LIDOVKY CZ
Hrozba dalších tsunami vyvolala paniku
Zdroj: Foto ČTK
DILLÍ/KOLOMBO/BANGKOK 30. prosince 2004 | 10:33 Úřady na východním pobřeží Indie a na Srí Lance dnes varovaly před dalšími tsunami. Vyzvaly také obyvatele, aby opustili pobřeží. Jakmile se ozvaly poplašné sirény, lidi v Indii zachvátila panika. Další asijské pobřežní státy se k varování nepřipojily.
• OSN očekává až 100 000 mrtvých
• Z thajské pláže udělalo tsunami bojiště
• Tsunami zničily korálové útesy
Úřady v indickém svazovém státě Tamilnádu a Kérala před případnou další katastrofou varovaly poté, co Andamanské a Nikobarské ostrovy v Bengálském zálivu zasáhly další otřesy. Poplach platí i pro zmíněná souostroví.
Obyvatelé indického východního pobřeží začali oblast překotně opouštět. Srílanská armáda vyzvala místní obyvatele, aby nepodléhali panice.
Američané nebezpečí vyvracejí
Americký geologický ústav nicméně oznámil, že v oblasti žádné větší pozáchvěvové vlny nebyly registrovány a že ani dnes nebyly zaznamenány dostatečně silné otřesy, které by tsunami vyvolaly.
Podle hongkongské seizmologické observatoře došlo nedaleko pobřeží indonéského ostrova Sumatra v 5:18 místního času (středa 22:18 SEČ) k podmořským otřesům o síle 5,7 stupně Richterovy škály.
Záchvěvy pocítili také obyvatelé Thajska a Barmy.
Podle seizmologa Johna Minsche by tsunami mohlo způsobit zemětřesení o síle minimálně 7,5 stupně Richterovy škály. Následné záchvěvy po sobotních otřesech o intenzitě téměř devíti stupňů ale od neděle nebyly nikdy silnější než 7,1 stupně. Thajské a barmské úřady proto také žádné varování před ničivými vlnami nevydaly.
Indické úřady připustily, že poplach vyhlásily hlavně z preventivních důvodů na území, které bylo již předtím zasaženo. Podle očitých svědků zněly na pobřeží Tamilnádu sirény a lidé začali do vnitrozemí prchat pěšky či v autech a autobusech.
"Skočili jsme do náklaďáku a odjeli jsme. Nevíme, kam máme jet a kde strávíme noc. Vzali jsme jen trochu oblečení a nechali za sebou veškerý majetek, všechno, co jsme měli. Úřady nevědí, kdy se budeme moci vrátit zpátky," řekla čtyřicetiletá žena z východní Indie.
Ničivé zemětřesení u indonéského ostrova Sumatra způsobilo v sobotu mohutné vlny, které zdevastovaly pobřeží mnoha zemí jihovýchodní Asie. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přinutila přírodní pohroma přibližně pět milionů lidí, aby opustili své domovy. Z toho tři miliony osob přišly o střechu nad hlavou v Indonésii, která leží nejblíže epicentru sobotního zemětřesení.
čtk, il