• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ELIDORKalendarium - zajímavé události a výročí - bez ohledu na datum
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    J. G. Mendel (*1822 - †1884); objevitel základů genetiky
    http://www.mendelu.cz/o-univerzite/mendel.html
    V roce 1856 Mendel zahájil své experimenty s křížením rostlin (s hrachem) a roku 1862 zahájil meteorologická pozorování pro Meteorologický ústav ve Vídni. Meteorologická pozorování prováděl s velikou přesností až téměř do konce svého života.

    V roce 1863 ukončil pokusy s hrachem (Pisum) a dne 8. února 1865 přednesl na zasedání Přírodovědného spolku v Brně, devět let po Darwinově knize "O původu druhů", první část své teorie přenosu dědičných jednotek a 8. března druhou část o své klasické práci. V roce 1866 vyšla jeho práce Versuche über Pflanzen-Hybriden.

    Roku 1868 byl zvolen za opata a preláta augustiniánského kláštera v Brně.

    .... velmi pekne sepsany zivotopis tohoto genia
    SINGULARITA
    SINGULARITA --- ---
    Čínské domácnosti nyní chovají přes 300 milionů psů a koček. Mnozí přitom zvířata po čase odhodí.

    PEKING Čína za pár dnů oslaví rok psa. Ochránci zvířat se proto obávají, že mnozí Číňané si budou chtít pořídit psa domů a následně se ho budou zbavovat jako nežádoucího břemene. Podle ochránců tak hrozí, že se tato nechtěná zvířata dostanou do rukou podnikavců, kteří je prodávají restauracím.
    Problém je v tom, že mnozí Číňané věří, že zvířecí maso jim pomůže k utužení či zlepšení jejich zdravotního stavu, takže po psech je poptávka. O psím masu se mimo jiné traduje, že pomáhá před nachlazením. Říše středu přitom v posledních letech prosperity zažila velký boom v obchodování se psy a kočkami. Za Mao Ce-tunga bylo vlastnění těchto zvířat zakázáno s tím, že se jedná o buržoazní přežitek. V roce 2004 počet domácích mazlíčků v čínských rodinách odhadem stoupl na 300 milionů, což například od roku 1999 značí nárůst o 20 procent. S počátkem roku psa se očekávají ještě vyšší procenta.

    Medvědí žluč

    Čína je nicméně neblaze proslulá i týráním jiných zvířat. V médiích se často objevují články ohledně takzvaných "medvědích klecí". Britská organizace, jež nese název Světové společenství pro ochranu zvířat (WSPA), například tvrdí, že v klecích jsou drženi tisíce medvědů, kteří jsou využíváni pro čínskou medicínu.
    V případě medvěda se jedná o jeho žluč, která se využívá jako přísada do mastí, šamponů nebo například očních kapek. WSPA tvrdí, že Čína ročně produkuje na 7000 kilogramů medvědí žluče. "Tisíce medvědů jsou drženy v katastrofálních podmínkách na stovkách farem," píší experti WSPA s tím, že velikost klecí je nejmenší možná. Medvědi se ve svém zajetí nemohou ani postavit.
    Jejich žluč mají přitom podle WSPA odebírat z žaludků pomocí speciálních tub nekvalifikovaní lidé.
    SINGULARITA
    SINGULARITA --- ---
    Čínský nový rok nebude rokem pod psa

    Západ považuje psa za nejlepšího přítele člověka, v čínské astrologii je znamení psa méně jednoznačné. Zítra začíná čínský Nový rok neboli Svátky jara (čchun-ťie). Jako vždy po kohoutovi zavládne po 12 letech opět pes. Rok ve znamení psa by měl být podle astrologů velmi dobrý.

    Lidé narození v roce psa jsou prý věrní, čestní a šlechetní, s pevnými morálními zásadami. Umí udržet tajemství. Přesto má toto znamení problémy s důvěrou k ostatním a tendenci vidět problémy černobíle. Pes může být tvrdohlavý a trochu sobecký. Vládne ostrým jazykem, kterým umí vášnivě hájit svá rozhodnutí. Od přírody je pes idealista, občas se ale promění v cynika, zmítaného pochybnostmi či úzkostmi. O majetek se příliš nestará, přesto nemívá problémy s financemi. Bývá dobrý vůdce. Hodí se k němu lidé narození ve znamení koně, tygra a králíka. K psovi bude v novém roce patřit oheň a prvek jang. Posledními roky psa byla léta 1958, 1970, 1982 a 1994. Po psovi se můžeme těšit na rok prasete, přinášející především hojnost. Začne 18. února 2007. Svátky jara považují Číňané a mnozí Asijci za nejvýznamnější ze svátků a slaví je tradičně v rodinném kruhu. Začínají druhým novoluním po zimním slunovratu a končí úplňkem o 15 dní později. Pro oslavy jsou nejdůležitější první tři dny a poslední, patnáctý den, Svátek lampionů. K tradicím vítání nového roku patří výzdoba znaky štěstí, dobré jídlo (zelím a masem plněné taštičky), červeně zabalené dárky a červené obálky s bankovkami a mincemi pro děti či novoroční ohňostroje, které mají zahnat zlé duchy, aby v novém roce neškodili. Pojmenování roků podle zvířat považují lidé ve východní Asii za velmi praktické. Děti se nemusí učit letopočet a na otázku "Jak jsi starý?" mohou odpovědět jen názvem patřičného zvířete. Číňané prý často nemají přehled o svém stáří, protože si prostě pamatují, že se narodili v roce opice, krocana či prasete. Vznik nejstaršího kalendáře v lidské historii se datuje od roku 2637 př. n. l. (podle některých údajů o rok později), kdy ho zavedl legendární Žlutý císař (Chuang Ti) jmenováním 12 zvířat jako svých strážců. Prvním rokem byl rok myši.

    Podle báje stál u jeho zrodu Buddha, který svolal všechny živočichy, aby se s ním přišli rozloučit, než opustí Zemi. Dostavilo se jich jen dvanáct: myš (krysa, určení jmen zvířat není vždy jednoznačné), buvol, tygr, králík (zajíc), drak, had, kůň, ovce (koza, beran), opice, kohout (krocan), pes a vepř. Buddha za odměnu věnoval každému hostu v pořadí, v jakém přišel, vládu v čase. Tak se každý rok, měsíc a dvojhodinu stává jedno ze zvířat vládcem tohoto úseku času a všichni, kdo se v tu dobu narodí, získávají část jeho vlastností. Systém je používán současně s gregoriánským kalendářem v Číně včetně Tchaj-wanu, Japonsku, Singapuru, Koreji a Vietnamu.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Zkázu Challengeru způsobilo vadné těsnění (coz vime nekolik let, ale ... ctete dale)
    http://zpravy.idnes.cz/vedatech.asp?r=vedatech&c=A060124_124711_vedatech_miz
    Osmadvacátého ledna 1986 vyslala NASA svou chloubu - raketoplán - k jubilejnímu pětadvacátému letu. Mise Challengeru však skončila tragicky. Nekvalitní těsnění palivových nádrží za pár set dolarů stálo život sedm astronautů. Neštěstí na dlouhá léta ovlivnilo celou kosmonautiku.

    nyni dulezite:
    Posádka žila ještě dvě minuty po výbuchu
    Exploze vymrštila pilotní kabinu s posádkou do výšky necelých dvaceti kilometrů. Poté začal její dlouhý pád k zemskému povrchu.

    Vyšetřování zvrátilo původní závěry podle kterých posádka zemřela při výbuchu. Záznamy komunikace ukázaly, že někteří z astronautů byli pravděpodobně při vědomí ještě ve chvíli, kdy pilotní kabina dopadla na mořskou hladinu.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Vědci objevili nejmenší rybu na světě
    http://zpravy.idnes.cz/vedatech.asp?r=vedatech&c=A060125_162128_vedatech_dp
    Výzkumníci objevili dosud nejmenší známou rybu. Dospělý jedinec druhu Paedocypris progenetica je dlouhý pouhých 7,9 milimetrů. Žije v bažinách indonéského ostrova Sumatra. Jedná se zároveň o nejmenšího obratlovce.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Mozart dodnes fascinuje pravdivostí
    http://show.idnes.cz/show_aktual.asp?r=show_aktual&c=A060126_171246_show_aktual_off
    V hudebním světě nastal den D, nebo spíše M. Dnes v osm hodin večer tomu bude přesně 250 let, co se v Salcburku, v domě na Getreidegasse, narodil Wolfgang Amadeus Mozart. ..
    LEWIN
    LEWIN --- ---
    muzu dotaz? je to trosku ot:
    Kdo, kdy a jak vytvořil náš současný kalendářní systém, zda jsou k dispozici nějaké prameny. Případně prosím odkaz na literaturu.
    diky;)
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Údajná Mozartova lebka si udržela své tajemství
    http://digiweb.ihned.cz/?s1=i&s2=0&s3=6&s4=0&s5=0&s6=0&m=d&article[area_id]=10072150&article[id]=22846555&p=i06000_d

    Evropská i světová média nejdříve informovala, že vědci prokázali pravost Mozartovy lebky. O pár dní později, že to neprokázali... Nicméně případ je pozoruhodný nejen díky tomuto trapasu. Ukazuje, že odkrývání historie je jako detektivka, ovšem v tomto případě s naprosto matoucím koncem, v němž se skrývá úplně nová, nečekaná záhada.

    Když Wolfgang Amadeus Mozart 5. prosince 1791 ve Vídni zemřel, ve věku necelých 36 let, byl už vcelku uznávaným hudebním skladatelem. Ovšem doba největší slávy měla teprve přijít. Jeho život dodnes skrývá mnoho nejasností, z nichž tu nejnovější dodalo právě nyní genetické zkoumání jeho údajné lebky. ...
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Na Zemi denně přibývá 210 tisíc lidí
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/4585920.stm

    Na Zemi se každý den narodí 365 tisíc dětí. Ve stejném časovém úseku zemře 155 tisíc osob. Celkový počet obyvatel se tak denně zvyšuje o 210 tisíc. "To je, jako kdyby každý rok přibyl jeden stát se 75 miliony obyvatel," prohlásil 16. prosince 2005 Gilles Pison z francouzského Národního demografického ústavu (Institut National d'Études Démographiques, INED). "Každý den se narodí 365 tisíc dětí, z toho 57 procent v Asii, 26 procent v Africe, 9 procent v Latinské Americe, 5 procent v Evropě a necelé 1 procento v Oceánii," dodal Pison. Z každé stovky pozemšťanů jich 61 žije v Asii, 13 v Africe, 11 v Evropě, 9 v Latinské Americe, 5 v Severní Americe a necelá 1 osoba připadá na Oceánii. Pokud se stávající trend nezmění, bude hranice 7 miliard obyvatel překročena mezi lety 2012 a 2013, hranice 9 miliard bude překonána do roku 2050. Podle ředitele Britského antarktického výzkumného programu (British Antarctic Survey, BAS) profesora Chrise Rapleyho není stávající počet zástupců lidského druhu udržitelný a mělo by dojít k jeho výrazné redukci. V současné době žije na Zemi 6,5 miliardy lidí. Toto množství by mělo být v zájmu ostatních životních forem sníženo a to o více než 50 procent. Za optimální považuje Rapley 2 až 3 miliardy osob. Omezení a zvrácení populačního růstu je dosti opomíjeným tématem při diskusích o stavu životního prostředí. Odborníci se této otázce záměrně vyhýbají, protože ji považují za eticky ožehavou, ale pokud má být úspěšně vyřešen problém s globálním oteplováním, znečišťováním planety, vyčerpáváním přírodních zdrojů a snižováním druhové rozmanitosti, pak se diskusím ani následným opatřením v tomto směru nelze vyhnout. "Pokud připustíme, že velikost lidské (ekologické) stopy je závažný problém, a o tom existuje mnoho důkazů, pak by rozumným pohledem bylo, aby současně s mnoha opatřeními došlo k redukci stopy na osobu, tato otázka musí být adresována úřadům zabývajícím se demografickým vývojem," argumentuje Rapley. Ekologická stopa stanovuje množství přírodních zdrojů, které jednotlivec, město, region nebo celý stát spotřebují v daném roce.

    (zdroj a preklad: www.pentax.cz)
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Mladí vidí homosexualitu jinak
    http://www.novinky.cz/zdravi/73819-mladi-vidi-homosexualitu-jinak.html

    Radimir Uzel: Setkávám se každý měsíc se stovkami studentů z různých středních škol a beseduji i s učňovskou mládeží. U dnešních 15-18letých jsem se nesetkal s žádným člověkem, který by své homosexuální vrstevníky šikanoval nebo se o nich pohrdavě vyjadřoval. Možnosti "léčby" homosexuality jim připadají stejně nesmyslné jako přecvičování leváka k tomu, aby psal pravou rukou.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Vatikán chystá laskavější pohled na zrádce Jidáše
    http://www.novinky.cz/koktejl/74632-vatikan-chysta-laskavejsi-pohled-na-zradce-jidase.html

    Dlouhých dva tisíce let nikdo nezapochyboval, že by Jidáš Iškariotský nebyl zrádcem, jenž udal Ježíše Krista polibkem a ještě za svůj ohavný čin inkasoval příslovečných třicet stříbrných. Jméno Jidáš se stalo synonymem zrady a v Německu je ještě dnes zákon znemožňuje dávat dětem.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Země se chystá na návrat vesmírného poutníka
    cesta kudy se sonda ubirala:
    http://i.idnes.cz/06/012/maxi/CEN105753_Stardust.jpg
    clanek: http://zpravy.idnes.cz/vedatech.asp?r=vedatech&c=A060113_143152_vedatech_cen

    sonda Stardust se v neděli vrací z rekordní, 4,8 miliard kilometrů dlouhé cesty vesmírem. Jejím úkolem na sedmileté pouti byl sběr prachových částic, uvolněných z komety Wild 2. Vědci doufají, že jim pomohou pochopit počátky sluneční soustavy před 4,5 miliardou let.
    SINGULARITA
    SINGULARITA --- ---
    Vědci zkoumali tajemství úspěchu Agathy Christie, od jejíž smrti včera uběhlo 30 let

    LONDÝN Napsala sedmdesát románů, dvaatřicet souborů povídek a devatenáct divadelních her, získala čestný titul Dáma britského impéria a dostala se do Guinnessovy knihy rekordů jako nejprodávanější autor beletrie všech dob. I přesto se Agatha Christie těší větší popularitě v zahraničí než v rodné Británii. Včera se o ní nezmínily žádné významné britské noviny, ačkoliv 12. ledna uplynulo přesně třicet let od spisovatelčiny smrti.
    Oxfordský průvodce anglickou literaturou uvádí, že styl Agathy Christie je nevýrazný, a mnoho britských literátů tvrdí, že její postavy se jeví jako příliš šablonovité. Možná právě to se ale paradoxně stalo základem jejího úspěchu. Tajemství spisovatelčiny obliby totiž nedávno zkoumali vědci z univerzit v Londýně, Birminghamu a Warwicku a přišli na to, že právě kritizovaný nevýrazný styl a jednoduché věty stupňují čtenářovo napětí. Christie používala běžnou, prostou angličtinu a důsledně se vyhýbala slovíčkaření, které by odvádělo čtenářovu pozornost od zápletky a důležitých stop. Navíc dokázala prolomit kulturní bariéry mezi jednotlivými zeměmi, o čemž svědčí například obrovský zájem Japonců o její romány nebo fakt, že je nejpopulárnější autorkou ve Francii.
    Samotná Británie však na první dámu zločinu rovněž nezanevřela: i letos se na počest spisovatelky uskuteční řada akcí v jihoanglickém městě Torqay, kde se Agatha Christie v roce 1890 narodila jako Agatha May Clarissa Millerová. Vnedalekém Greenway se navíc rekonstruuje dům, který si spisovatelka koupila v roce 1938 a který se stal dějištěm zločinu v několika jejích detektivkách. Za dva roky z něj má být muzeum jeho někdejší majitelky.
    Loni v září také v Británii proběhl oficiální Týden Agathy Christie, kterým si veřejnost připomněla výročí vydání spisovatelčiny první knihy. Tou se v roce 1920 stala Záhada na zámku Styles, kde se poprvé objevila postava Hercula Poirota, výstředního belgického detektiva s vejčitou hlavou a pečlivě navoskovaným knírkem.
    Další dílo, Vražda Rogera Ackroyda, následovalo až po šestileté odmlce, a vyvolalo značný rozruch. V závěru knihy totiž vyšlo najevo, že vrahem je vypravěč, který čtenáře s vraždou milionáře Ackroyda seznámil. Nečekané rozuzlení se nelíbilo ostatním britským detektivkářům, kteří spisovatelku obvinili z toho, že tahá čtenáře za nos. Veřejnost si ale autorku zamilovala a na její romány se začaly stát fronty. Velkou oblibu si v následujících letech získaly tituly Deset malých černoušků či Vražda v Orient-expresu. Christie měla úspěch i s divadelní hrou Past na myši. Ta se v londýnském West Endu hraje už od roku 1952 a vstoupila tak do historie jako nejdéle uváděné představení.
    Na rok 2006 připadají hned dvě kulatá výročí královny zločinu - to druhé se týká záhadného zmizení Christie, které se odehrálo v prosinci 1926. Tehdy se spisovatelka rozcházela se svým prvním manželem, pilotem Archibaldem Christiem, a navíc jí zemřela matka. Otřesená Christie nasedla do auta a odjela, aniž by se komukoliv zmínila o svých plánech. Vůz objevili následujícího dne policisté: kapotu měl zabořenou do křoví a napůl visel ze srázu. Po spisovatelce se slehla zem. Až po deseti dnech ji poznali lidé ve městě Harrogate, kde se ubytovala v hotelu U Staré labutě. Christie nikdy neprozradila, co se jí tehdy stalo.
    SINGULARITA
    SINGULARITA --- ---
    "Pátek třináctého - nešťastný den," řeklo si dnes ráno mnoho lidí při pohledu do kalendáře. Někteří na smůlu skutečně věří a váhali, zda mají vůbec vylézat z domova.
    "V pátek třináctého je vždycky nějaký průšvih, i na vojně se mi to potvrdilo. Ale ještě více věřím na černou kočku přes cestu," svěřil se Martin z Pardubic. Jak uvádí tiskové agentury, špatnou pověst si pátek získal v křesťanském světě. V tento den byl ukřižován Ježíš a při poslední večeři Páně byl třináctým u stolu Jidáš - jeho zrádce. Pardubický psychoterapeut Evžen Panovský na pátek třináctého nevěří. Ale říká:
    "Může se naplnit to, co očekáváme." Když si někdo usmyslí, že ho čeká černý den, nejspíš se nebude cítit dobře za žádné situace. Lidé, kteří na pověry nevěří, pátek třináctého naopak s chutí pokouší.
    "Vloni jsme v pátek 13. května měli na Kunětické hoře tři svatby. Dnes není žádná, začátek roku sňatkům moc nepřeje," řekla pardubická matrikářka. Pokud dnešek v pohodě zvládnete, čeká vás letos už jen jeden pátek třináctého, a to 13. října 2006. pro )
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Proměny české lebky
    Antropologická měření odhalila skutečnost, že Češi nerostou jen do výšky a šíře, ale mění se také tvar a rozměr jejich lebky.
    http://www.national-geographic.cz/detail.asp?id=1125
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Pokřivený tvar Mléčné dráhy má na svědomí kolize se skrytou hmotou
    Astronomům se patrně konečně podařilo vysvětlit pokřivený tvar naší galaxie - Mléčné dráhy.
    http://digiweb.ihned.cz/?s1=i&s2=0&s3=6&s4=0&s5=0&s6=0&m=d&article[area_id]=10072150&article[id]=17583840&p=i06000_d
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Přehled nejdůležitějších událostí roku 2005 ve světě
    http://ihned.cz/1-10071870-17492530-003004_d-c8
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam