• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LETTADLOSBĚR LYSOHLÁVEK mykologická poradna
    KAREN
    KAREN --- ---
    "lesní" lysohlávky = štiplavá vůně jak u ředkviček. to je pro mě záruka, když si třeba u některý nejsem vzhledově/konzistencí úplně jistá...
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    DACUBE: dulezity je, ze je v klidu jedla. a pak taky lysohlavka spada pod limcovkovite
    ANDYSS23
    ANDYSS23 --- ---
    Jinak si myslis jak už tady pár lidí zminovalo níže ,že každý by měl jít na sběr s nikým kdo to opravdu zná a ví co a jak ... dost děla je jíst u toho :) to jak smrdi a drnčí a vypadaji atd :D .. je pravda že tech druhu je dost ke spletení ale pak když už víš , tak se nepleteš :) Myslím si že ten kdo je u toho párkrát jedl tak má jasno :D :D :D :D Jinak byl jsem klasika na Jihlavsku v okolních lesích , nějaké tipy na místa někde jinde ? blíže phy? klido zpráva rád se taky podělím o místa . Sběru Zdar
    ANDYSS23
    ANDYSS23 --- ---
    Tak v tejdnu super ;) musim říct že jich bylo dost .. Ale i dost malé takže pondělí úterý by se chtělo vrátit :)







    ARK3R
    ARK3R --- ---
    joo ja to videl hned jak jsem to odeslal..zajimalo co to je..prisla mi dost kysela..sorry hosi..brzy nahodim neco chutnejsiho
    ENGUMAZ
    ENGUMAZ --- ---
    ARK3R: nepřijde ti náhodou, že se ptáš na tu samou píčovinu, jako kolega 8 postů pod tebou? čtete to vůbec tady, nebo jen nahazujete fotky hub, který velikostí odpovídají lysnám?
    MAUGLI7
    MAUGLI7 --- ---
    jsem pro přejmenování klubu na:SBĚR VŠEMOŽNÝCH HUB,JEN NE LYSOHLÁVEK
    KOSZLIK
    KOSZLIK --- ---
    ARK3R: úúú, vždyt je to nejaká mochomurka zelená :p
    ARK3R
    ARK3R --- ---
    Co rikate na toto pls?

    DACUBE
    DACUBE --- ---
    POOWL: límcovka měděnková. Mám takový pocit, že se tu tak 5x za sezonu objeví. Prý tam malý obsah psychoaktivních látek je, ale fakt minimální
    E2E4
    E2E4 --- ---
    CRUSHEER: jj, ale i tak - habitat je jen jeden znak - tamtéž můžou růst i prašivky (viz ostatně většina fotek prašivek tady)
    CRUSHEER
    CRUSHEER --- ---
    E2E4: Ja bych za sebe jako za zacatecnika, ktery se lesni typy naucil sbirat az letos, dodal, ze nejvic se mi na uvadenych lokalitach typu Jihlava nebo Brno osvedcilo hledat biotopy, ktere mely vlhkou zem, listnate stromy ci kere nad sebou a zaroven tam rostl plevel typu malin nebo kopriv - coz znaci, ze puda na tomto miste je plodna.
    Podobne jako na vetsine mistnich fotkach...
    [ POHULEX @ SBĚR LYSOHLÁVEK mykologická poradna ]
    MAUGLI7
    MAUGLI7 --- ---
    lehčí ot.:
    neporadil by mi někdo s přibližnou lokalitou(opravdu přibližnou,místa si vytipuju)výskytu bohemek nebo jiných lesních v okolík Berouna?povodí Berounky a tak,a nebo to může být i širší okolí...nestíhám letos svůj plácek na vysočině.pošta,dík
    E2E4
    E2E4 --- ---
    E2E4: (ted koukam ze je neco na nastence, ale neprijde mi ze to je uplne srozumitelne laikovi..)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    Prijde mi dost hrozny, ze sem lidi posilaj nahodny houby a ptaj se jestli to je ono. Takhle to nefunguje, druhu hub je hodne a jsou si dost podobny..

    Chtelo by to dat do zahlavi FAQ, zakladni klic.. Az pak ma smysl zkoumat fotky.

    Neco napisu, kdyztak mne opravte:

    1) Roste spousta hub, ktery vypadaji jako lysohlavky. Pokud vam neco pripada, ze to je lysohlavka, tak nejspis neni. Houby se clovek nauci sbirat prakticky vyhradne jen tak, ze jde do lesa a tam mu nekdo kdo to umi ukaze co je ono a co ne. Pokud se uz ridit znaky, je treba jich mit hodne, nejen tvar a barva..

    2) V CR rostou 2 typy lysohlavek - lucni (lysohlavka kopinata) a lesni (ty tolik neznam, a neni myslim podstatny rozdil mezi modrajici / ceskou / srbskou atd.)

    3) Lucni lysohlavky maji tyhle znaky:

    - rostou na louce, idealne mirny svah na vrcholu les dole potok, prikop, lesni cesta apod. rostou mezi travou, spis izolovane = ne v trsech tesne vedle sebe

    - jsou male typu 1 cm prumer klobouku

    - klobouk je kuzelovity s bradavkou na vrcholu - nerozsiruje se doplacata, zustava konicky.. na okrajich je klobouk jakoby svisle drazkovany a zakriveny dovnitr.

    - lupeny (to zespoda klobouku) jsou tmave a prisedle ke spicce, tvori jakoby diru, nikdy nejsou ciste bile

    - kdyz se rozemne, voni korenene, po vlaskych orechach apod.

    - noha je pomerne tlusta (2-3mm) a na tak malou houbu celkem douha (5-10cm), s takovymi nepravidelnymi obrazci (tj ne jednolita jedny barvy). neni duta!

    - nemodra

    4) Lesni lysohlavky jsou uplne jine a neznam je, kdo to znate doplnte me:

    - rostou v lese na tlejicim listi / dreve
    - modraji nejakou dobu po poraneni
    - blizsi viz http://tichaposta.eu/wp-content/files/houbicky/hub_jak.htm a https://web.natur.cuni.cz/cvsm/CM60202.pdf
    KILLERD2D
    KILLERD2D --- ---
    Tu pravou Bohemicu když najdeš tak její kouzelná moc a vzhled ti řekne sama že je to ona a budeš si 100% jistej i když ji uvidíš poprvé. Pokud už jsi ale pravou ať už kopinatku nebo bohemku viděl nejlépe na živo ale myslím že i z fota musíš mít představu jak vypadají. Nejlepší jsou na určování podle mě menší kusy než velké klobouky.
    KILLERD2D
    KILLERD2D --- ---
    POOWL: To na fotce už jsem taky našel ale fakt to nejsou. Vypadají hodně podobně ale jsou tam odlišnosti. Taky mě překvapilo to modrání ale má to asi dost hub když třeba i normální suchohřib....
    ENGUMAZ
    ENGUMAZ --- ---
    POOWL: dle mě určitě nejsou
    OUTSIDE
    OUTSIDE --- ---
    Díky za záchranu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam