• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  WHITESCORPIONietzsche & Schopenhauer - filosofujeme kladivem !
  HAROLD
  HAROLD --- ---
  LOBOOMF: Taky mi bylo 15. Užívej. :)
  DESTINYX
  DESTINYX --- ---
  FN si sam sobe nekdy odporuje, tim jak se sam snazil zit stridave podle appolinskeho a dionyskeho pristupu.
  Nez bych se pustil do interpretace jednotlivych del, je dobre precist si nazor nekoho kdo precetl celeho FN pokud mozno v nemcine a vypada to, ze mu rozumi. Idealne Koubovu knihu Nietzsche, Filosoficka interpretace.
  Nietzsche, filosofická interpretace - Pavel Kouba | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví
  http://www.kosmas.cz/knihy/133046/nietzsche-filosoficka-interpretace/
  LOBOOMF
  LOBOOMF --- ---
  JACOB: Díky za připomínky, vážím si jich. Je pravda, že nejsem opravdu chodící encyklopedie, ale je to můj přístup k němu, neříkám a ani jsem nikdy netvrdil že se 100% s Nietzchem ztotožňuju. Jo a s tím nadčlověkem je to jak říkáš ty i jak to myslím já, je to sice "mýtus" ale je to hodno vyzkoušet, nebo se alespoň o to pokusit. Jo a s věčným návratem to nemá taky nic společnýho, to je prostě věc kterou jsem zakusil a které věřím, každej může věřit v to co chce, takže díky za připomínky. Jo a četl jsem skoro polovinu jeho díla.
  JACOB
  JACOB --- ---
  LOBOOMF: Jenom par bodu k tomu cos napsal

  1) Snad si cetl i Nietzscheho ostatni dila predtim, nez si se dal do Zarathustry, protoze bez nich je to prakticky nemozne pochopit spravne

  2) Ten nadclovek je trochu komplikovany. Nevim jestli sis vsiml, ale on sam Nietzsche ho v Zarathustrovi sam opousti, pracuje s nim prakticky pouze v prvni knize a pozdeji uz temer vubec. Je tam zasadni prechod mezi ideou nadcloveka k ideji vyssiho cloveka (v dalsich knihach Zarathustry), coz ma prave neco ilustrovat.. Necham na tobe zjistit co :)

  3) "někdo nebo něco změní tenhle hnusnej tok událostí" .. To neni vubec Nietzscheovske uvazovani :) Viz amor fati. Takle se k tomu pristupovat imho moc neda

  4) S tim poslednim/prvnim zivotem. Jestli narazis na ideu vecneho navratu, tak ta, temer urcite, neni myslena fyzikalne. Je to idea, ma ilustrovat "nesmirnou zatez" (odkaz na Radostnou veda), ktera je rekneme "testem" tveho soucasneho zivota. Nietzsche miloval zivot, to rozhodne, ale myslim ze byl hodne daleko tomu postulovat nejake zivoty dalsi

  5) Tys cetl Nietzscheho v anglictine? Inu, snad, mozna.. Na nasi fakulte se anglictina nepovazuje za vyslovene idealni jazyk pro kontinentalni filosofii a mnohem radeji bych doporucoval bud samozrejme nemcinu, nebo i cestinu.
  LOBOOMF
  LOBOOMF --- ---
  Stejně dle mého uvážení (berte to kdo chce jak...) Nietzche uhodil hřebíkem o hlavičku, nevím jak vy, ale já jsem si ho totálně zamiloval po tom co jsem poprvé dočetl Tak Pravil Zaradhustra, protože to je jediná cesta z tohodle kruhu ktereý nazýváme náš život. Myslím že nikdo z nás "starších" nemá na to státi se nadčlověkem, ale to se taky úplně neví, je to na každým udělat něco pro to stát se někým kdo se nebude bát sám sebe a kdo si vytvoří svůj svět tak aby ho prožil maximálně, co víc aby ho prožil tak odlišně, že nikdo o tom ani nebude vědět, což jistě někteří lidé udělali, ale já jsem je zřejmě nepotkal. Takže na mě zůstává jen pokusit se vytvořit Nadčlověka z mých nástupců (mých dětí - jestli budu mít to štěstí). I když jsem slyšel více než hanlivé námitky na Nietzeho, nikdo mi to nevymluví = tenhle člověk měl neuvěřitelně nadčasový myšlenky, který ani zdaleka nejsou dnes v dnešním světě. Buďto se stane zázrak a někdo nebo něco změní tenhle hnusnej tok událostí v našem světě, a nebo ne, půjde to dopíči všechno a přežijou jen ti na správném místě, i když si myslím že ti si vůbec nepomůžou, protože byli tak blbí že zůstali naživu. Každopádně hlavní je, že dokud budu žít, mám alespoň trošku víc jasno, díky Nietzchemu, o tom co vlastně dělám, proč to dělám, a proč to má takovej dopad. Proč se bát Smrti? Blbost! It´s never the same, it´s more than a game. Stejně si myslím že tohle není můj poslední život, ani první. Nietzche to taky věděl a proto se tak úžasně vysmál všem lidem kteří ho jen povrchně přečetli, sice nevím jestli se nesmál i mně, ale to je jedno protože jak je zde napsáno o kousek níže: And we should consider every day lost on which we have not danced at least once. And we should call every truth false which was not accompanied by at least one laugh. No a to je Ten Smích! Ten pravej a jedinej kterej kdy byl a bude. SMěJTE SEEE!
  HAROLD
  HAROLD --- ---
  Tak ještě pár Nietzscheho citátů v ruštině. :)

  - Идёшь к женщине? Не забудь кнут.


  - Кто сражается с чудовищами, тому следует остерегаться, чтобы самому при этом не стать чудовищем. И если ты долго смотришь в бездну, то бездна тоже смотрит в тебя.


  - Благословенны забывающие, ибо не помнят они собственных ошибок.


  - Бог умер — человек свободен.


  - Быть великим — значит дать направление.


  - В конце концов никто не может из вещей, в том числе и из книг, узнать больше, чем он уже знает.
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  LOBOOMF: A proč probůh v angličtině??? :-o
  FILIPANDEL
  FILIPANDEL --- ---
  LOBOOMF: muj oblibeny:
  A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith doesn't prove anything
  SAMWE
  SAMWE --- ---
  Nevíte někdo kde sehnat Schopenhauerovo Über die Universitäts-Philosophie?
  Díky, Samwe.
  LOBOOMF
  LOBOOMF --- ---
  Pár Nietzcheho citátů v angličtině:

  And we should consider every day lost on which we have not danced at least once. And we should call every truth false which was not accompanied by at least one laugh.

  Art is not merely an imitation of the reality of nature, but in truth a metaphysical supplement to the reality of nature, placed alongside thereof for its conquest.

  Character is determined more by the lack of certain experiences than by those one has had.

  Egoism is the very essence of a noble soul.

  Faith: not wanting to know what is true.

  I still live, I still think: I still have to live, for I still have to think.

  In everything one thing is impossible: rationality!

  It is not a lack of love, but a lack of friendship that makes unhappy marriages.
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  SAMWE: Tak schválně co bude s pozůstalostí...
  SAMWE
  SAMWE --- ---
  Předminulé úterý zemřel ve Vimperku Rudolf Jičín. Čest jeho památce.
  FUCZA
  FUCZA --- ---
  Můžete mi do pošty napsat kde Nietzsche řeší cyklicitu dějin? Děkuju pěkně
  JACOB
  JACOB --- ---
  Obtw, nedavno konecne vyslo Nietzscheho Lidske prilis lidske :) (prekladala Koubova)

  Nietzsche, F.: Lidské, příliš lidské | Nakladatelství OIKOYMENH: Filosofická a theologická literatura.
  http://www.oikoymenh.cz/lidske-prilis-lidske/
  ZABIK
  ZABIK --- ---
  Není tu náhodou někdo, kdo by studoval Filosofii na MU ? Já, jakožto budoucí student musím vyřešit dilema jednoobor/dvouobor do pár dní. Chtěl bych se zeptat na pár věcí u toho oboru. Kdyby tady někdo takový byl tak bych byl rád kdyby se mi ozval třeba na poštu :-)
  LAZARIUS
  LAZARIUS --- ---
  LOWRIDER: No, my jsme to četli před pár lety s Pavlem Koubou na FFUK a sem tam něco opravil, ale zas tak hrozný to není. Myslím, že jen fakt na pár místech to úplně změnilo vyznění.
  LOWRIDER
  LOWRIDER --- ---
  ASYD: aha, spší sem myslel jak se má překlad vzhledem k originálu, to mi jenom někdo řikal, že neni úplně dobrej ten překlad, že sou tam chyby a tak, ale sám přesně nevim ...
  ASYD
  ASYD --- ---
  LOWRIDER: mne se to cte vytecne... jsem ve 2/3 prvniho svazku
  je tam nekolik (vetsinou latinskych, obcas reckych) citaci, ktere nejsou prelozeny
  LOWRIDER
  LOWRIDER --- ---
  ASYD: Slyšel sem, že překlad trochu vázne, nevíte o tom někdo něco?
  JACOB
  JACOB --- ---
  pujcit ti to klidne muzu (praha), v everzi to ale bohuzel nemam