• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    AXTHEBLego - stavebnice pro vsechny generace
    BATY
    BATY --- ---
    Lego nad zlato :)
    MABLUNG
    MABLUNG --- ---
    TOOMIX: Zrovna je na Aukru. Ale je to darda.

    AUKRO – největší české online tržiště
    https://aukro.cz/lego-vesmir-monorail-6991-s-navodem-6939250684
    KAERO
    KAERO --- ---
    VACA: no tak treba monoraily uz nekoupis, a vyhybka stoji ~ 800 az 1600 Kc:
    BrickLink - Part 2890 : Lego Monorail Track Point Left [Monorail] - BrickLink Reference Catalog
    https://www.bricklink.com/v2/catalog/catalogitem.page?P=2890&idColor=9#T=P&C=9
    VACA
    VACA --- ---
    Ja kdyz jsem si precetl vsechno tady okolo toho 3D tisku, tak si jen rikam jestli uz s tim potom neni tolik sr*ni, casu a nakladu s nejistym vysledkem, ze se proste vyplati si ten set koupit :)
    SHINING_KATE
    SHINING_KATE --- ---
    KAERO: No, je fakt že jsme v tom hlavně nejspíš viděli každý něco jiného :) Pokud chci pravidelně stavět lego, tak si ho koupím, to by mě tisknout asi ani nenapadlo.
    Tady mě hlavně zaujala možnost proof of concept vytištění celé sestavy a složení… Na což by měla být přesnost běžné domácí tiskárny v pohodě dostačující. Navíc, pokud bych potřebovala nějaký hodně custom díl k nějaké stavbě, asi mi nebude vadit ani mít ho z PLA a na pár použití.
    KAERO
    KAERO --- ---
    SHINING_KATE: jednorazove slozeni - pak uz se trochu ztraci smysl mit to z lego dilku, ne? teda obdivuju to nadseni pro 3D tisk, ale kvalita prumyslovych vstrikovacich forem je proste jeste na hony vzdalena...
    SHINING_KATE
    SHINING_KATE --- ---
    AXTHEB: Kruciš, čekala jsem že ABS bude v pohodě… Takže holt nylon, který se fakt tiskne blbě. Každopádně, při pohledu na tištěné lego jsem počítala spíš s jednorázovým složením vytištěného setu na výstavku, než na opakované rozebírání :) A tam problém být neměl.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    AXTHEB: Navíc ABSko bez těch lego přísad je měkký, takže to taky bude fungovat tak 5 zacvaknutí.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    SHINING_KATE: Vapor treatment to to vyhladí, ale pokurví rozměry a to navíc dost náhodně, takže to nemůžeš dobře kompenzovat v modelu.
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    SHINING_KATE: tiskarny uz stoji celkem prd, akorat na LEGO bude potreba tough resin a ten se pohybuje za 3-4k za litr, normalni resin, z kterym jsem pracoval je na funkcni veci dost mekej, ten je ideal na figurky a ostatni staticky modelarsky veci
    SHINING_KATE
    SHINING_KATE --- ---
    AXTHEB: Ne nutně, ABS se dá řešit. https://www.youtube.com/watch?v=6xFUNFG-UKE
    Jinak, chtít vyrábět lego kostky bez vyhlazování, nejspíš zvolím o trochu větší průměr a vroubky z příliš těsného spojení mechanicky obrousím na rozumné :)

    Každopádně, SLA to řeší kompletně… A už dneska je na cenové úrovni kde byly FDM hobby tiskárny pár let zpátky.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    SHINING_KATE: na povrchu jsou malý vroubky, ošoupe se všechno.
    SHINING_KATE
    SHINING_KATE --- ---
    AXTHEB: PLA určitě nic nevydrží ale co PET / ABS / Nylon?
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    Podle mé zkušenosti se study po pár složení ohoblujou a nedrží to.
    SHINING_KATE
    SHINING_KATE --- ---
    KAERO: Nemusely by. Přesnost slušně zkalibrované tiskárny není zrovna malá… Určitě to nebude shodné s originálem ale stavět by to jít mělo. Problém je spíš s tím, že některé díly se nebudou tisknout zrovna dobře.

    Dokonalé by bylo mít doma SLA tiskárnu, tam bych věřila tomu, že by výsledná přesnost mohla být prakticky identická i u složitějších částí :) Časem ji taky plánuju.
    KAERO
    KAERO --- ---
    SHINING_KATE: no dily pak budou spatne drzet u sebe? co jsem videl kopie lega tak od oka rozdily ve velikostech nepoznam, ale kdyz je zkusim spojit tak to poznam okamzite - bud jsou prilis volne nebo prilis pevne spojene...
    SHINING_KATE
    SHINING_KATE --- ---
    Otestuju pár dílů na Průšovi :) Ale lego Technic bude pravda náročnější…
    SHINING_KATE
    SHINING_KATE --- ---
    KAERO: Proč by běžná domácí tiskárna rozlišením nestačila? Mechanické spoje velikostí jaké jsou v Legu tisknu celkem běžně.
    KAERO
    KAERO --- ---
    TOOMIX: kdo ma tiskarnu ktera ma dostatecne rozliseni?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam