• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HYPERIONIkarie / XB-1
    XB-1 je tištěný měsíčník věnovaný fantastickému žánru. Vychází od prosince roku 2010 a jeho internetové stránky najdete na adrese http://www.casopisxb1.cz. Na nyxu se vedle zcela volné diskuse o směřování a obsahu časopisu můžete rovněž ptát na vše ohledně děnně aktualizovaného webu časopisu. Nejde o oficiální kanál ke komunikaci s redakcí časopisu. Veškeré kontakty na členy redakce najdete zde. Máte-li jakýkoli problém s předplatným (ať už tištěné či elektronické verze časopisu), obraťte se s dotazy na řešení nejprve na příslušného distributora.
    rozbalit záhlaví
    VANEK
    VANEK --- ---
    IDLE: No je to hodně zmatené, ale čtu to jako že bude PDF papírové verze, jen s jinou obálkou (tu lidi poptávali), a pak extra něco "elektronického". Jestli myslí ten web či co...
    IDLE
    IDLE --- ---
    IDLE: Je teda pravda, že interakce (tedy výměna názorů s dalšími čtenáři, kteří čtou v plusmínus stejnou dobu) mě jednu dobu na čtení XBčka bavila asi nejvíc, ale stačilo mi boomerské pojetí "napsat komentář na Legii".

    MEMNON666: Myslela jsem čtečky, ne papír. "Interaktivní verze" mi smrdí spíš nějakou aplikací, ale vyvíjet snad nic nebudou.
    MEMNON666
    MEMNON666 --- ---
    VANEK: mě vyděsila až "Určitě, pro mě je vcelku irelevantní, jak - hlavní je, že udržíme XB-1 naživu...a budu mít pořád co číst a motat se okolo knížek. 🤠"
    IDLE: "Papírovou verzi časopisu si budete muset vytisknout, bude k dispozici v pdf."

    vlastně jsem byl klidnější když nekomunikovali vůbec :D
    IDLE
    IDLE --- ---
    VANEK: Panika! Půjde to vůbec do normálních čteček?
    VANEK
    VANEK --- ---
    MEMNON666: Čím dál lepší!
    "Elektronická verze bude interaktivní, chceme umožnit čtenářům aktivní zapojení."
    VANEK
    VANEK --- ---
    MEMNON666: Šmarjápanno.
    MEMNON666
    MEMNON666 --- ---
    FERRYH: touche
    ---
    Alexandros Rusidis: To je věc vkusu, mně zase lezou, když čtu, na nervy dva sloupečky. Navíc, když bude velký počet pižadavků na návrat dvou sloupečků, vrátíme je. Zatím výrazně převažuje (v mailech) názor, který upřednostňuje stav, že každý měsíc mají co číst. A současná sazba Edice XB-1 mi šetří spoustu času při převodu do epub...díky, že nás čtete 🙂
    VANEK
    VANEK --- ---
    XB-1 zveřejnila seznam distribučních míst a "jedn[u] z variant obálky online verze XBčka, která by měla být přístupná v pdf a epub verzi na stránce časopisu XB-1. Držte nám palce, prosím 🙂"
    Ta obálka je rozhodně lepší než stávající, ale nevím, jestli úplně domyšlená :-)
    XB-1 - Edice XB-1 je již rozeslaná a ve stejný čas...
    https://facebook.com/casopisxb1/posts/pfbid0XAk5fzUCw1MG1Yw4ZbPsNB5JUeE19HZ3GVKxvxx3fbQvY87h7J6jW9ByyiAoDcyTl
    MEMNON666
    MEMNON666 --- ---
    FERRYH: v publicistice zustaly dva :D tak uvidime co z toho vyleze v epodobě
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    VANEK: Jan Jr Vaněk
    Ty fotky jsou fakt peklo; ale třeba se bojí, že dva sloupce jim berňák neuzná. Anebo to neumějí vyexportovat do epubu 😉

    rekl bych ze B. je spravne... :O))
    VANEK
    VANEK --- ---
    Srovnávací fotka obálky:
    Jan Slovák - Náš nejstarší a NEJLEPŠÍ sci-fi časopis...
    https://facebook.com/jan.slovak.92/posts/pfbid02HS44LbrqXaWEoMXjLy2E6KnKMEpQVev3aqH7g6jVTQC6pLM2nUGJG4bhmkc7sVvtl
    Stížnost na formát vnitřku:
    Fantastika & SCI-FI | Tak a je to tady
    https://facebook.com/groups/fantastikascifi/posts/786270160011072/
    TONY_TAIL
    TONY_TAIL --- ---
    MEMNON666: díky, počkám tedy...
    MEMNON666
    MEMNON666 --- ---
    TONY_TAIL: afaik ještě ne
    TONY_TAIL
    TONY_TAIL --- ---
    MEMNON666: a je už možno e-pub někde koupit?
    MEMNON666
    MEMNON666 --- ---
    Obálka Edice XB-1, která odšupajdila do tiskárny a příští týden zamíří do Vašich schránek.
    Po rozbalení naleznete k čtení a potěšení toto :
    Úvod – Vlado Ríša
    Zahraniční povídky
    Deborah L. Davittová – Ledové lůno pod povrchem
    Alec Nevala-Lee – U pádu
    České povídky
    Štěpán Tůma – Skákavá Berta
    David Šenk – Na vlastní oči
    Vít Martin Matějka – Flétnistka
    Martin Lochman – Pseudoprůvodce postapokalyptickým světem
    Marie Pospíšilová - Pravda je tam někde
    Publicistika – odborná esej
    Vít Krupička – 5 + 1 NEJ protagonistů filmové fantastiky
    * * *
    Toto vydání je zároveň první, které bude možno objednat ve formátu epub, nejen pdf.

    NELDE
    NELDE --- ---
    Kdyby byl nějaký letáček o předplatném (co, jak, kde - optimálně QR kód), tak bych ho byl schopen v práci vytisknout a nechat ležet tam, kde se lidé potkávají (IT lidé bývají SF pozitivní). Nemůžu zaručit, že z toho něco bude, ale kdyby to tak udělalo více lidí, tak se třeba grafická příprava takového letáčku vyplatila.
    VEEHELL
    VEEHELL --- ---
    JANADVORACKOVA: nakonec se pro ne stavil jeden nadsenec. na tu vazbu jsem se ani radsi neptal :D
    JANADVORACKOVA
    JANADVORACKOVA --- ---
    VEEHELL: Já mám všechno od úplného začátku po snad březen minulého roku. Tak snad dokoupím ten zbytek.
    Svazovat jsem to taky chtěla, ale vyplivli tu na mě cenu dražší než časopis :). A vzhledem k počtu jsem to nedala.
    MEMNON666
    MEMNON666 --- ---
    Stojíme na rozcestí, přátelé. Časy se mění a my, bohužel, musíme reagovat. Od 1. ledna 2024 došlo k přesunutí časopisů do vyšší sazby DPH, což je pro nás jako pro nezávislý časopis tvrdá a dá se říci finální rána.
    K tomu se přidává stálý pokles počtu předplatitelů a další zdražení tištěného slova, to vše v době, kdy se v redakci potýkáme s rostoucími zdravotními a finančními potížemi, které nám život v poslední době také moc neulehčují.
    Dostali jsme do situace, kdy jsme museli já a Vlado rozhodnut o budoucnosti XBčka.
    Po dlouhém mudrování jsme se podívali pravdě do očí a dohodli se na následujícím :
    1.
    Publicistika se přesune z papíru na naše internetové a Facebook stránky a umožníme vám, našim čtenářům, podílet se na jejich tvorbě. Ano, je to velká změna, ale věříme, že v digitálním světě můžeme dosáhnout ještě většího počtu čtenářů a docílit nárůstu čtenářů.
    2.
    Na papíře budeme i nadále s měsíční periodicitou od 2/2024 vydávat sbírky povídek "Edice XB-1" doplněné vybranými odbornými články články od naší milé Františky Vrbenské a dalších, kdo budou ochotni toto dočasně dělat zdarma.
    3.
    Spoléháme na naše spolupracovníky, kteří s námi dokáží vydržet i v těchto těžkých časech. Ti, kteří mohou, a jsou ochotni pracovat dočasně zdarma, budou mít naše věčné díky a uznání. Samozřejmě, všechny závazky postupně splníme.
    4.
    Víme, že to není jednoduché a může to může znít jako volání o pomoc – ono to tak i je. Nechceme ale jít cestou sbírek, spíš stále hledáme sponzora pro naše aktivity. Dotace na koníčka od státu nechceme, principiálně a nikdy jsme o dotace nežádali - s vyjímkou roku 2020 (Covid), kdy nám bylo vysvětleno, že literatura na dotace v ČR nárok nemá...
    5.
    Takže teď, více než kdy jindy, potřebujeme vaši podporu. Kupujte si nás, čtěte nás a mluvte s námi. Dejte repost tomuto příspěvku, aby se dostal k co nejvíce lidem. Sdílejte naše příběhy, naše stránky, a přidejte se k nám. Společně můžeme ukázat, že i v nejtěžších časech lze psát a tisknout fantastické příběhy.
    Není to rozhodnutí, které bychom dělali lehkomyslně. Věřte nám.
    Je to smutné, ale lednovým číslem roku 2024 časopis XB-1 končí tak, jak jste ho až doposud znali – bude to číslo č. 405 od počátku, kdy vyšla první Ikarie.
    V únoru 2024 vám do schránek a vybraných míst sítě PNS přijde první výtisk knihy "Edice XB-1", která Vám nahradí, jak doufáme náš časopis a kterou si můžete do konce ledna 2024 objednat/prodloužit (12-24měsíců) předplatné za cenu časopisu XB-1.
    Antologie bude zasílána předplatitelům časopisu XB-1 jako náhrada už objednaných časopisů XB-1 bez nutnosti doplatku, včetně plného přístupu na stránku nakladatelství XB-1.
    ---
    tak uvidíme
    NELDE
    NELDE --- ---
    Loni jsem so koupil předplatné na 3 roky, tak doufám, že vydrží (-;
    Jen jsem tím asi přišel o to "bolestné" (-;
    MEMNON666
    MEMNON666 --- ---
    VEEHELL
    VEEHELL --- ---
    Mam doma sbirku Ikarii. Nekolik rocniku. 1990 az myslim 1998. Nektere komplet. Par jich nema jeden ci dva kousky. Mel jsem v planu to svazat, ale nejak jsem porad resil tech par kousku co chybi. Ze bych to poslal dal. (Kdysi jsem dokoupil par kusu a jeden nadsenec mi venoval svoji nekompletni sbirku...treba to nekdo nakonec da dokupy ;)))

    Kdyby mel nekdo zajem (za odvoz , kdyz dostanu lahev dobre vodky zlobit se nebudu).
    HYPERION
    HYPERION --- ---
    SEVEN: Každopádně díky :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam