Mykolog Jan Borovička: Babky nesbírám, raději mám muchomůrku růžovku – Novinky.cz
http://www.novinky.cz/...849-mykolog-jan-borovicka-babky-nesbiram-radeji-mam-muchomurku-ruzovku.html
Co se přihodilo?
Lysohlávky mě zajímaly od střední školy, ale serióznímu výzkumu jsem se věnoval posledních deset let. Dá se říct, že jsem s výzkumem skoro na konci, že už jsem o nich zjistil všechno, co šlo, ale před těmi deseti lety nebylo jasné, kolik druhů u nás vlastně roste.
Více než deset let jsem jezdil po republice, pozoroval je, studoval v herbářích a na základě toho jsem vytvořil klíč k určování. Tehdy ovšem ještě nebyla přístupná metoda testování DNA. Na základě analýzy DNA, kterou jsem udělal později, jsem zjistil, že část závěrů byla mylná. Myslel jsem si, že těch druhů je víc.
Houby, které jsem považoval za nové druhy, vypadaly jinak, měly jiné mikroznaky, rostly v jinou dobu a na jiných místech. Jenže i přes tyto rozdíly DNA mou koncepci nepotvrdila. Tak to ve vědě chodí.
Přišel jste během těch deseti let na něco významného?
Například na to, že v České republice roste oproti zbytku Evropy velké množství lysohlávek, které rozkládají dřevní hmotu. A tak trochu revoluční je objev lysohlávky, která nemá halucinogenní účinky. Jde o velmi vzácnou lysohlávku tmavohnědou nebo taky rašelinnou, kterou znám z méně než deseti lokalit u nás. Všechny jsou na rašeliništích.
Jak jste to odhalil?
Zarazilo mě, že houba nemodrá, což už je indikace, že v ní je halucinogenních látek buď málo, nebo tam žádné nejsou. Podle analýzy DNA jsem zjistil, že jde opravdu o lysohlávku, a na základě analytické metody, kterou lze prokázat, jestli tam ta látka je, třeba i v mírnější koncentraci, musím říct, že jsem ji neprokázal.
Z nějakého důvodu houba ztratila schopnost produkovat halucinogenní látky psilocin a psilocybin, které v ostatních lysohlávkách jsou. Možná proto, že roste na rašeliništích, kde je málo dusíku. Za zajímavé považuju zjištění, že u nás roste lysohlávka lesní, což je v rámci celé Evropy vzácná houba, ale první nálezy jsem učinil až já někdy před šesti lety.
Je lysohlávka kromě toho, že je halucinogenní, nebezpečná?
Toxická není, ledvinám ani játrům neškodí, psilocin a psilocybin působí výhradně na nervovou soustavu. Na druhé straně jde o halucinogen, nikdy nevíte, co to s vámi udělá.
Pokud jste psychicky v pořádku, nekombinujete je s alkoholem nebo léky, asi vám neublíží. Mě ale děsí, že lysohlávky jsou snadno zaměnitelné za jiné malé houbičky, a ty jsou smrtelně jedovaté. Naštěstí u nás zatím otravy těmito houbami hlášeny nebyly.