V neděli 21. září bude po své rekonstrukci slavnostně znovuotevřen Park Přátelství na Proseku.
V sevření ulic Vysočanská, Jiřetínská, Jablonecká a Prosecká v nadmořské výšce 288 až 295 metrů se rozkládá moderní veřejný městský park ze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století – park Přátelství. V současné době je po složité rekonstrukci obnovena jeho krása. Poprvé ji můžete oficiálně obdivovat 21. září při Proseckém podzimu, slavnostním předání projektu revitalizace parku občanům deváté městské části.
Park, včetně soustavy rybníčků, vznikl podle vítězného návrhu architekta Otakara Kuči, který se zúčastnil architektonicko – krajinářské soutěže vypsané v roce 1968 Útvarem hlavního architekta. Soutěž byla zadána na plochu 23 hektarů v novém sídlišti na Proseku. V letech 1974 až 1976 byla zpracována projektová dokumentace ve spolupráci se specialisty Hydroprojektu. Z původního záměru byla do roku 1983 realizována jen jedenáctihektarová střední část. Modelace terénu a výsadba stromů přesto eliminovaly negativní vlivy intenzivní dopravy v ulici Vysočanské.
Vodoteče ničil čas i vandalové
Soustava rybníčků a vodotečí, s kaskádou a s prstencovou fontánou na nejvyšším místě parku, měří 400 metrů. Strojovna recirkulačního systému byla umístěna v suterénu domku zahradníků ve spodní části parku, dnes objekt restaurace. Na poměry tehdejší doby byl domek navržený podle standardu západoevropských veřejných parků s garsoniérou pro trvalý dozor a s denní místností pro zahradníky.
Výpadky čerpadel však nakonec vedly zastavením celého provozu recirkulace vody a na vodním díle se podepsal zub času pokročilou destrukcí železobetonového koryta. Přesto velkou snahou správce parku bylo provoz vodní soustavy zachovat a obnovit. Proto v letech 1999 až 2001 bylo recirkulační potrubí kompletně rekonstruováno (z železného na plastové) včetně potrubí a trysek na centrální fontáně. Bohužel vzápětí na to fontánu zničili vandalové. Dále byla provedena přestavba elektrického napojení čerpadel na samostatné jističe a elektroměr, tak aby jejich provoz byl nezávislý na objektu pizerie.
Začalo to stavbou metra
V roce 2004 se podél Vysočanské ulice povrchově hloubil tunel pro trasu metra do Letňan a park tak přišel o celou svoji třetinu plochy. Rozsáhlé stavbě musela ustoupit vzrostlá alej lip na terénním valu (přežily jen čtyři) a keřový podrost podél Vysočanské, jenž výrazně vylepšovaly klima sídliště. Po dokončení stavby metra byl terénní val obnoven a osázen v původním rozsahu. Na takto obnovenou část navázala celková rekonstrukce a revitalizace vodoteče a parku, započatá v lednu 2008 a financována z prostředků rozpočtu Městské části Praha 9 a z fondů Evropské unie.
Park se obnovoval opět podle projektu architekta Otakara Kuči, který přibral ke spolupráci mladé zahradní architekty z ateliéru „a05 ateliér zahradní a krajinářské architektury“. Pod dohledem tohoto týmu byl park zmodernizován, rozvolněn, doplněn novými dřevěnými odpočívadly u vodních ploch, vybaven moderním mobiliářem. Vzniklo i hlediště, aby se tu mohly konat menší kulturní akce. Vysazeny byly desítky nových stromů a keřů. Převládají lípy malolisté, duby zimní, letní a červené, jírovce maďaly, javory mléče, habry obecné, jeřáby. Velmi zajímavé jsou dřezovce trojtrnné. Vodní plochy provází vrby, především vrba sivá. Obnovila se i původní růžová zahrada, vodní plochy a koryta jsou více zpřístupněny především tam, kde voda navazuje na rekreační louky. V horní části parku u rondelu s fontánou je pak od roku 1984 nainstalována bronzová socha Jiřího Wolkera autorů Miloslava Šonky a Stanislava Hanzala.
Po rekonstrukci se park stává nejen příjemnou pěší spojnicí, ale hlavně zelenou oázou uprostřed sídliště vhodnou pro krátkodobou rekreaci.
OŽPD