• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    WHITESCORPIOThe Dune - Kultovní dílo Franka Herberta a vše okolo - see HOME!
    DR_K
    DR_K --- ---
    WIPER: zkus ebookforum.org
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    KAERO: motiv by šel ale to řešení, to řešení...
    KAERO
    KAERO --- ---
    ste nejaci moc chytri. vam prijde preziti lidstva s jeho sebedestrukcnimi sklony jako nic moc motiv? ts ts...
    WIPER: kdyz chvili pockas (a ja si vzpomenu, prave proto musis cekat) tak se doma podivam, mel bych je mit
    VODNIK
    VODNIK --- ---
    ITCHY: nemyslím si, že je to stěžejní motiv, aspoň mi to tak nepřipadá. Spíš motivace pro lidstvo a takové cosi vznešeného na pozadí. Mnohem víc mi vadí postupné přeorientování na BG jako střed všeho a masivní zapojování klasických supermanů, kterým se bohužel dříve nebo později nevyhne asi žádná SF/F série
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    VODNIK: jo asi je zbytečné to pitvat, ale krká mi že v podstatě geniální série má na pozadí takhle ubohoučký stežejní motiv (a od harantů duny je toto stěžejní motiv)
    VODNIK
    VODNIK --- ---
    Děláte ze ZS tak trochu Seldonovu psychohistorii :-)
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    PHOBOS99: No právě že nahrály...když se v kapitule a i v kacířích neustále objevuje narážka na červovo vize a jejich platnost, tak mi naprosto uniká jak mohl kalkulovat s tím že až rakiss nebude produkovat koření bude jediná zásoba na světě ta jeho...monopol na koření proražený tleilaxany přece musel dát zlaté stezce jiný rozměr a musel ji hlavně vychýlit..prostě myšlenky zlaté stezky ač v knize jeden z pilířů je defaco velice slabá a nehraje dpovídající roli.chaos netřeba uměle vytvářet chaos a řád so tvoří sám, vzniká stejně jako zaniká i bez nutnosti ho řídit.v tomhle ohledu je celá duna velice slabá...
    PHOBOS99
    PHOBOS99 --- ---
    btw: nebylo by lepsi v prekladu bg litanie nahradit "nic nezustane" slovy "nic neni", nebo se nejak jinak zbavit toho budouciho casu? v angilne to je sice psane bc, ale rozhodne to nevyjadruje bc, a proto se mi zda, ze pouziti bc v cestine trochu meni smysl
    PHOBOS99
    PHOBOS99 --- ---
    ITCHY: nejak si nepamatuju, ze by tleilaxansky nadrzi hrali ve zlate stezce nejakou dulezitou roli (ale dunu jsem cetl uz hrooozne davno a pamatuju si toho taaak malo:)) . no zlata stezka je proste zpusob, jak docilit, aby lidstvo nikdy nezaniklo z dlouhodobeho hlediska - imho nicmoc cil na to, ze duna je scifi (kde se resi spise okamzity zanik lidstva). kazdopadne je to nicmoc cil, kdyz si vzpomenu co se s tim nadelalo caviku. abych rekl pravdu, byl jsem i celkem zklaman, kdyz jsem se konecne docetl co je ZS
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    PHOBOS99: jo to je on,imho tenhle díl se mi nelíbil, čekal jsem že zlatá stezka bude něco mnohem důmyslnějšího, než defacto rozložení starého řádu a vznik chaosu , rozptylu z něhož ze začal oragnizovat řád nový...docela by mě taky zajímalo jak do toho spadají tleilaxanské nádrže na výrobu koření, to jsem nepobral jestli to červ i mperátor předpokládal, či to byla chyba v jeho plánu a vizi...
    WIPER
    WIPER --- ---
    mate nekdo ty ebooky?
    JANCHOR
    JANCHOR --- ---
    WIPER: Dunar, co komunikuje s Letem, kdyz se na harvester zene cerv.
    PHOBOS99
    PHOBOS99 --- ---
    imho zlata stezka je dostatecne vysvetlena v bozskym imperatorovy duny (nevim, jestli to je presne ten dil... mel by to byt ten, jak ten imperator-cerv spachal sebevrazdu).
    WIPER
    WIPER --- ---
    nemate nekdo odkaz na nejake ebooky Duny v Aj? Cetl jsem jenom prvni dil v originale a mozna je cas abych si precetl vsechny v Aj.

    BTW: premyslel jsem co chybi knizce Lovci Duny. Ocividna je plochost deje co se tyce filosoficke a intelektulani stranky pribehu. B.H. vubec dal nepokracuje v rozyijeni toho CO je vlastne Kwiz. Had. a CO je to Zlata steska. Tak moc se soustreduje na svuj pripravovany boj s Nepritelem, ze vubec nezkouma to PROC je basar Teg nadany schopnosti nadlisky rychleho pohybu. Proc vidi nelode. Znamena to ze vidi jine vetsce? Proc je bolest a osobni utrpeni intenzifikatorem vedomi. Jakou roli v tom hraje koreni? A co tantricky sex jako intensifikator vedomi? Prijde mi ze extase a bolest maji jiste podobnosti. Hmm dovedu si predstavit jak Sheena na nelodi "probouzi" v ostatnich Atreidech tegovi nove schopnosti pomoci sexu. :)

    Navic probouzenim v gholovskych telech ma lidstvo klic k nesmrtelnosti. Konecne dlouhodobe planovani meritka ktere by stalo za neco. Vim ze to zni zvrhle, ale kdyz dovedu vysledky toho jak konci duny od F.H. do praktickych aplikaci, tak kdyz trochu zapracuji na tom aby se gholove-klony nemusely rodit v tech prisernych axolotlskych nadrzisch, ale mohly je porodit normalne benegeseritanky schopne dokonale metabolicke kontroly organismu. Tady neni pak problem aby se rodice kteri splodi potomky mohly obrodi jako gholove/klony za pomoci sve dcery. Jako novy zrozeny clovek pak splodi dalsi deti z v nich se zase reinkarnuji ad infinitivum. To by docela zamychalo klasickou patrilinearni spolecnosti, kdyby to byla dcera, ktera by mohla zjistiti nove obrozeni. ;-) hehe. Co se tyce populacni exploze... nu vesmir je dost velky.

    Strasne me pritahuje rozvyjet myslenky nakousnute Frankem Herbertem. A hadat co v Lovcich Duny je puvodni od F.H. a co pridali...

    ...vzpominate na druhy dil, na skoro zacatek knihy kde je konspiracni schuzka B.G. Tleilaxu a Gildovniho navigatora poradana nekde na planate B.G. Tam Tlilaxan prohlasi ze jiz davno vyslechtili vlastniho K.H. ktery ovsem odmitl "stat se svym opakem". Tohel mi prijde nejak dulezite pro posuzovani toho co je Bene Tlilax zac...

    Ti Tleilaxane maji v sobe potencial, ktery urcite cekal na projeveni v poslednim dile. Posledni tleilaxansky pan dal sestram BG v zajeti na nekorabu tajemstvi nesmrtelnosti zkrze prerozovani v klonech. Je tohle Zlata steska lidstva? Nekonecny zivot skze replikaci v klonech? A co Predrozeni? V cem je skryta ta "esence" duse ktera muze byt probuzena v jinem tele... nebo muze existovat v hlavach svych potomku...

    sakra nekdo by uz mel koncne vzkristi gholu/klona F.H. aby to dopsal. :-D
    WIPER
    WIPER --- ---
    SAMIEL: opravdu? Vubec jsme si nevsiml... nejaky femen?
    ANNIE
    ANNIE --- ---
    SAMIEL: souhlas :)
    SAMIEL
    SAMIEL --- ---
    ANNIE: videl jsem ji uz asi poseste. A dojmy jsou pokazde uzasne. Myslim, ze to tenkrat Lynch chytil za spravny konec - i kdyz je tam samozrejme hromada veci, ktere bych udelal jinak (vcetne kulis a nekterych kostymu). Rozhodne je to nejlepsi audiovizualni zpracovani Duny. A teprve tentokrat jsem si vsiml, ze si tam sam Lynch strihnul miniroli :)
    ANNIE
    ANNIE --- ---
    SAMIEL: a dojmy?
    SAMIEL
    SAMIEL --- ---
    Tak jsem si prave pustil Lynchovu Dunu.
    SAJMONDEE
    SAJMONDEE --- ---
    WIPER: asi tak :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam