Prohledal jsem si tu příspěvky o opalovacích krémech, možná jsem nepoužil dost klíčových slov, tak mi nějaké unikly, tak se když tak omlouvám předem. Ale aspoň to tu shrnu pro budoucí hledající.
Zajímala mě prioritně otázka home made opalovacích prostředků.
K tomu jsem tu našel dva užitečné varující odkazy na rozhovory:
https://www.certifikovana-prirodni-kosmetika.cz/...tika-bezpecny-opalovak-neni-vubec-snadne-vyrobit/
https://www.certifikovana-prirodni-kosmetika.cz/rostlinne-oleje-maji-spf/
ze kterých víceméně vyplývá nejistota domácích krémů i obtížnost vyrobení dostatečně účinného prostředku obecně.
A pak tu máme jeden už i odkazovaný recept a další ze stejného zdroje:
http://www.home-made.cz/2012/09/domaci-krem-na-opalovani-spf-30.html
http://www.home-made.cz/2017/06/domaci-hydratacni-krem-proti-slunci-spf.html
http://www.home-made.cz/2016/05/domaci-nejsetrnejsi-mleko-proti-slunci.html
na část z nichž jsem si už asi před dvěma lety pořídil v nerozvážném nadšení suroviny a teď si říkám, že by bylo dobré je nějak využít.
Tak předně je mi jasné, že na vyrobený krém se nemůžu spolehnout, a spíš ho považuji za něco, čím se namažeme my nebo roční dítě častěji, v případech, kdy bychom se jinak asi nemazali vůbec. Stejně tedy jen na krátké pobyty na slunci, nebo delší ve stínu apod. (ostatně ono ani s 30kou brzy po poledni není možné být moc dlouho na slunci). A v případě delších pobytů stejně sáhneme zatím ještě k zásobám klasičtějších krémů (Ladival, Nivea) nebo pak k těm různým tipům, co tu zazněly na bio, včetně často rozebírání toho či onoho ve složení.
První odkaz neobsahuje žádný emulgátor a není tam ani stopy po tom, jak by se dostali k 30 SPF, když nejvyšší SPF má ten Sofi Tix, a to 20.
Co ten druhý a třetí odkaz? Emulgátor tam uvádějí, takže teoreticky, když se to rozmíchá, tak by to možná i k těm 20 SPF mohlo dosahovat, nebo tam vidíte někdo nějaký nesmysl? Na ten třetí nyní mám všechny přísady, na druhý nemám zrovna použitý emulgátor.