nejaky technologie neznamena, ze ta technologie neumi vic.
    REDTIME
    REDTIME --- ---
    MAZDA: soucasne karty prectes z nekolika malo centimetru, pokud by si chtel provadet nejake" odposlouchavani", tak by si kartu musel obeti vzit, vyndat z penezky a pak precist...coz je nerealne a nebo naprosto srovnatelne jako, kdyby takhle nekdo opisoval obcanky.

    Turnikety se za par let asi ukazou, ale nic blizsiho o nich nevime, takze je zbytecne hned v nich hledat nejakeho certa.
    MAZDA
    MAZDA --- ---
    REDTIME: ve chvíli, kdy tam čip je, tak je to sledovatelné. ostatně, proč by se nemohli za pár let objevit turnikety? a pak to dostane celé další rozměr.
    SATAI
    SATAI --- ---
    REDTIME: S tim se neda nez (ne)souhlasit, ta prakticka proveditelnost zavisi na tom, kdo by to chtel provest a kolik by do toho chtel investovat. Ja to nedovedu, DPP urcite ano, reklamni agentura, ktera vsude rozhodi sve bilboardy asi ano, BIS/Policie/Armada nespis ano, rusti hackeri nejspise ne...
    Osobne mi to neprijde jako prilis ulezite nebezpeci, ale...
    REDTIME
    REDTIME --- ---
    SATAI: to neni prakticky realne proveditelne
    SATAI
    SATAI --- ---
    REDTIME: Tu uz prave ano, ma v sobe RFID. To samozrejme nutne neznamena, ze to nekdo delat bude, ale mozne to je.
    REDTIME
    REDTIME --- ---
    MAZDA: a tu novou jde sledovat? moc ne
    MAZDA
    MAZDA --- ---
    REDTIME: no, fotku a jméno má v té lítačce skoro každý, ale řekni mi, jde tu starou lítačku sledovat?
    moc ne...
    RCR
    RCR --- ---
    SHINNITCHIKA: Ja vim. A prave proto me stvou takovyhle kratkozraky pokusy, kdy nekdo dostane napad, moc to nepromysli, hezky to prodava a kdyz dostane, co chtel, zjisti, ze chtel neco uplne jineho.

    Prenositelne legistky se ale anonymizovat do jiste miry daji: Pokud si vsichni poridime stejne platne kupony do tech prenostnych a budem si je nahodne prohazovat ve skupine desitek lidi, zvednou se slusne naklady na zneuziti v nasem pripade a pokud by se to udelalo jako celoprazska akce, kdy se to bude masove resit ve velkym (dejme tomu tisice lidi, ktery aspon jednou za mesic vymenej litacku), tak se anonymita da slusne priblizit.
    Zalozeni takoveho hnuti by pro mne bylo argumentem pro porizeni legitky (ted chodim pesky a obcas jedu na listek) uz z principu. Problem masove akce takoveho typu by natal vcelku zahy s podvadenim - nekdo by si natisknul podobny karticky a zneuzival by toho, ze "jsme se tady sesli kvuli dobry veci".

    REDTIME: Coz o to, anonymita je pochopitelny cil. Bohuzel se systematicky breci na spatnejch hrobech a mnohdy to vypada az smesne.
    REDTIME
    REDTIME --- ---
    SHINNITCHIKA: Me prave unika ta potreba anonymiti u tehle karty. Od rok 2004 pouzivam taky karticku na MHD, kde je moje jmeno a fotka... a nijak spatne (ohrozen, zneuzit,...) se kvuli tomu vazne necitim.

    Jako daleko horsi vidim v dnesni dobe pouzivani obcanskych prukazu, ktery po tobe chce dneska temer kdokoliv (od policajtu az po babu ve videopujcovne) a lidi ho s velkou laskavosti predkladaji a nechavaji z nej opisovat.
    SHINNITCHIKA
    SHINNITCHIKA --- ---
    REDTIME: Prenosnou nepotrebuju, z principu jsem chtel a chci "anonymni", jiste veci by se zkratka podporovat nemely.
    SHINNITCHIKA
    SHINNITCHIKA --- ---
    SATAI: To mas sice pravdu, ale nenapada me nikdo komu bych ji mohl pujcit. Litacku docela vyuzivam.

    RCR: Njn, mel jsi pravdu smysl by vazne mela petice za zachovani starych legitek. Ale dokud nebudou turnikety vyjde to, zatim nastejno.
    REDTIME
    REDTIME --- ---
    SHINNITCHIKA: no pokud nutne musis mit prenosnou, tak ano... coz mi ale pro 99% lidi prijde jako zbytecnost
    RCR
    RCR --- ---
    SATAI: Prenosna legitka je i dneska, akorat nema chip.
    A oznaceni prenosna je spravne, oznaceni anonymni velmi zavadejici.
    SATAI
    SATAI --- ---
    SHINNITCHIKA: Ale je prenosna. Rekl bych, ze tentokrat dostavas za penize navic i docela prijemnou hondotu navic.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam