MARINNE: Od šamponu chceme, aby odstanil odumřelou kůži a nahromaděný maz. Můžeme to buď udělat mechanicky (nemožné v případě vlasů) nebo chemicky pomocí šamponu. Funguje tak, že zásaditý šampon hydrolyzuje ("zmýdelňuje") přítomný maz a bílkovinné zbytky, čímž se stanou rozpustné ve vodě a z pokožky je můžeme vymýt. Hydrolýza mastných kyselin pobíhá jen v kyselém nebo zásaditém prostředí. V neutrálním prostředí hydrolýza neprobíhá, proto mytí pouhou vodou nepřináší kýžený efekt odstanění mazu a odstraní se jen látky rozpustné ve vodě, třeba sůl z potu apod. Na vlasové pokožce pak zůstávají zbytky kůže, je tam teplo a vlhko, což je skvělé prostředípro zvířátka všeho druhu.
Takže jsme u kyselého nebo zásaditého prostředí, aby přípravek měl mycí schopnost. Kyselé prostředí v kosmetice nelze použít, protože je třeba mít silně kyselé prostředí (třeba sírovku). Zbývá tedy zásadité prostředí, ve kterém to jde dobře. A máme na světě mýdlo. Vezme se mastná kyselina z nějakého oleje, nechá se reagovat s louhem a je to. Důvody, proč zrovna tyto kyseliny nebudu rozvádět. Louh se kupuje v obchodě s průmyslovými chemikáliemi (ano, i ty super bio mýdla jsou z něj) a přidá se olej. Kvalita a typ oleje vypovídá o kvalitě výsledného produktu. Princip fungování šamponu je stejný jako u mýdla. Do produktu se pak přidají různé esence, vonítka a pečující oleje dle vkusu každého soudruha.
Čímž nechci říct, že kyselá mýdla neexistují. Existují, jedno jsem měla doporučeno od kožařky na akné. Je do něj přidána kamenná síra a poměrně funguje. Problém je, že přítomná síra zůstává na kůži (což má) a reaguje právě s kožním mazem za vzniku takových velmi nepříjemných látek a jeden pak zavání jak bezdomovec.
Pro ty, kteří to celé nechtějí číst: Šampon nebo mýdlo o jiném pH než zásaditém v principu nemůže fungovat jak má, proto ho nezatracujme.