• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    AXTHEBLego - stavebnice pro vsechny generace
    EMMET
    EMMET --- ---
    AXTHEB: Hmm... to nevím, ale něco tomu muselo chybět, když teď LEGO přišlo s plně bio verzí...
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    EMMET: PLA je polymerovaná kyselina mléčná, nejčastěji dělaná z cukrové třtiny nebo kukuřičné šťávy. Je kompostovatelné v průmyslovém vysokoteplotním kompostéru, případně v běžném po přidání nějakých bakterií. Co chybí do označení bioplast?
    EMMET
    EMMET --- ---
    SHINING_KATE: A já někde tvrdil, že se klasiké PLA snadno rozkládá? Pokud vím, tak to není bioplast:-)
    SHINING_KATE
    SHINING_KATE --- ---
    EMMET: Jen menší upřesnění. Hlavní problém PLA opravdu není to že se snadno rozkládá. Rozkládá se dostatečně špatně na to, aby to přinejmenším u stavebnic nebyl vůbec problém.

    Problém je teplotní odolnost (bohatě stačí nechat hračku v létě v autě a je po ní) a u stavebnic odolnost proti oděru. Mám z PLA vytištěných pár věcí se zacvakávacím víčkem a podobně a poměrně brzy je ten spoj nepoužitelný. Teď už podobně namáhané spoje tisknu z PET.

    Jestli LEGO vynalezne bio plast vlastností podobný PET nebo ABS, opravdu na tom vydělá neskutečné peníze. Doufám že to přijde a půjde dobře tisknout :)
    KAERO
    KAERO --- ---
    Ja vim ze s popup book uz prudim, ale jeste jedno video se snad vejde :)
    LEGO Pop-Up Book Designer Video - Official LEGO Ideas Set #21315
    https://www.youtube.com/watch?v=DdhogF2B94w
    EMMET
    EMMET --- ---
    Ach jo - kolem těch nových bioplastů je spoust drobných omylů, které když se nakumulují, tak jde o deziterpretaci. Tak si to pojďme pojít v bodech:

    - aktuálně používané ABS je samozřejmě recyklovatelné a to s celkem slušnou výtěžností. To, co se na něm ekoaktivitům nelíbí, je skutečnost, že ta recyklace vede jen k opětové výrobě plastu, ale pokud už tolik plastu nebudeme chtít, tak není ekologicky odbouratelný , tedy nelze v přírodě rozložit za rozumný čas.

    - LEGO investovalo obrovské prostředky do vývoje bioplastů, které by měli když ne stejné, tak podobné vlastnosti jako ABS, PLA a další, které používají aktuálně. U PLA to bylo "za hubičku", tak bylo potřeba vyzkoumat jen jak syntetizovat z organických zdrojů jednu složku - proto s nimi přišli jako s prvními.

    - To, o co se LEGO snaží, je odstranit nevýhodu aktuálně známých bioplastů, tedy to, že se příliš snadno rozkládají. Chápu, že zlí jazykové v tom vidí, že "zlý kapitalista chce, aby se prodávalo víc kostiček, tak sníží jejich životnot". Na to mohu říct jen to, že "chytrý kapitalista si uvědomuje, že kdo jako první přijde s receptem na bioplasty, které budou mít skvělé vlastnosti ABS či jiných masivně využívaných plastů z ropy, jen budou v případě potřeby biologicky odbouratelné, ten neuvěřitelně zbohatne na poplatcích za licence k užití - mnohem víc, než když nakrkne své dosavadní zákazníky, když záměrně výrazně sníží životnost svých produktů ve světě, kde kalá i nekalá konkurence bude nadále nabízet kompatibilní produkty na bázi ropy."
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    AXTHEB: ja z PLA tisknu a mekne to i pod horkou vodou v drezu - mekne od cca 50 stupnu, ABS az od cca 100.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    KAERO: je tvrdší a křehčí, na osičky to není. Taky záleží jaké přesně PLA použijí, jaké tam dají přísady a tak.
    KAERO
    KAERO --- ---
    AXTHEB: a neni nahodou ABS co pouzivaji na stavajici lego kostky pevnejsi nez PLA?
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    RUTHLESS: Mezi cukrem a PLA (tím výsledným plastem) je dost dlouhá cesta. "recyklovatelný" je tady mírně zavádějící označení, recyklace PLA se afaik nikde ve větším nedělá a jen tak nebude.

    GREW: Za domácích podmínek má PLA dlouhou trvanlivost, neboj.
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    GREW: nebo ze ho sni mravenci, kdyz bude z toho cukru :)
    GREW
    GREW --- ---
    KAERO: Tvl, doufam, ze to nebude tak, ze se lego na policce po peti letech samo rozpadne na prach :D
    KAERO
    KAERO --- ---
    TOOMIX: Lekl jsem se u cteni tech popisku obrazku:
    "Do roku 2030 přestane firma vyrábět z plastů. Nahradí je udržitelné materiály z cukrové třtiny."
    nebo
    "Metr vysoká větrná elektrárna je první stavebnicí LEGO s prvky udržitelných materiálů. Na trh přišla ke konci roku 2018. Skládá se ovšem i z běžných plastových kostek, recyklovatelné jsou pouze stromy další rostliny."

    Hernajs, ja mam pocit ze lego kostek je porad malo, druhotny trh je porad drahy, a oni prijdou s recyklovatelnym plastem.
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    Kvůli legu jsem zkoumal polární led i hasiče, říká designér - iDNES.cz
    https://ekonomika.idnes.cz/...andrew-coghill-design-fpl-/ekoakcie.aspx?c=A181026_141532_ekoakcie_fih
    KAERO
    KAERO --- ---
    Tak uz to brzo bude venku:
    Introducing LEGO Ideas Pop-Up Book! Set 21315 | 2 Classic Fairy Tales
    https://www.youtube.com/watch?time_continue=74&v=QOe2ZeodeHg


    The LEGO Ideas Pop Up Book will be available from shop.LEGO.com and LEGO stores around the world from the 1st of November, 2018 for a recommended retail price of USD/EURO* 69.99 / GBP 59.99
    EZEE
    EZEE --- ---
    POHODAVOLE: jezis mam nekde podobnou s nakladistem, to je presne z ty doby myho detstvi :))
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    EMMET: aha to není oficiální video od lega? Tak tím se to vysvětluje :-) díky moc za odpověď.
    EMMET
    EMMET --- ---
    VERONIKA22: já našel jen nějaké fanouškovské filmy. Obávám se, že Horor Granny je hra, která je.předělávána.do různých sandboxových her jako minecraft nebo roblox. našel jsem stop motion s legem, ale.nic oficiálně od lega
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    EMMET:
    KAERO: otázku mi položila známá babička od asi 10ti letého kluka. Lego na youtube nesleduju, a tak jsem si vyhledala totéž co píšete, že by to snad mělo být originál video od LEGA....neboli zmiňovaný animák.
    Zajímavý - hádála sem, že jsem jen 100let za opicema a zde se bude o něčem vědět.

    Přijde mi divné, že LEGO točí videa a když to pak děti začnou chtít tak to není k dispozici :o(
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    KAERO: my byli vcera s dcerou rabovat u nasich a privezli jsme toto + nekolik krabic. U tech masinek me potesilo, ze jsou "skoro" komplet (zatim jsem nenasel akorat jeden kus uhli) a prezili me i segru. Pak nahodim foto i se silnicema.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam