• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ECLIPSEPřírodní katastrofy - zamětřesení, záplavy, bouře...
    MONKOK
    MONKOK --- ---

    :((
    BOBIKA
    BOBIKA --- ---
    no je to strašný... Mám v indonésii část rodiny, ale naštěstí to ani nepocítili (Jakkarta). Ta chvíle než nám dali vědět, že jsou OK nebyla zrovna příjemná. Vůbec si nedokážu představit co prožívají ti co mají příbuzné, známé v postižených místech.... Je to fakt katastrofa. Prostě příroda je silnější a nevybírá si :-(
    MONKOK
    MONKOK --- ---
    nevite kde se muzu prihlasit jako dobrovolnik ?, chtel bych jet na Maledivy uklizet plaze ...
    MARKETUSHKA
    MARKETUSHKA --- ---
    ECLIPSE: nevim, ale mam pocit, ze v titulku auditka by melo byt spise Maledivy a ne Maledivi :o))) no...promin, jsem jen ucitelka :o)
    LADJA
    LADJA --- ---
    jeden repost z massacru k tematu....:-/
    http://1.im.cz/n/photo//04/08/47dqhqp-gallery.jpg

    Letecký záběr přístaviště v Madrásu, které zničila vlna tsunami.
    MILIS
    MILIS --- ---
    leonka... to jsem videl... nic blizsiho neni?
    MILIS
    MILIS --- ---
    co thajsko... nevite nekdo, zda je to tam velmi vazne, ci mirne vazne?
    a kterou oblast to zasahlo nejvice?

    nufinka... to ano... kor v porovnani s obetmi z posledni "valky"...
    NUFINKA
    NUFINKA --- ---
    a pocty obeti stoupaji.....http://zpravy.idnes.cz/zahranicni.asp?r=zahranicni&c=A041229_073218_zahranicni_mad

    ...pocty bohuzel asi jeste stale nejsou finalni, předpoklada se , že z pohresovanych přežilo maximalne 30% lidi - zbytek vzala voda a nebo jsou pohrbeni pod troskami....dalsim problemam bohuzel je fakt, ze v teple jake tam panuje je clovek po tydnu uz v takovem rozkladu, ze tento identifikaci jinou nez pomoci DNA temer vylucuje....

    ...lidcstvo se povazuje za pany tvorstva, ale priroda opakovane ukazuje kdo je tady panem....
    GHOSTDOG
    GHOSTDOG --- ---
    Bali je v pohode. z indonesie to zasahlo "jen" Sumatru {tu zato poradne...treba Banda Aceh uz neexistuje}...
    LUCIEN
    LUCIEN --- ---
    neni nekde na internetu seznam znamych obeti a presny seznam zasahnutych oblasti? Mame v indonesii 30 let dedu a bohuzel s nim prime spojeni nemame... Jde o Bali
    HYNEK
    HYNEK --- ---
    tohle ste uz cetli? to trosku rozdejchavam....


    Dobry den,
    dovoluji si Vam timto zpusobem napsat svuj nazor na to,co mi
    poskytujete za informace ve vasem hlavnim zpravodajskem poradu
    Udalosti dne... Vazeni panove, je mi vic nez smutno jak se
    reporteri CT postavili k tragicke udalosti v Asii a musim rici,ze
    jsem velmi znechucena tim,ze nejvetsi prioritou pro ne bylo zda
    nam Karel Gott (a banda radoby "celebrit" ktera tam s nim
    byla)"uplaval" ci ne...Z Vasich zprav se na nas valila jedna
    zprava za druhou o K.Gottovi,jednou nam moderator se skleslou
    tvari sdeluje,ze na Maledivach mame naseho "bozskeho Karla",
    podruhe slysime,ze je to chudak,ze ma vodu v bungalovu apod.. A
    co ty tisice ostatnich bezejmenych chudaku,kteri tam celi teto
    katastrofe ci ji ,bohuzel, neprezili ...?Nepripada Vam to ponekud
    cynicke,neeticke a podlezave???? Doporucuji precist si tento
    clanek viz odkaz
    http://web.volny.cz/noviny/komentare/clanek/~volny/IDC/41545/15-000-obeti-tsunami-a-karel-gott.html
    Najdete tam spousta nazoru ostatnich spoluobcanu na toto tema..
    Musim rici,ze ackoliv jsem povazovala drive CT za TV stanici na
    urovni,uz delsi dobu pozoruji,ze uz tento nazor
    nesdilim...Bohuzel.Je to smutne,ale blizite se kvalitou komercni
    nevkusnosti ala TV Nova..No,paklize Vas to panove uspokojuje,jen
    tak dal...Ale pro koho budete za chvili vysilat?????? S pozdravem
    Martina B.

    A odpoved znela:

    Vážená paní Martino B.,
    obvykle nemám ve zvyku si dopisovat s lidmi, kteří se nepodepisují plným
    jménem, ale navalila jste na mě takovou spoustu hloupostí a dezinterpretací,
    že tentokrát učiním výjimku.
    Ve včerejší hlavní zpravodajské relaci ČT - mimochodem, jmenuje se
    Události, nikoli Události dne, což je ovšem uprostřed vašeho lání na adresu
    zpravodajství detail s významnou výpovědní hodnotou - bylo v rámci obsáhlého
    úvodního bloku vedle mnoha dalších informací sděleno, že na Maledivách tráví
    vánoční svátky Karel Gott s přáteli a že o jejich osudu dosud nejsou bližší
    informace. To bylo později doplněno další, už čtenou informací, že
    společnost Karla Gotta je v pořádku. To je vše. připoštím, že vy i já ale
    máme na to přikládat jiný význam slovesu "valit".
    Vy i já se musíme smířit se skutečností, že Karel Gott je velmi významnou
    osobností českého společenského života a jeho význam zdaleka přesahuje
    skutečnost, zda ho Zdeněk Š. nebo Martina B. poslouchají. Důležitý je
    nicméně fakt, že informace o osudu Karla Gotta nebyla zařazena na úkor
    jiných podstatných informací o katastrofě.
    Uvítám propříště jakékoliv věcné poznámky, bohužel jste mě počastovala
    snůškou vlastních dojmů, o nichž nemůžu než konstatovat, že jsou velmi mylné
    a velmi nekonkrétní. Děkuji za pozornost i za to, že nebudeme v takto
    bezbřehé komunikaci pokračovat.

    Mgr. Zdeněk Šámal
    Ředitel zpravodajství ČT
    ECLIPSE
    ECLIPSE --- ---
    GHOSTDOG: Sorry, že jsem to tam nenapsal...jsou z Papui, ale je to asi rok 1999 nebo tak nějak... z neděle se moc fotek zatim sehnat nedá.
    GHOSTDOG
    GHOSTDOG --- ---
    ECLIPSE: to se mi nechce zdat ze by ty fotky byly z papuy bo ta je od epicentra dost daleko... na jave ktera je daleko bliz se nic podobnyho nestalo...
    SULINAR
    SULINAR --- ---
    Aha, tak konkretne toto zemetreseni melo magnitudu 9 (Mw).

    viz: http://earthquake.usgs.gov/recenteqsww/Quakes/usslav.htm
    ECLIPSE
    ECLIPSE --- ---
    DONALD: Dneska prý z Prahy odletělo 30 rusů na dovolenou na Srí Lanku, podle nich to tam nebude tam hrozný a docela se na dovolenou teší. Ne každý se nechal přemluvit na jinou destinaci.
    DONALD
    DONALD --- ---
    ehm... tak nic :)

    "Buqa:meli jsme letet v tu nedeli,ale zrusili to,misto toho nas poslali do dominikanske rep.,ted jsem na letisti v parizi a hledam letadlo!"

    prase se nam ozvalo az ted :))
    DONALD
    DONALD --- ---
    Na Maledivach byl (je? neni?) v te dobe kamos... (no zas tak moc ho neznam, ale parkrat jsme spolu byli parit) s celou rodinou... nikdo o nem zatim nic nevi...
    SULINAR
    SULINAR --- ---
    Chtěl bych uvést na pravou míru měření síly zemětřesení:

    Síla zemětřesení je určována podle množství energie, která je při něm uvolněna. Nejčastěji používaná stupnice měření síly je Richrerova stupnice (většinou ve sdělovacích prostředcích), stanovující velikost tohoto jevu podle veličiny magnitudo (podle poslední jeho úpravy). Dr. Charles Richter sestavil svou stupnici v roce 1935. Jeho škála (přesněji magnitudo Richterovy stupnice) umožňuje velmi přesnou klasifikaci síly zemětřesení stupni 1 - 8 (to znamená, že hovořit o intenzitě 8,9 na Richterově škále je nesmysl, a to ani o magnitudo Richterovy stupnice). Veličina magnitudo je zjednodušeně definovaná jako logaritmus největšho rozkmitu seismické vlny v mm zaznamenaný na standardním Wood-Andersonovu krátkovlnném seismometru a přepočítaná na vzdálenost 100km od epicentra.

    Aby bylo možno určit sílu i tak silných zemětřesení jaká byla zaznamenána v Rusku či Japonsku, musel být zavedeny nové stupnice a prostředky měření. V roce 1993 byla navržena Standardní evropská stupnice, která měří zemětřesení ve 12 hladinách (tzv. intenzita zemětřesení, oproti magnitudě), z nichž každá posuzuje relativní dopad otřesů na základě tří hledisek:
    1) dopad na člověka
    2) poškození předmětů přírody
    3) poškození budov

    Tato stupnice vychází z tzv. modifikované Mercalliho škály (M-M) o 12 stupních.
    Takže se můžeme tak akorát dohadovat co tou intenzitou novináři mysleli, ale řekl bych že právě stupnici M-M.

    Jinak bych chtěl podotknout, že toto jsou takové přijatelné stupnice pro normálního člověka (a v jiných částech světa se používají různé, např. stupnice Omori pro Japonsko), jinak se používají např. magnitudy podpovrchových mb a povrchových vln Ms. V roce 1977 přišel Hiroo Kanamori s novou stupnicí, tzv. magnitudou seismického momentu - Mw, která jednoduše říká, jaká energie se při zemětřesení uvolnila (a není založena na měření seis. vln seismometry).

    Ukazuje se, že zemětřesení nemohou být větší než asi Mw=9.5 (protože hornina "ustojí" pouze omezené střižné napětí, než dojde k posunu, a délka zlomu, po kterém se bloky pohybují, nemůže být také nekonečná). Největší zaznamenané zemětřesení tak nastalo v roce 1960 v Chile, větší energie se uvolní akorát při impaktu.
    ECLIPSE
    ECLIPSE --- ---
    Deset nejsilnějších zemětřesení:
    1 - Chile, 9,5 stupně (22.5.1960)
    2 - Aljaška, 9,2 stupně (28.3.1964)
    3 - Aljaška, 9,1 stupně (9.3.1957)
    4 - Rusko, 9,0 stupně (4.11.1952)
    5 - Indonésie, 8,9 stupně (26.12.2004)
    6 - Ekvádor, 8,8 stupně (31.1.1906)
    7 - Aljaška, 8,7 stupně (4.2.1964)
    8 - Tibet, 8,6 stupně (15.8.1950)
    9 - Rusko, 8,5 stupně (6.2.1923)
    10 - Indonésie, 8,5 stupně (1.2.1938)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam