• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NATASHATěžký život básníkův
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    UBIK: Nebylo to Umírání psa? ( [ CICHLASOMA @ TO JSOU BÁSNĚ!!! ] )
    UBIK
    UBIK --- ---
    pokorný dotaz: u Koláře jsem našel zmínku o Z. Rotreklovi a jeho básni (?) Smrt psa. nedaří se mi ale najít. nemáte někdo nápad, než se půjdu podívat do knihovny? díky.
    FIN
    FIN --- ---
    CICHLASOMA: díky. jinak doporučuji zapátrat po šiktancovi, toho je tam ke stažení dost již nějakou dobu.
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    Možná je to tu všeobecně známo, ale -- Městská knihovna nově rozdává spoustu poesie!

    https://search.mlp.cz/....e-knihy_volne_ke_stazeni-amp:sortBy1-eq:docdatetime-amp:sortOrder1-eq:desc
    FIN
    FIN --- ---
    když jsem se nad tím zamyslel, asi to na mě dělá tento dojem:

    Není žádný uprchlík! Běh tam, běh sem,
    neklopýtl. A neohlédl se taky, protože
    zpět není čeho se bát. To vpředu hrozba
    spočívá. A ta určuje příští kroky. A taky
    stačí tvář nasadit. S hrdostí krok udělat,
    vytrvat, někam se dostaneš – i když občas
    Bůh ví kam. Neuhýbá, kráčí pořád vpřed.
    Snad je to jen další ztracený případ,
    rozeber to do detailu, stejně nepochopíš,
    usiluje, protože usilovat je pro něj žít.
    To vpředu je, co opodstatňuje bytí
    – vše je jen změna, po níž tolik dychtí.
    FIN
    FIN --- ---
    no snad to bude tím, že vyznění básně v žádném případě není uprchlík. stačí se podívat:

    Escapist – Never by Robert Frost

    He is no fugitive – escaped, escaping.
    No one has seen him stumble looking back.
    His fear is not behind him but beside him
    On either hand to make his course perhaps
    A crooked straightness yet no less a straightness.
    He runs face forward. He is a pursuer.
    He is a seeker who in his turn seeks
    Another still, lost far into the distance.
    Any who seek him seek in him the seeker.
    His life is a pursuit of a pursuit forever.
    It is the future that creates his present.
    All is an interminable chain of longing

    kdybych měl být odvážný ve výkladu, řekl bych, že smysl je v podstatě něco jako
    "dozadu? no to to v žádném případě - pořád vpřed
    (jakkoli budoucnost děsivá může být) pořád vpřed
    jen tak se nezastavit!"

    ale to je ovšem pouze subjektivní dojem :-)
    STORM2
    STORM2 --- ---
    VANEK: dobre, diky moc za info. vers si prelozim volne a nazev necham v originale.
    VANEK
    VANEK --- ---
    STORM2: Čili jak jsem si myslel, v českém výboru Na sever od Bostonu žádný Uprchlík není, ani jiná báseň, která by tomu odpovídala. A zřejmě ani ve Hvězdě v kamenném člunu (nevím, proč skenující knihovny nemůžou normálně zveřejnit obsah, když u nových knih to dělají).
    Ostatně, skutečný originální titul je "Escapist — Never" a není tam "the pursuit", ale taky neurčitý člen.
    VANEK
    VANEK --- ---
    STORM2: Ve tři, čtyři je pozdě? Nebo se zeptat ve [ Wittgensteinovy lyrické denunciace z nakladatelského podsvětí ] ten by je mohl mít blíž.
    STORM2
    STORM2 --- ---
    VANEK: nejsem v cechach takze do knihovny zajit nemuzu a tu informaci potrebuju k odevzdani jedny prace za par hodin, takze to asi nevyjde, ale kazdopadne dik :)
    VANEK
    VANEK --- ---
    VINCENT_BU: Mám, ale ne při ruce :( zkusím o víkendu.
    VINCENT_BU
    VINCENT_BU --- ---
    STORM2: můj odhad je, že rychlejší budeš mít zajít do knihovny:

    Na sever od Bostonu / Robert Frost ; [přeložila Hana Žantovská]
    [NK ČR Praha] -- sign. SF III 000773
    [AV ČR - Ústav pro českou literaturu Praha] -- sign. ZL D 7066
    [FF UK - Knihovna Praha]
    [Moravská zemská knihovna Brno] -- sign. 1-0510.152
    [FF MU - Ústřední knihovna. Brno]
    [PedF MU - Ústřední knihovna. Brno]
    [Vědecká knihovna Olomouc] -- sign. 390.306
    [Severočeská vědecká knihovna Ústí nad Labem] -- sign. B52238
    [Krajská knihovna F.Bartoše Zlín]

    Viděl jsem ji taky v antikvariátech na webu. Nebo budeš mít kliku a někdo z těch 30 lidí, kteří sem přijdou aspoň jednou za měsíc, tu knihu má. Uvidíš.
    STORM2
    STORM2 --- ---
    Zdravim, potreboval bych pomoct s dohledanim ceskeho nazvu basne The Escapist od Roberta Frosta (mozna Uprchlik ale nevim to jiste) a prekladem jednoho verse z teto basne. Mela by byt soucasti sbirky New Hampshire nebo Na sever od Bostonu. Preklad z r. 1964, Hana Žantovská

    Robert Frost - The Escapist
    "His life is the pursuit of a pursuit forever. It is the future that creates his present, all is an interminable chain of longing."
    MICHAEL_ALEXA
    MICHAEL_ALEXA --- ---
    Jako polonistovi se mi nominace Julie Fiedorczukové jeví jako oprávněná. Zbytek (básníků) neznám
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    NATASHA: Původně jsem myslela, že jde o Sedláčka-Poetizera. A to mě zneklidnilo.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Šlohnuto z FB (neb jinde o ceně nic, nic):

    O Cenu Václava Buriana v kategorii za poezii budou ve čtvrtém ročníku soutěžit berlínský básník a performer Max Czollek, Varšavanka Julia Fiedorczuk, slovenský básník Peter Prokopec a Olomoučan Lukáš Sedláček.
    Cenu v kategorii Za kulturní přínos pro středoevropský dialog převezme vynikající ukrajinský romanopisec, básník, novinář, rockový performer a bojovník za ukrajinskou demokracii Jurij Andruchovyč.

    Nějaké dojmy?
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    VANEK: Asi je nějakejm činovníkům trapný, že tohle dostal dřív než různý český ceny, a bude se to náležitě medialisovat, teprv až bude mít i ty..
    VANEK
    VANEK --- ---
    CICHLASOMA: Obvykle je lepší chodit přes iVysílání, tam to mají segmentované a otitulkované (https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097206490-udalosti-v-kulture/219411000120621/titulky ), ale vypadá to, že jim pro samé ukázky z NDB nezbyla ta potřebná čtvrtminuta a nakonec ho vypustili.
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    NATASHA: Tady to inserují v rámci Krátkých zpráv, ale nenašel jsem to tam. https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097206490-udalosti-v-kulture/219411000120621/
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    CICHLASOMA: Myslím, že to pro něj musí být důležité.
    Zaznamenala jsem pár "gratulací" na sítích, větší ohlas ne.
    Bylo něco v Událostech v kultuře? Nevíš?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam