Jak si světoví politici poradili s katastrofou
Gerhard Schröder
Vzorný vůdce a pečovatel
Ihned přerušil dovolenou a vrátil se do Berlína, aby osobně organizoval pomoc postiženým turistům. Jako první vystoupil s návrhem, aby byly odloženy splátky dluhů postižených zemí. Odložil cesty do Rakouska a Polska, vyzýval k umírněným oslavám Silvestra.
Laila Freivaldsová
Švédové chtějí její hlavu
Vlny tsunami minulý týden málem smetly i švédskou vládu. Ministryně zahraničí šla večer osudného dne do divadla. Letadla pro švédské turisty nevzlétla ani následující den. „Lailo Freivaldsová, odstupte!“ napsal bulvární list Aftonbladet.
George Bush
„Lakomý necita“ z Texasu
Americký prezident začal katastrofálně. Z texaského Crawfordu, kde trávil celý týden dovolenou, nabídl jen 15 milionů dolarů. Washington Post jej označil za necitu, New York Times za lakomce. Později nabídl dvacetinásobnou částku a do Asie vyslal svého bratra Jeba.
Manmohan Singh
Pohotový a trochu zbrklý
Indický premiér zareagoval okamžitě: vyhlásil národní katastrofu a zahájil masivní záchrannou operaci. Dopustil se však obrovské chyby, když odmítl nabídky pomoci z USA, Ruska, Japonska a Izraele, neboť se ukázalo, že indické záchranářské týmy pracovaly zoufale pomalu.
Tony Blair
Diana ho zajímala více
Blair se z dovolené v Egyptě vrátil až po týdnu. Byl sice v neustálém telefonním spojení s ostatními ministry, ale mnozí Britové mu přesto nemohou přijít na jméno. Když zemřela princezna Diana, premiér byl na veřejnosti vidět daleko více, předhazovali mu.
Chandrika Kumaratunga
Žena v čele rozhádané země
Srílanská prezidentka okamžitě ukončila návštěvu Británie a postavila se do čela záchranných operací. Velmi dobrý dojem vzbudila tím, že nabídla pomoc i Tamilům. Později se političtí protivníci začali navzájem přetahovat o pomoc, čímž utrpěla její distribuce.
Kofi Annan
Byl světu špatným příkladem
Roli OSN svorně vyzdvihovali Tony Blair a další, když vysvětlovali, proč nepřeruší dovolenou. O Kofi Annanovi však na počátku krize nebylo téměř slyšet, do New Yorku se z dovolené vrátil teprve ve středu a o pomoci jednal teprve ve čtvrtek.
Stanislav Gross
Záchranář ze Špindlu
Českého premiéra zasáhla asijská katastrofa na lyžích. A do Prahy rozhodně nespěchal - na jednání krizového štábu se objevil až pátý den. Vzápětí se vrátil za rodinou na hory. Gross tvrdí, že nechtěl dělat teatrální gesta a že krizový štáb řídil ze Špindlerova Mlýna.