• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    AXTHEBLego - stavebnice pro vsechny generace
    CHIX
    CHIX --- ---
    HADIAK: nevidim obr
    NAGASAWA
    NAGASAWA --- ---
    HADIAK: Top
    HADIAK
    HADIAK --- ---
    :)

    NOIK
    NOIK --- ---
    Lego začalo vyrábět ochranné brýle pro lékaře

    https://twitter.com/LEGO_Group/status/1247894702860320768
    KAERO
    KAERO --- ---
    Moc pekny miniaturni model enterprise:

    LEGO :: Star Trek Mini modely - 2020 - How ToDo Well
    https://cs.howtodowell.com/53130-LEGO-Star-Trek-mini-models-92

    a sice nemam rad kopie lega, protoze obvykle dilky spatne sedely k sobe, ale pokud nekradou, tak proc ne. kre-o a megablock prodavaji nekolik startrek setu:
    Top 9 Best LEGO Star Trek Sets Reviews in 2019
    https://www.childrenforchildren.org/best-lego-star-trek/
    BONGI
    BONGI --- ---
    EMMET: No mam to rok po vybeleni a pokud to nenecham na slunci, tak to nezloutne (stejne jako nebelene). Ale plati to jen na bile kostky. U ostatnich mam zkusenosti spatne. Po pouziti Sava (trva to dele) se to po case vraci a je to jeste horsi - moje zkusenost. A kosticky musi byt umyte - odmastene, jinak hrozi fleky.
    BONGI
    BONGI --- ---
    KAERO: Savo asi ano, peroxid se mi osvedcil a jak jsem cetl i na zahranicnich diskuzacich, tak preferuji peroxid. Jen nesmi byt moc silny, idealne 5-7 procent a nesmi se to nechat prilis dlouho = max 2 dny. Pokud se to necha na slunci uzavrene = pak staci 24 hodin. Pak se da ten peroxid pouzit i na dalsi varku. Pokud se necha otevreny, tak to sice funguje, ale pak se muze vylit.
    EMMET
    EMMET --- ---
    BONGI: A po tom peroxidu se to nevrátí časem k zažloutnutí?

    KAERO: ono zažloutnutí je způsobené UV degradací, což je jediná slabá stránka plastu ABS, takže když je žlutý, stejně už je narušený.
    KAERO
    KAERO --- ---
    BONGI: nesnizi peroxid nebo savo pevnost kosticek?
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    Asi bych to ani moc neždímal ;)
    SOJKA
    SOJKA --- ---
    BONGI: děkuji za rozsáhlou odpověď
    BONGI
    BONGI --- ---
    SOJKA: Vzdycky je to kombinace. Pokud jich mas malo, tak namocit v jarove vode a pak individualne kartackem na zuby a steteckem. Pokud jich je hodne, tak namocit v jarove vode, pak je dat do povlaku od polstare, pridat kousky roztrihaneho molitanu a hadry - vyplnit tak na 50 procent, a vyprat v pracce na 30 stupnu. Nesusit v susicce. Vyndat, rozhodit na na rozlozeny rucnik otvory nahoru a nechat uschnout. Behem rozkladani zkontrolovat vnitrky kostek, tam to pracka moc nevycisti - dodelat kartackem.
    Zazloutle kostky nechat cca 24 hodin v 7 procentnim roztoku peroxidu v zavrene sklenici na slunci. Roztok pripravis z 30 procentniho, naredeneho destilkou. Cim silnejsi, tim kratsi dobu, ale nemelo by to vic jak 10 procent. POZOR! Takhle se daji vycistit od zazloutnuti jen bile kostky, ostatni velmi pravdepodobne zmeni barvu, vyblednou, zvlast pod tim zazloutnutim. Mozna zkusit jen kratkou dobu v 3 procentnim. Ale ja takhle vyhodil - cervene, zelene, zlute a modre kostky. Nekdo doporucuje Savo ci jine chlorove prostredky / ty sice vybeli, ale po case to zazloutne jeste vic.
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    KAERO: Jo, deskama by to šlo. Ale ja jsem vyrostl na kostkach 1x4. Takže to bude základ :-)
    GREW
    GREW --- ---
    SOJKA: Do pracky bych 30 let stary lego nedaval, umyl bych ho v jarovy vode, zezloutly kosticky hodit do roztoku peroxidu, tak na den.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    RUTHLESS: záleží, jak to chceš dělat, pokud na plocho, tak ti na to bude stačit nějakej pixel art předělátor a s těmahle rozměrama ti to i celkem pěkně vyjde na ty základní desky, akorát ti zbyde řádka po okrajích na rám.

    http://pixelatorapp.com/
    KAERO
    KAERO --- ---
    RUTHLESS: proc by na to studio nebylo? ale pokud si to nechces delat rucne, tak by bylo asi jednodussi pouzit primo nastroj, viz google nasel nekolik programu/moznosti, googluj "mosaic lego"

    ale teda mondrianovy klasiky asi v legu pujdou snadno ne? par desticek a hotovo.

    pak se pochlub az to budes mit, mondriana mam na dverich :)
    SOJKA
    SOJKA --- ---
    Mate nějaký osvědčený zpusob jak vycistit stary lego? vytáhl jsem ho ze skrine po 30 letech pro dite je dost zaprasene a spinave.

    existuje nejaky pytel, treba jako ted frci na ovoce, ve kterem by to slo prohnat prackou??
    ANGELFREE
    ANGELFREE --- ---
    KAERO: jo je to celkem drahý, plus hafo dílků, takže jo, případné pořizovací náklady nemalé :/
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    RUTHLESS: vychazi mi to na 70x62 kosticek...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam