• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    AXTHEBLego - stavebnice pro vsechny generace
    BONGI
    BONGI --- ---
    KAERO: existuji oboustranne lepici pasky, ktere nemaji podklad, ale na papire je v podstate lepici film. Vytisknes na barevne laserovce obrazek, potistenou stranu prelepis co nejsirsi a nejtenci transparentni isolepou a druhou stranu polepis obostranou paskou. Pak vystrihnes, co potrebujes, stahnes ze zado kryti oboustranky a nalepis. Je to silnejsi nez obtisk, ale je to odolnejsi a da se to po case opatrne sundat.
    KAERO
    KAERO --- ---
    BONGI: je tam jeste bily obtiskovy papir, akorat se musi obstrihnout presne. pres to prosvitat nebude (aspon podle zkusenosti s plastikovymi modely).
    co mas na mysli oboustrannym lepicim filmem, papirem a izolepou?

    HONCKA: no doufam ze s tim kluci nebudou moc radit. vrtulnik je az tak nelaka, spis si radi hraji s V2, saturnem, a hlavne s X-15
    BONGI
    BONGI --- ---
    KAERO: Jsou trochu problemy, pokud tisknes napr. zlutou a umistis je na barevne tmavsi kosticky. Nemam zkusenost s obtisky, ale kamarad mi v soukrome tiskarne obcas tiskne na samolepici tenke pruhledne folie a barva kosticek pak prosvita - viz jmenovany priklad. Navic tim obtiskem neudelas bily obrazek. Takze obcas pouzivam klasicky - oboustranny lepici film, papir a tenkou izolepu.
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    KAERO: Akorát to není moc odolný vůči otěru, na statický modelo ok, ale v případě, že by to bylo někde pakv bedně s ostatníma kostkama, tak to moc nevydrží
    KAERO
    KAERO --- ---
    EMMET: udelas obrazek obtisku v pocitaci, v laserovce natisknes na onen papir. pak vystrihnes ctverecek s tim obtiskem (milimetrovy okraj je ok, tohle je pruhledny papir), das to do teple vody, pockas ~30 s (zalezi na typu papiru), az ten obtisk lze snadno posouvat prstem po podkladovem papiru. pak prilozis papir k mistu kam to chces dat a obtiskem sjedes na to misto. nejakou minutu s tim jde jeste hybat do finalni pozice.

    jako kluk jsem delal plastove modylky a v 10 letech jsem to zvladal v pohode. ale hlavni je ze to vypada dobre, a je to tenoucke. zadna tlusta folie nebo papir. hadam ze se to bude nejvice blizit potistene kosticce ze vsech reseni co jsem nasel.
    EMMET
    EMMET --- ---
    KAERO: Nějaké bližší informace (pro mě, nemodeláře) k tomu, jak to funguje?
    KAERO
    KAERO --- ---
    Ted jsem cetl na facebooku ze nekteri delaji vlastni "potistene" kosticky pomoci techto papiru:

    Obtiskový papír A4 čirý
    https://www.peckamodel.cz/1128-obtiskovy-papir-a4-ciry

    coz mi prijde jako super napad, naprosto jsem netusil ze se tohle da koupit a pouzit v laserovce.
    CHIX
    CHIX --- ---
    jo :o)
    HADIAK
    HADIAK --- ---
    CHIX: uz?

    CHIX
    CHIX --- ---
    HADIAK: nevidim obr
    NAGASAWA
    NAGASAWA --- ---
    HADIAK: Top
    HADIAK
    HADIAK --- ---
    :)

    NOIK
    NOIK --- ---
    Lego začalo vyrábět ochranné brýle pro lékaře

    https://twitter.com/LEGO_Group/status/1247894702860320768
    KAERO
    KAERO --- ---
    Moc pekny miniaturni model enterprise:

    LEGO :: Star Trek Mini modely - 2020 - How ToDo Well
    https://cs.howtodowell.com/53130-LEGO-Star-Trek-mini-models-92

    a sice nemam rad kopie lega, protoze obvykle dilky spatne sedely k sobe, ale pokud nekradou, tak proc ne. kre-o a megablock prodavaji nekolik startrek setu:
    Top 9 Best LEGO Star Trek Sets Reviews in 2019
    https://www.childrenforchildren.org/best-lego-star-trek/
    BONGI
    BONGI --- ---
    EMMET: No mam to rok po vybeleni a pokud to nenecham na slunci, tak to nezloutne (stejne jako nebelene). Ale plati to jen na bile kostky. U ostatnich mam zkusenosti spatne. Po pouziti Sava (trva to dele) se to po case vraci a je to jeste horsi - moje zkusenost. A kosticky musi byt umyte - odmastene, jinak hrozi fleky.
    BONGI
    BONGI --- ---
    KAERO: Savo asi ano, peroxid se mi osvedcil a jak jsem cetl i na zahranicnich diskuzacich, tak preferuji peroxid. Jen nesmi byt moc silny, idealne 5-7 procent a nesmi se to nechat prilis dlouho = max 2 dny. Pokud se to necha na slunci uzavrene = pak staci 24 hodin. Pak se da ten peroxid pouzit i na dalsi varku. Pokud se necha otevreny, tak to sice funguje, ale pak se muze vylit.
    EMMET
    EMMET --- ---
    BONGI: A po tom peroxidu se to nevrátí časem k zažloutnutí?

    KAERO: ono zažloutnutí je způsobené UV degradací, což je jediná slabá stránka plastu ABS, takže když je žlutý, stejně už je narušený.
    KAERO
    KAERO --- ---
    BONGI: nesnizi peroxid nebo savo pevnost kosticek?
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    Asi bych to ani moc neždímal ;)
    SOJKA
    SOJKA --- ---
    BONGI: děkuji za rozsáhlou odpověď
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam