• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    WHITESCORPIOThe Dune - Kultovní dílo Franka Herberta a vše okolo - see HOME!
    ANKETA! Jak hodnotite pokracovani a predehry sagy duna z pera Briana Herberta a Kevina J. Andersona ?

    Pokus o prelozeni BG litanie:

    "I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration. I will face my fear. I will permit it pass over me and through me. And whan it has gone past I will turn the inner eye to see its path. Where the fear has gone there will be nothing. Only I will remain."

    "Nesmim se bat. Strach zabiji mysleni. Strach je mala smrt prinasejici naproste vyhlazeni. Budu svemu strachu celit. Dovolim mu, aby prosel preze mne a skrze mne. A az projde, pohlednu vnitrnim zrakem na jeho cestu. Kde byl strach, nic nezustane. Zustanu pouze ja ."
    rozbalit záhlaví
    MARTIK
    MARTIK --- ---
    GAARQ: na imdb je. Asi jsi nedával v kině pozor, shame on you!

    Dune: Part Two (2024) - Full Cast & Crew - IMDb
    https://www.imdb.com/title/tt15239678/fullcredits
    ASYD
    ASYD --- ---
    GAARQ:
    'Dune: Part Two' Director Denis Villeneuve Breaks Down a Scene | Vanity Fair
    https://youtu.be/7E6AcXUKSVA
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    tak jsem se byl podívat včera na dvojku a mám smíšené pocity. vizuál a hudba na jedničku. pár dobrých až skvělých scén (a pár strašných), ale celkově příběh, nu, zklamání. zvlášť samotný závěr je dost úlet. a david j. peterson opět není v titulcích. to mi vadí opravdu hodně. kdejaký poponašeč čehokoliv tam je, a člověk, který odvedl skvělou práci na jazycích a písmech ani ťuk. shame on you, villeneuve.
    LEDOFREDO
    LEDOFREDO --- ---
    TRAGED: K tomu se mi vybavuje, ze se v te dobe kdy se to tocilo rikalo, ze nejlepsi studentska brigada v Praze je "sand technician" u Duny.. ze stojíš oprenej o hrabe, kteryma mezi zaberema zahlazujes stopy a beres 300 na hodinu :)
    TRAGED
    TRAGED --- ---
    MORKANT: Fun fact: TV Duna má údajně obsahovat i nepoužitý Lynchův materiál, ale ten když ji viděl, tak se od ní zcela distancoval. Údajně. Už ani nevím, odkud to mám.
    MORKANT
    MORKANT --- ---
    TRAGED: Já jsem kdysi zkonstatoval, že vhodným zkřížením téhle TV verze s tou Lynchovou by vznikla ideální Duna :)
    Ale ten článek se teda na novou Dunu kouká zcela nekriticky...
    TRAGED
    TRAGED --- ---
    Duna, planeta plná Čechů? - NerdFix.cz
    https://nerdfix.cz/clanek/duna-planeta-plna-cechu-tbyfu6

    ... a coby TV projekt se mi při uvedení líbila, ne že ne.
    ASYD
    ASYD --- ---
    diky za feedback
    WIRUSS
    WIRUSS --- ---
    TYRAEL: Já jsem ho problematicky přelouskal někdy v šetnácti (a to až po 5. a 6. díle, jelikož jsem 4 nemohl sehnat a čekal jsem až na nové vydání od Baronetu) a fakt jsem to moc nedával. Tak jsem se k ní ani nevracel. Nyní po 20 letech, když jedu nově vycházející audio knihy, tak mě velmi překvapila a bavil jsem se vlastně více, než Děti...


    ASYD: Za mě bych přečetl všechny 3 Předehry a to ještě před samotnou Dunou, jsou to totiž daleko prostší knihy s docela přímočarým dějem. Pak 6 knihy původní série a poté i dvě "nové" knihy, které jsou za mě ještě horší než Předehry, ale prostě jde o dokončení příběhu :-). Pak ještě Cesta k Duně, pro zajímavost, jak to vznikalo.

    Další knihy jsou už dost špatné, pokud budeš chtít číst ještě něco z universa, tak asi trilogii Školy Duny, která mě překvapila, že po děsném Džíhádu jsou tak úrovni Předeher (ale možná jsem měl, jen tak nízká očekávání, že mi to připadalo lepší ;-) ). Další bych už asi nedoporučil a novou trilogii : Duna: Caladanská trilogie, jsem raději ani nečetl, tak nemohu hodnotit.
    ASYD
    ASYD --- ---
    TYRAEL: To zni presne jako neco pro me :-)
    TYRAEL
    TYRAEL --- ---
    ASYD: Hodně štestí. Božského Císaře miluju a rád si přečtu každých pár let a ta knížka je pokaždé dost jiná- jak dospívám a teď už spíš stárnu, vezmu si z ní pokaždé něco jiného. Ale je taky děsně plná myšlenek a ne všechny je schopnej člověk pobrat v každým věku + podle mě je to nejvíc "Heinleinovská" knížka v tom, jak moc je vidět, že Leto je jen prostředník pro Herberta jak ti předat svá "hluboká moudra" a některý věci jsou super a chytrý a donutí tě se zamyslet nad světem, ale pak tam máš body, kdy máš chuť řvát "Ok, dík, užs mi to řekl. Můžem se pohnout s dějem dál?" a pokud se s Herbertem názorově hodně neshodneš, tak ta knížka je utrpení, protože 75% knihy je Leto vyprávějící své moudra jiné postavě, nebo Leto vyprávějící svá moudra čtenáři... chci říct "svým deníkům" což dokáže být dost únavný po předchozích "normálních" knihách, když nevíš, co tě čeká.
    A připomínám - je to moje oblíbená kniha. Ale rozhodně není dokonalá a je lepší, když víš do čeho jdeš.
    Pic related - "Deep thoughts with Heinlein" (děkuji OSP) :D

    MORKANT
    MORKANT --- ---
    ASYD: Já to přečetl nejspíš všechno, co vyšlo česky, a nelituju. Narozdíl od původní série se k tomu ale nebudu vracet.
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    ASYD: imho, čitelná mi přišla trilogie "předehra k duně". následující trilogie "historie duny" už byla na můj vkus strašná hovadina, přečetl jsem všechny tři a tím také pro mě kombo BH & KJA ve světě duny skončilo.

    znám lidi, co mají nadšeně rádi i další knihy BH & KJA, ale já už na to nemám odvahu ;)
    ASYD
    ASYD --- ---
    muzete mi zkusit vypichnout knihy ktere nema cenu cist... hlavne mimo puvodni serii. ma cenu cist vsechny prequely? pripadne jine doplnkove?
    WIRUSS
    WIRUSS --- ---
    TRAGED: To si myslím, že jsou z většiny kecy... Když jsem asi před 20 lety četl rozhovor s Brianem, tak tvrdil, že našel v trezoru jednu složku kde byli poznámky k služebnickému džihádu, synopse dalšího děje a věci ze které vyšla Cesta k Duně...

    Neříkám, že Herbert neměl částečně připravené mantinely světa, ale rozhodně ne tolik, aby z toho dostali dalších skoro 20 knih...
    TRAGED
    TRAGED --- ---
    PUKPUK: KJA tvrdi, ze vsechno co s Jr. napsaly vychazi z Herbertovych poznamek, takze by to melo byt legitimni.
    PUKPUK
    PUKPUK --- ---
    SITH: Mne baví trilogie historie Duny o vzniku všech věcí světa Duny. Napsal to Brian Herbert spolu s Kevinem J. Andersonem.
    Služebnický djihád, Křížová výprava strojů a Bitva o Corrin. Jak vzniklo Bene gesserit, jak se přišlo k technologii štítů, kde má základy Gilda a jak se dostalo buddislámské učení na Arakis a oběveno koření. A taky co to vlastně ten služebnický djihád byl.
    Nevím jak je to uznávané v rámci Duna komunity, ale pro mne kterého nebaví Paul Atreides, ale mnohem víc svět a historie Duny to bylo pěkné čtení.
    BRAMBOROVY_KRAL
    BRAMBOROVY_KRAL --- ---
    Jako za me prvni dva filmy super (byt bych tu mohl sedet a hnidopisne se v nich stourat), ale pro me je docela zahada, jak z toho chce Villeneuve udelat trilogii. Samotny Jihad kde Paul trandi galaxii a zabiji miliardy lidi asi nebude moc zajimavy film. Takze jedine pokus o zfilmovani Dune Messiah?

    (Dune Messiah Spoilers)
    Priznam se ze jsem Dune Messiah ani nedocetl, po Dune znam dej ostatnich peti knih jen ze synopsi. Pokud si pamatuju spravne, tak Dune Messiah preskoci 12 let, a zabredne v post-Jihad realite, ze kralovat je proste oser. Konci to tim, ze slepy Paul odejde do pouste, a necha po sobe svoje dvojcata, klon Duncana a jeho sestru, ktera se postupne stava posedla Baronem... jako material na holywoodsky konec trilogie je to nic moc. :P
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    BRAMBOROVY_KRAL: no, ja jsem videl, ze je v nekterych kruzich caste haneni lynchovy verze. videl jsem to i v diskusich na iksku behem onanie na novou adaptaci. no proste mam rad lynche a pak vhs nostalgie, kdy davas kazetu do videa... :D
    BRAMBOROVY_KRAL
    BRAMBOROVY_KRAL --- ---
    VYHULENY_UFO: Nevim proc by melo byt kacirsky priznavat ze mas rad Lynchovu Dunu. To bude navzdy klasika. :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam