• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GUMAGUARANGAZOVANE UMENI / umeni vs. politika a společnost --- aktivismus, propaganda, kritika, subverze NOVÉ: 666
    EZOUN
    EZOUN --- ---
    LIMECEJ: nechci mluvit za druhý ale imo ID MIKATCHU asi myslela humanismus idee komunismu, ne její pojetí/realizaci konkrétní osoby Stalina...
    LIMECEJ
    LIMECEJ --- ---
    MIKATCHOU: říkat že Stalin měl humání pohnutky neni moc moudrý, co třeba Bělomorskej kanál, co třicátý léta?
    GGG
    GGG --- ---
    :)
    Zlad - I Am The Anti-Pope - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=GGBHfXPqbgI&feature=related
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    EZOUN: a když už to píšu takhle vytržený z kontextu, tak je asi důležitý dodat, že to nemyslel jako obhajobu ani jednoho z těch diktátorů, ani jejich činů. Prostě jen že se lišily ty ideologie, kvůli kterým to dělali, přičemž jedné z nich šlo o humanismus, druhé šlo o rasismus, fašismus. Když týpek zabije proto, že někoho chránil, je to lepší když zabije někoho proto, že mu chce sebrat jeho peněženku. Asi nějak tak to bylo myšlený. Ale ani v jednom případě nebyla vražda považována za dobré řešení a žádný z diktátorů za správného člověka. Šlo jen o zhodnocení základního rozdílu v motivacích, které stály v pozadí jejich hrůzných činů.
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    EZOUN: já sem ale jasně řekla, že to je parafráze, tozn. jsou v tom kusy mejch vlastních myšlenek, ale jinak to skutečně řekl, nečetla jsem tu originální knihu, četla jsem to v USA citovaný jinde
    KLEMPERA
    KLEMPERA --- ---
    SMALLRICCIO: BOjovat proti sexismu je v pořádku, ale drtivá většina která to dělá, tak to dělá způsobem těžce nešťastným...
    KLEMPERA
    KLEMPERA --- ---
    Ty vole zajímalo by mě, jestli třeba židi, který naháněli SS do plynu hřálo na srdci to, že to ty hovada dělaj z přesvědčení o lepším světě :D

    Ale jinak standartní porce zábavy, terorismus neexistuje, největší zlo na světě jsou USA bla bla bla.

    Starej dobrej protektorát, to se dělník nemusel bát, že ho nějákej vrah z wallstreetu vodrbe na kost :-D
    EZOUN
    EZOUN --- ---
    MIKATCHOU: můžeš prosim nahodit link resp. kde se to dá přečíst tenhle jeho výtvor? dík
    jestli tam ve zkratce popisuje tohle, tak je to imo dost šílený... '' lepší je ten, který tak činil ve jménu ideologie, která bojovala za sociální spravedlnost (ačkoliv neúspěšně)'' wtf?
    JAKUBV
    JAKUBV --- ---
    MIKATCHOU: páchají ji jenom oni? podle mne je třeba realita dnešního ruska pro nás taky velmi zajímavá. habitus našich "podnikatelských elit" je podle mne bližší těm ruským než těm americkým a paralel by se našlo mnohem více. jinak řečeno: a) umělecká i jiná kritika ameriky je většinou (!) pouze reprodukcí starých obrazů a narativů. je to pro mne už většinou nuda, jistej druh fetiše b) nechci nikomu nic vnucovat, ale pro mne osobně je stejně důležitá i "kritika alternativ"

    a úplně jsem se nepochopili - já jsem nikde nepsal nekritizovat ameriku. zejm. její zahraniční politika je problematická, to nikde nepopírám (i když je třeba ji nezjednodušovat). ještě bych to ale trochu víc přehnal a rýpnul si, když už jsem vytáhl ten komunismus - ten lacinej antiamerikanismus se často překrývá s pamětí jedné ze dvou nejšovinističtějších stran v parlamentu. jde o ksčm, jejíž legitimita byla založena (i) na poválečném uspořádání, tedy i na vyhnání českých němců (kolektivní vina na "rasovém" principu). tato nacionální tradice spojená s odmítnutím západu je u nás pořád velmi silná, často spojena s nepochopením, jak by měla vlastně teoreticky "západní demokracie" vypadat (nemluvím o kapitalismu, ale ústavnosti, ochraně menšin atd.)
    (a nebojte, znám "ale", opět to záměrně malinko přeháním, stejně jako ty.))

    MIKATCHOU: no nevim teda. ale stalinismus, to by bylo na dýl...

    MIKATCHOU: určitě, objektivita je subjektivní, je to ale dobrej ideál :)
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    EPOS_257: no tak ok, tak je treba fajn, neni to mamlas, a má jenom trošku povrchnější pohled na věc...

    to že něco dělal pro Antifu ale myslim neni uplně určující, automaticky ho to zařazuje do tábora spojenců, zároveň i mezi nima pořád existuje spousta nedovzdělnajech lidí, co nadávaj na společnost, ale ve skutečnosti moc nerozumí tomu, čemu vlastně nadávaj, maj v tom maglajs... prostě jsou jen proti systému. Možná že tak to i myslel Vladimír, že byl dřív takovej ten týpek co na všechno nadává a je proti systému, takovej ten mladej cápek s cígem a kšiltovkou co na všechno sere protože je cool, pak ale dospěje, už neni proti všemu, ví že je to furt na hovno, ale už se tomu nesnaží porozumět a jede si dál, v bublině.... s pocitem, že dospěl. V reálu je mezi lidma tohoto typu hromada takových co dělaj různý blbosti, jako že se třeba chovaj gendrově nekorektně, a jsou sexističtí.... pro příklad...
    STREPTOKOK
    STREPTOKOK --- ---
    by me docela zajimalo, co ma tedka za lubem pan Smetana

    Kde je? Pátrání po muži, který dělal politikům tykadla - Aktuálně.cz
    http://aktualne.centrum.cz/domaci/regiony/olomoucky/clanek.phtml?id=739385

    Smetana v týdnu v SMS zprávě napsal, že se bude vyhýbat zadržení. Už dříve uvedl, že je podle něj nesmyslné, aby vůbec nějaký trest dostal.

    Tvrdí, že volební inzerce je pouze komunikací politiků s voliči. A on s nimi prý také jako volič touto cestou komunikoval. V práci jej policisté už nezastihnou. V pondělí po odpracování směny podal na vlastní žádost výpověď, prý nechtěl svého zaměstnavatele vystavovat nepříjemné situaci.
    EPOS_257
    EPOS_257 --- ---
    MIKATCHOU: no hele proto sem se to snazil hned poprit, ono kazdej ten pristup ma svoje extremni polohy ktery nejsou dobry...

    a zpetne k 518, je to clovek kteryho sem mel moznost poznat v pulce 90 let, vazim si ho a nikdy bych si ho neodvail nazvat mamlasem, jako jeden z mala pro me nikdy nepochcal to z ceho vysel, casto podporuje antifu bez naroku na honorar etc.
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    EPOS_257: kritické myšlení a nahlížení na věc z více úhlů, a pak hned v zápětí
    EPOS_257: zaujmout stanovisko

    tak nevím co mi vyčítáš .)

    btw, mě zase serou takový ty kecy jakože se na všechno musíš dívat z více úhlů, zavání to takovou tou falešnou snahou o objektivizaci věci, to je přece taky nemožný a totalizující.... jakmile někdo řekne, že je něco objektivní, protože to zvážilo všechny úhly pohledu, hned se to považuje za pravdu... sry, to je spíš taková moje zkušenost ze sociálních věd, která mě neskutečně sere - snahy o docílení objektivního poznání, fujtejxlll....jako kdyby něco takovýho existovalo... a vždycky když existovalo tak jen jako myšlenkovej konstrukt kterej ve finále napáchal ještě víc zla
    EPOS_257
    EPOS_257 --- ---
    nutno dodat ze nadruhou stranu je dulezity zaujmout nejake stanovisko a zaroven si uvedomit jeho limity
    EPOS_257
    EPOS_257 --- ---
    MIKATCHOU: sorry ale tohe je uz pro me hodne tenkej led, ja mam dojem ze clovek ma predevsim potrebuju obhajovat si svoje postoje a prostredi, kolikrat to vidim sam na sobe, a proto apriory je mnohem dulezitejsi volba prostredi ve kterem se pohybuji a cerpam z nej, protoze to velmi ovlivnuje to jak se budu dal vyjadrovat. je dobry ze tu JAKUBV pastnul svuj prispevek, protoze teprve kriticky mysleni a nahlizeni na veci z vice uhlu muze tvorit nejakej komplexnejsi vystup....

    Stim stalinem hitlerem, se na to muzes koukat i tak ze je to prave o to horsi ze nekdo pacha takovyhle zrudnosti ve jmenu socialni spravedlnosti, protoze pak tu ideologii nenavratne poskodil... hitler to myslel s nemeckem taky dobre )))
    EPOS_257
    EPOS_257 --- ---
    MIKATCHOU:mam dojem ze mu to hrozne predhazujes, stim ze by chtel nekoho hladit po hlave a konejsit jeho pasivitu, to je trosku prestreleny. Proste nema potrebu se k tomu az tak do hloubky vyjadrovat a muzes to brat ze je k tomu treba z tvyho pohledu pasivni, nicmene sam si tim radikalnejsim postojem prosel a mluvi o tom myslim ze neni ten typ co by to nejak bagatelizval...
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    co se týče Castra, dovolim si maličko parafrázovat Žižka, kterej srovnává kupř. Hitlera a Stalina. I když oba napáchali hromadu zla a miliony mrtvejch, lepší je ten, který tak činil ve jménu ideologie, která bojovala za sociální spravedlnost (ačkoliv neúspěšně), než-li ten, který bojoval v rámci ideologie ospravedlňující jeho nadřazenost (a byl taky neúspěšný). Castro má na svědomí sice mrtvý lidi, politický vězně, ale jinak od začátku bojoval za něco, co z hlouby svý duše považoval za dobré pro Kubu... jak si jinak vysvětlit, že už ve 12ti letech zinicioval proti svému otci vzpouru jeho vlastních otroků? ten člověk je ve svý duši asi tak 100x lidštější než jedinej americkej kongresman...
    EPOS_257
    EPOS_257 --- ---
    JAKUBV: hele v podstate stebou souhlasim, je to druha strana mince
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    JAKUBV: já ani v nejmenším nepochybuju o tom, že by příští světový řád mohl být pro nás mnohem destruktivnější než ten současný. Pokud roli nového světového hegemona nastoupí Čína, či Rusko, naše zítřky nebudou nijak růžové. Na druhou stranu nevím, proč by mi to mělo bránit v kritice těch, kteří spoušť páchají tady a teď. Až bude diktovat světový řád někdo jiný, určitě o tom nebudu mlčet. Není to pro mě ale dostatečný důvod abych v tuhle chvíli nekritizovala Američany, protože to bych přistoupila přesně na tu hru, kterou amíci hrajou s naprostou většinou světové populace - tj. snaží se jí přesvědčit o tom, že jejich válečný intervencionismus je potřebný ve jménu zachování současného "míru" - přece si nemůžu Americkou agresivitu ospravedlňovat tím, že bez ní by nám pod bičem číňana bylo ještě hůř. To je jako když lidi věří, že Američani bojujou proti terorismu, nebo když někde zasahujou jako "peacemakeři"..... Už se jako světový hegemoni natolik zdiskreditovali, že jejich další působení v této roli už prostě není legitimní, byť by jejich nástupcem měl být zas někdo jinej...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam