• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  WHITESCORPIONietzsche & Schopenhauer - filosofujeme kladivem !
  HAROLD
  HAROLD --- ---
  To bude Lidské, příliš lidské.
  SEEKER
  SEEKER --- ---
  Měl bych takový oříšek pro větší Nietzschology, než jsem já. Překládám z angličtinu jednu spíše psychologicko-duchovní knihu, kde autor machruje znalostí Nietzscheho a dokonce cituje, bohužel nikoli ze zdroje, ale od někoho, kdo N. také citoval. Takže: poznáte někdo v angličtině, odkud tento úryvek pochází?

  "And perhaps the great day will come when a people, distinguished by wars and victories and by the highest development of a military order and intelligence, and accustomed to make the heaviest sacrifice for these things, will explain of its own free will, "We break the sword", and will smash its military establishment down to its lowest foundations."

  Je to ještě delší, ale nechce se mi to celé přepisovat, každopádně dík za tipy.
  YYUGH
  YYUGH --- ---
  Bohatství je jako mořská voda. Čím více se pije, tím je větší žízeň.
  Arthur Schopenhauer
  SAMWE
  SAMWE --- ---
  YYUGH: Goethe by to neřekl lépe! :)
  YYUGH
  YYUGH --- ---
  Ne! Ne, život není smutný, ale naše odmítání života je smutné. Myšlení pro nás není příliš vysoko, to my jsme spadli příliš hluboko na to, abychom mysleli. Přestaňme si stěžovat a považovat život za chorobu.
  LOBOOMF
  LOBOOMF --- ---
  EWOKK: Tenhle citát znám nejdéle a to vše díky Baldurs Gate :-) úvodní citát
  SAMWE
  SAMWE --- ---
  http://www.ebookeater.cz/vyhledavani/dila-a-clanky/nietzsche/
  zdarma ke stažení, je nutno se registrovat
  EWOKK
  EWOKK --- ---
  LOBOOMF: já mám ráda tento :)

  "Kdo zápasí s nestvůrami, ať se má na pozoru, aby se přitom nestal nestvůrou. A hledíš-li dlouho do propasti, vhlédne pak propast i do tebe."

  Ale tak nějak mám pocit, že ten v angličtině zní lépe..

  “Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster. And if you gaze long enough into an abyss, the abyss will gaze back into you.”
  WOODMAKER
  WOODMAKER --- ---
  jo, píše mnohem srozumitelněji a asi i celistvěji ...
  SAMWE
  SAMWE --- ---
  Zarathustra je mimořádný. U Nietzscheho je to bezpochyby vrchol. A jeho literární styl je navíc opravdu... "přátelský". Doporučuji všem.
  LOBOOMF
  LOBOOMF --- ---
  Zarathustra je nejvetsi dilo, ktere jsem zatim cetl, neni o tom to precist a docist, ale spis o tom premyslet o tomto dile a treba i o jedny myslence. Kdo vi? Pokazde kdyz ho ctu se mi otevre jakoby dalsi cast skladacky. Kazdopadne soucitim s vami, kteri jako ja ho ctou a snazi se neco noveho nalezt. Tak pravil Zarathustra!
  YYUGH
  YYUGH --- ---
  Kdo nechce vidět na člověku to, co je v něm vysoké, pátrá tím bedlivěji po tom, co je v něm nízké a povrchní. A prozrazuje tím sám sebe. (Mimo dobro a zlo)
  YYUGH
  YYUGH --- ---
  Pro mě zarathustra byl nejvíce výživným z jeho děl ... Ale je to o názoru, ne každému tohle sedne. Je pravda, že ze začátku jsem Zarathustru vnímala jako výplod jeho ega, které chce plivat a kopat kolem sebe, (z)ničit všechno "nadčlověkem" ... Ale čím víc jsem měla za sebou stránek, tak tím víc jsem chápala (nevím, jaké je přesné pojetí, proč vznikl), ale osobně chápu Zarathustru, že se stal jeho vlastní samotou a úkrytem před tím vším zlým, čím sama společnost je ...
  WOODMAKER
  WOODMAKER --- ---
  začal jsem číst Tak pravil Zarathustra, no nepříjde mi to zatím tak výživné, jako Mimo dobro a zlo. /just saying/
  YYUGH
  YYUGH --- ---
  Každý hluboký myslitel se obává více pochopení, než nepochopení. Tím druhým trpí možná jeho ješitnost, tím prvním však jeho srdce, jeho soucit, který vždy říká: "Ach, proč to i vy chcete mít, tak těžké jako já?"
  F. Nietzsche - Mimo dobro a zlo
  LOBOOMF
  LOBOOMF --- ---
  ENKIE: Jo to je dobrej citát, a vlastně ti říká to nejdůležitější co musíš udělat: Jít svou cestou a všechno s čím se nesetkáš nechat vodě, to funguje jak v informacích který dostaneš zprostředkovaně, ať už přes kamarády nebo media (TV Nova například...) a nejdůležitější je si k věcem najít svojí cestu, potom můžeš říkat že je to pravda co oni říkali, nebo třeba zjistíš že to tak není :-)
  ENKIE
  ENKIE --- ---
  LOBOOMF: Mne se libilo tohle z Vule k moci. Vystihuje to spise Nietzscheho vlastni bezutesny zivot nez ideal nadcloveka:


  Když nedojde ke konečné explozi s rozbitím všech pout lásky a morálky jedním rázem, pak takový duch zakrní, zmenší se, stane se zženštilým. Opak je dost špatný, ale pořád ještě lepší: trpět svým okolím, jeho chválou i hanou, být raněným a nemocným, ale neprozradit se, nedobrovolně a nedůvěřivě se bránit lásce svého okolí, učit se mlčení, třeba tím, že se skrývá za řečí, tvořit si koutky a nerozluštitelné samoty pro okamžiky oddechu, slz, sublimní útěchy – až máme nakonec dosti síly říci: „Co je mi po vás?“ a jdeme svou cestou.

  HAROLD
  HAROLD --- ---
  LOBOOMF: Taky mi bylo 15. Užívej. :)
  DESTINYX
  DESTINYX --- ---
  FN si sam sobe nekdy odporuje, tim jak se sam snazil zit stridave podle appolinskeho a dionyskeho pristupu.
  Nez bych se pustil do interpretace jednotlivych del, je dobre precist si nazor nekoho kdo precetl celeho FN pokud mozno v nemcine a vypada to, ze mu rozumi. Idealne Koubovu knihu Nietzsche, Filosoficka interpretace.
  Nietzsche, filosofická interpretace - Pavel Kouba | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví
  http://www.kosmas.cz/knihy/133046/nietzsche-filosoficka-interpretace/
  LOBOOMF
  LOBOOMF --- ---
  JACOB: Díky za připomínky, vážím si jich. Je pravda, že nejsem opravdu chodící encyklopedie, ale je to můj přístup k němu, neříkám a ani jsem nikdy netvrdil že se 100% s Nietzchem ztotožňuju. Jo a s tím nadčlověkem je to jak říkáš ty i jak to myslím já, je to sice "mýtus" ale je to hodno vyzkoušet, nebo se alespoň o to pokusit. Jo a s věčným návratem to nemá taky nic společnýho, to je prostě věc kterou jsem zakusil a které věřím, každej může věřit v to co chce, takže díky za připomínky. Jo a četl jsem skoro polovinu jeho díla.