Čínský nový rok nebude rokem pod psa
Západ považuje psa za nejlepšího přítele člověka, v čínské astrologii je znamení psa méně jednoznačné. Zítra začíná čínský Nový rok neboli Svátky jara (čchun-ťie). Jako vždy po kohoutovi zavládne po 12 letech opět pes. Rok ve znamení psa by měl být podle astrologů velmi dobrý.
Lidé narození v roce psa jsou prý věrní, čestní a šlechetní, s pevnými morálními zásadami. Umí udržet tajemství. Přesto má toto znamení problémy s důvěrou k ostatním a tendenci vidět problémy černobíle. Pes může být tvrdohlavý a trochu sobecký. Vládne ostrým jazykem, kterým umí vášnivě hájit svá rozhodnutí. Od přírody je pes idealista, občas se ale promění v cynika, zmítaného pochybnostmi či úzkostmi. O majetek se příliš nestará, přesto nemívá problémy s financemi. Bývá dobrý vůdce. Hodí se k němu lidé narození ve znamení koně, tygra a králíka. K psovi bude v novém roce patřit oheň a prvek jang. Posledními roky psa byla léta 1958, 1970, 1982 a 1994. Po psovi se můžeme těšit na rok prasete, přinášející především hojnost. Začne 18. února 2007. Svátky jara považují Číňané a mnozí Asijci za nejvýznamnější ze svátků a slaví je tradičně v rodinném kruhu. Začínají druhým novoluním po zimním slunovratu a končí úplňkem o 15 dní později. Pro oslavy jsou nejdůležitější první tři dny a poslední, patnáctý den, Svátek lampionů. K tradicím vítání nového roku patří výzdoba znaky štěstí, dobré jídlo (zelím a masem plněné taštičky), červeně zabalené dárky a červené obálky s bankovkami a mincemi pro děti či novoroční ohňostroje, které mají zahnat zlé duchy, aby v novém roce neškodili. Pojmenování roků podle zvířat považují lidé ve východní Asii za velmi praktické. Děti se nemusí učit letopočet a na otázku "Jak jsi starý?" mohou odpovědět jen názvem patřičného zvířete. Číňané prý často nemají přehled o svém stáří, protože si prostě pamatují, že se narodili v roce opice, krocana či prasete. Vznik nejstaršího kalendáře v lidské historii se datuje od roku 2637 př. n. l. (podle některých údajů o rok později), kdy ho zavedl legendární Žlutý císař (Chuang Ti) jmenováním 12 zvířat jako svých strážců. Prvním rokem byl rok myši.
Podle báje stál u jeho zrodu Buddha, který svolal všechny živočichy, aby se s ním přišli rozloučit, než opustí Zemi. Dostavilo se jich jen dvanáct: myš (krysa, určení jmen zvířat není vždy jednoznačné), buvol, tygr, králík (zajíc), drak, had, kůň, ovce (koza, beran), opice, kohout (krocan), pes a vepř. Buddha za odměnu věnoval každému hostu v pořadí, v jakém přišel, vládu v čase. Tak se každý rok, měsíc a dvojhodinu stává jedno ze zvířat vládcem tohoto úseku času a všichni, kdo se v tu dobu narodí, získávají část jeho vlastností. Systém je používán současně s gregoriánským kalendářem v Číně včetně Tchaj-wanu, Japonsku, Singapuru, Koreji a Vietnamu.