hm, to sem zas něco začal...
Ano, mluví se o tom víc a jinak než před rokem 89. Přesto je pořád způsob, jakým se tady vzpomíná na mrtvé Čechy, resp. Židy a na Romy, je dost odlišný. Ať už třeba na úrovní účasti státníků, školních učebnic nebo běžné lidové paměti. Stejně tak je pořád nejdominantnější vyprávění českých dějin jako dějiny Čechů v Čechách. Co se českých Němců týče, odkázal bych opět i na dvě nejnacionalističtější strany v parlamentu, tedy ods a ksčm, i třeba opět lidovou paměť.
Ředitel památníku jistě pamětník není, ze své pozice by rozhodně mohl dělat více. Když to řeknu pateticky, nepřipomínáme si doufám hlavně (/neměli bychom si připomínat), že Němci zabili Čechy, ale že člověk způsobil příkoří druhému na základě jeho rasy, národnosti... Jeho výrok (a ano, může být médii poupravený), jde daleko za "my to chápem, my bychom byli pro, pozor ale na pamětníky".
Sudetský sdružení je de facto občanský sdružení lidí vyhnaných z Čech a jejich potomků. Někteří z nich (nebo jejich příbuzní) si zažili i horší násilí. Je v něm jistě více křídel, jistě mnozí u nich byli ve válce ve straně, jistě jsou/byli tam i aktivní nacisté. A ano, občanské sdružení je politické, vždy a všude.
(a snad si tu nebudeme hrát hru na množství obětí, ono by to vlastně navíc vůbec nebylo tak jednoznačné)