• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    WHITESCORPIOThe Dune - Kultovní dílo Franka Herberta a vše okolo - see HOME!
    IKARI
    IKARI --- ---
    STRANGERD: takze jsi obecne proti zmenam vuci adaptovanemu materialu?
    KALIPH
    KALIPH --- ---
    GAARQ: Na to, že je to adaptace jen první půlky první knihy...
    STRANGERD
    STRANGERD --- ---
    IKARI: to s filmovou adaptaci mi prijde jako ponekud lichej argument, jiste, ze musi dojit k nejakym zmenam syzetu apod., ale proc by tomu mel pomoct gender swap mi neni jasny...

    nechci se v tom zbytecne vrtat, ono by to vydalo na solidni clanek, ale pro priklad bych uvedl jednak fakt, ze kdyby Kynes byla zena, sotva by se mohla stat vudkyni fremenu, v jejichz kulture je podminkou vedouci ulohy zdatnost v boji (pripominam scenu souboje Stilgara a Jessicy) a jednak vyznamnou paralelu mezi Paulem a Kynesem predevsim ohledne jejich vztahu k aspiracim jejich otcu
    IKARI
    IKARI --- ---
    GAARQ: s trochou stesti pak vyjde delsi verze, jak u pana prstenu :D
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    TRAGED: jenom? :)
    TRAGED
    TRAGED --- ---
    Dune Runtime Revealed, You Might Need Two Popcorns
    https://movieweb.com/dune-runtime/?fbclid=IwAR0dqvnfR3aGjbZoNc8ZVJHJoDOZ5u1Ug_0k1GHwpYOqPr1OqA7XULNF39o

    the runtime for Dune will be 155 minutes (2 hrs and 35 minutes).
    IKARI
    IKARI --- ---
    STRANGERD: otazka je jestli se nedostavame na uroven detailu, kde jsou ty zmeny nevyhnutelne - je to film, do nej se toho nevejde tolik jako do knizky a ve filmove adaptaci nemuzes veci jednoduse vynechat, musi se ten zbytek upravit, aby nic nechybelo (navic v jinem mediu mas k dispozici jine vypraveci nastroje a to se taky musi brat v potaz) - takze vice mene vsechno bude trochu jinak nez v knize ... moje pointa je ze to nemuzem soudit, dokud nezname cely rozsach zmen, co v tom nevyhnutelne jsou - v kontextu knihy ta zmena samozrejme vyzni jinak nez v kontextu filmu

    jinak mohl by jsi rict sve duvody, proc by to mel byt muz? to zni zajimave :)
    STRANGERD
    STRANGERD --- ---
    IKARI: nechtel jsem se do tohoto tematu poustet, protoze souhlasim s tvym nazorem ze tretiho odstavce, ale Duna je moje bez nadsazky nejoblibenejsi kniha, cetl jsem ji mnohokrat a vzdycky jsem v ni nasel neco novyho a hodnotnyho - a jakozto humanitni mrdka si troufnu relativne kvalifikovane rict, ze si ten gender swap v adaptaci fakt nezaslouzi... je to kniha kde maji zensky postavy uz tak zasadni ulohu, kde rozdil mezi zenami a muzi vyznamne ovlivnuje dej a kde se vztah mezi pohlavima/genderama explicitne tematizuje; tak proc s tim vyjebavat zrovna u tak klicovy postavy? napada me spoustu duvodu proc je dulezity pro celkovy vyzneni romanu, ze Kynes byl muz
    TRAGED
    TRAGED --- ---
    IKARI: Ad SW: zapomněl jsi, že v IX narazí na další skupinu bývalých Impu a jsou to taky hlavně AfrA, takže je jasná zpráva, že jen nebílí dokážou prohlédnout to skryté zlo a uprchnou z něj ;-)
    REPLIKANT
    REPLIKANT --- ---
    IKARI: Diky haha ted mam pocit ze bych se mel omluvit ja :))
    IKARI
    IKARI --- ---
    REPLIKANT: tak ja na debatu navazi :D ... asi bych mel rict promin, ale ja jsem uz trochu alergicky na "to neni uplne 100% podle knizky" ... moje hypoteza je, ze moc dobrych filmovych adaptaci nebylo a tak kdyz se nahypeny fanousek docka zklamani, tak hleda proc to nedopadlo dobre - jenze neni tak odborne znaly, aby poznal, co presne se pokazilo, ale jednoduse se mu nabizi "neni to presne podle knizky" jako duvod, ktery citovat behem debat ... a tak vznikl docela rozsireny pocit, ze kdyz to neni presne podle predlohy, tak je to spatne - moje spekulace :D

    a konecne k Dune, zajimavy je, ze nikomu nevadilo, ze Dr. Yueh je beloch v obou predchozich adaptacich (nebo o tom aspon nevim), i kdyz je v knize popsan vice mene jako stereotypni cinan :D ... ale Villeneuve ve sve Dune obsadil cinana (z Taiwanu), takze to je +1 a -1 za vernost knize :D (Chang Chen! furt mam radost, ze obsadili jeho - v Red Cliffu byl fakt skvelej) ... co se Lieta tyce, tak pohlavi mi je uplne sumak, s tim co ma v pribehu za roli na tom vubec nezalezi (akorat je asi matkou Chani a ne otcem) - co se rasy tyce, tak Dunu jsem cetl snad ctyrikrat za ty leta, ale zbytek knih jsem necetl (nedostal se pres druhou) - jestli si vybavuju spravne, tak Fremeni byli vsichni bili, jen byli opaleni (nebyli puvodem z Arrakisu), coz dava smysl v knizce, ale ve filmove adaptaci asi dava vetsi smysl pro vizualni vypraveni mit tam narodnosti, co si clovek spis spoji s zivotem na pousti (nebo tak jsem to aspon pochopil z promo materialu? ... jo Bardem je spanel, ale ....) a minimalne jsem si nevsimnul, ze by si nekdo stezoval, ze jsou Fremeni spatne - to ale otevira otazku, jestli by Liet mel byt spis Fremen nebo Imperial - knizne byl to druhy a k fremenum se akorat prizenil, ale dovedu si predstavit, ze Villeneuve potreboval Lieta mit spis vizualne u tech fremenu (a jesli nahodou potreboval mit vic zen/cernochu do tabulky diverzifikovaneho obsazeni, tak zrovna tady to udela nejmin skody xD .... neposlouchejte me)

    jinak ja byvam podezrivavy proc se tohle tema vubec otevira - vadi mi jak "dementi" z ty konzervativni casti politicky ulicky ("dementi" pouzivam volne :D ) zacali brat jakykoliv gender/race swapping jako (doufam) snahu o to mit tabulkove v obsazeni spravny pocet od kazde skupiny, i kdyz se to nehodi a umelcove snaze navzdory ... pricemz to tak imho ve vetsine pripadu neni, ale je to stigma, ktere zjevne vyvolali ti "dementi" z ty progresivni casti, co se snazi cpat ruzne skupiny lidi i tam kam vyslovene nepatri (treba cpat cernochy do historickych kontextu, kde by nepusobili zrovna autenticky, nebo, co mi prijde mozna jeste horsi, je cpat je tam, kde se narativne nehodi: kdyz mam treba skupinu jejichz hlavnim rysem je, ze to je banda rasistickych nacku a proto jsou zly ... tak to nefunguje uplne dobre, kdyz je jeden z nich cernoch ... ehm Star Wars ehm) ... ale pointa je, ze ti "dementi" z obou stran hrajou mezi sebou takovy ping pong, tim jak si navzajem nahravaji ruznymi nehoraznymi vyroky, na ktere muze ta druha strana rozhorcene reagovat, a pro normalniho cloveka je tezky si udrzet chadnou hlavu a ignorovat obe strany, ale to je presne to, co bysme meli delat, protoze je po pozornost, co hledaji ;)
    REPLIKANT
    REPLIKANT --- ---
    IKARI: Vsechno krom puvodniho dila je preci adaptace, nevim jsk to s moji otazkou souvisi. Ja se ptal Proc? a ano, vim, ze nikdo z Vas, krom rezisera mi asi neodpovi. Jen sem chtel rozvirit debatu. Jedu asi po treti audioknihu a vic a vic odhaluji drobne detaily a proste tahle predstava mi nesedi. A ano, nic jineho nez se stim smirit, polknout a uzivat si film mi nezbude no. :-)
    IKARI
    IKARI --- ---
    REPLIKANT: je to adaptace, to uz z vyznamu slova znamena, ze se nektere veci zmeni oproti predloze, ne? :D ... kazdopadne si soudy nechte az po shlednuti, ted neni podle ceho urcit jestli je to zmena k lepsimu, horsimu nebo (nejpravdepodobneji) to bude uplne jedno
    TRAGED
    TRAGED --- ---
    REPLIKANT: Protože Zendaya.
    LUCIEN
    LUCIEN --- ---
    REPLIKANT: Protože Hollywood? Já nevím, ale mě už to nepřekvapuje. A upřímně mi to ani nevadí.
    REPLIKANT
    REPLIKANT --- ---
    LUCIEN: PROC je Liet/Kynes v knize popisovan jako vysoky stary muz s sedymi dlouhymi vlasy, cernozska zena ve strednim veku s dredy???
    BRIDGET
    BRIDGET --- ---
    mám strach. asi oprávněný.

    PROČ ? ??? otázka stále zní PROČ ?
    MARTIK
    MARTIK --- ---
    MARTIK: hudba nepřekvapivě epická a burácející. Představuji si, že první bude podbarvovat montáž (sen) ukazující vzestup fremenů a džihád. Název druhé písně jasně odkazuje k wormsign.
    MARTIK
    MARTIK --- ---
    IKARI
    IKARI --- ---
    LUCIEN: v tomhle filmu ne, ale v tom dalsim bude urcite (predpokladajic, ze ho natoci)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam