• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LETTADLOSBĚR LYSOHLÁVEK mykologická poradna
    E2E4
    E2E4 --- ---
    Prijde mi dost hrozny, ze sem lidi posilaj nahodny houby a ptaj se jestli to je ono. Takhle to nefunguje, druhu hub je hodne a jsou si dost podobny..

    Chtelo by to dat do zahlavi FAQ, zakladni klic.. Az pak ma smysl zkoumat fotky.

    Neco napisu, kdyztak mne opravte:

    1) Roste spousta hub, ktery vypadaji jako lysohlavky. Pokud vam neco pripada, ze to je lysohlavka, tak nejspis neni. Houby se clovek nauci sbirat prakticky vyhradne jen tak, ze jde do lesa a tam mu nekdo kdo to umi ukaze co je ono a co ne. Pokud se uz ridit znaky, je treba jich mit hodne, nejen tvar a barva..

    2) V CR rostou 2 typy lysohlavek - lucni (lysohlavka kopinata) a lesni (ty tolik neznam, a neni myslim podstatny rozdil mezi modrajici / ceskou / srbskou atd.)

    3) Lucni lysohlavky maji tyhle znaky:

    - rostou na louce, idealne mirny svah na vrcholu les dole potok, prikop, lesni cesta apod. rostou mezi travou, spis izolovane = ne v trsech tesne vedle sebe

    - jsou male typu 1 cm prumer klobouku

    - klobouk je kuzelovity s bradavkou na vrcholu - nerozsiruje se doplacata, zustava konicky.. na okrajich je klobouk jakoby svisle drazkovany a zakriveny dovnitr.

    - lupeny (to zespoda klobouku) jsou tmave a prisedle ke spicce, tvori jakoby diru, nikdy nejsou ciste bile

    - kdyz se rozemne, voni korenene, po vlaskych orechach apod.

    - noha je pomerne tlusta (2-3mm) a na tak malou houbu celkem douha (5-10cm), s takovymi nepravidelnymi obrazci (tj ne jednolita jedny barvy). neni duta!

    - nemodra

    4) Lesni lysohlavky jsou uplne jine a neznam je, kdo to znate doplnte me:

    - rostou v lese na tlejicim listi / dreve
    - modraji nejakou dobu po poraneni
    - blizsi viz http://tichaposta.eu/wp-content/files/houbicky/hub_jak.htm a https://web.natur.cuni.cz/cvsm/CM60202.pdf
    KILLERD2D
    KILLERD2D --- ---
    Tu pravou Bohemicu když najdeš tak její kouzelná moc a vzhled ti řekne sama že je to ona a budeš si 100% jistej i když ji uvidíš poprvé. Pokud už jsi ale pravou ať už kopinatku nebo bohemku viděl nejlépe na živo ale myslím že i z fota musíš mít představu jak vypadají. Nejlepší jsou na určování podle mě menší kusy než velké klobouky.
    KILLERD2D
    KILLERD2D --- ---
    POOWL: To na fotce už jsem taky našel ale fakt to nejsou. Vypadají hodně podobně ale jsou tam odlišnosti. Taky mě překvapilo to modrání ale má to asi dost hub když třeba i normální suchohřib....
    ENGUMAZ
    ENGUMAZ --- ---
    POOWL: dle mě určitě nejsou
    OUTSIDE
    OUTSIDE --- ---
    Díky za záchranu.
    POOWL
    POOWL --- ---
    Zdravim mistni znalce prosim o radu zda jsou to bohemica, popripade o info proc to nejsou..po utrhnuti modrani,nektere znamky mordani uz pred utrhnutim.Predem diky

    R4K0SN1C4K
    R4K0SN1C4K --- ---
    OUTSIDE: to dokonce nejspis smrtelne jedovata cepicatka jehlicnanova :D
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    OUTSIDE: prvni urcite ne a zbyle pravdepodobne ne
    HEEHY
    HEEHY --- ---
    OUTSIDE: spíš ne , chtělo by to fotku lupenů (zecpoda)
    R4K0SN1C4K
    R4K0SN1C4K --- ---
    pár fotek z těch míst ze čtvrtka





    R4K0SN1C4K
    R4K0SN1C4K --- ---
    KOSZLIK: každopádně co jsem koukal po těch příspěvcích, chodíte jinam, ale mam radost, že tyhle vzácný krásky rostou i na víc místech.. i když jistý meandry jsou teda poblíž :D
    CRUSHEER
    CRUSHEER --- ---
    Na druhé fotce jsou mimo jiné vidět i zde zaměňované hnojníky :)
    (a to první jsme tam samozřejmě nechali)



    R4K0SN1C4K
    R4K0SN1C4K --- ---
    KOSZLIK: no ja chodim taky na misto u prahy :D
    KOSZLIK
    KOSZLIK --- ---
    R4K0SN1C4K: hele to je jedno tajny misto u prahy a chodim tam na ně už cca 10let a letos teda supr, co to je se tu myslim určovalo, stačí dohledat příspěvky id HLEN :)

    btw v Brdech teda rostou? rád bych si tam dal podzimni vylet
    R4K0SN1C4K
    R4K0SN1C4K --- ---
    jinak v železnejch horách to dneska bylo na kosu :D
    R4K0SN1C4K
    R4K0SN1C4K --- ---
    KOSZLIK: skoro bych až řekl, že to jsou P. cyancescens, to by byl super nález :D některý jsou uplně ukázkový, jak vypadalo to stanoviště kde rostly? já na ně chodim do jednoho parku
    KABIS
    KABIS --- ---
    Kdybyste nekdo chystal vylet treba v nedeli (nebo pak v tydnu) z Prahy, tak bych se rada pridala :)
    KOSZLIK
    KOSZLIK --- ---
    hlasím rostou velmi, počasí ideál, nejlepší sklizen za poslední roky a určitě bude ještě :)
    ILIBOR
    ILIBOR --- ---
    POOWL
    POOWL --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam