• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NATASHATěžký život básníkův


    Čtenáři vám nerozumějí? Kritikové vás urážejí? Múzy vás opouštějí?
    Nemůžete sehnat vydavatele? Psychofarmaka? Ženskou? Chlapa?
    V knihkupectvích nemají pro váš žánr více než půl poličky vlevo vzadu za fíkusem?
    Vítejte.

    Navštivte nástěnku, kde byla otevřena I. poetická knihoslídílna.

    rozbalit záhlaví
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    Hrátky s gpt 2:

    Trošku jsem se bál, jak dopadne tento dotaz, po zkušeností s tou básní o květinách a sexu, jestli mě rovnou nevymažou z existence, ale kupodivu pan GPT asi pochopil, s kým má tu čest, a přestal se cukat. Pak srovnejte výsledek s originální inspirací.

    (já) Vymysli, prosím, text písně, která se bude jmenovat Divné ovoce a pojednávat o lynčování černochů v jižních státech USA v první polovině 20. století.

    (gpt) Název: Divné ovoce

    Ref.:
    Divné ovoce na stromech visí,
    Kreví zalité, srdce se krví.

    Strofa 1:
    Ve stínu stromů na jihu země,
    Tam, kde vítr vane jak soudce nezemě,
    Černé těla visí, tiché volání,
    Nevinnost ztracená, ve stínu trápení.

    Ref.:
    Divné ovoce na stromech visí,
    Kreví zalité, srdce se krví.

    Strofa 2:
    Bez spravedlnosti, bez světla naděje,
    V temnotě nenávisti, kde vládne spěje,
    Touha po moci, po rasové čistotě,
    Za závojem lží, skrývá se hrůzotě.

    Ref.:
    Divné ovoce na stromech visí,
    Kreví zalité, srdce se krví.

    Strofa 3:
    Ale na obzoru, naděje září,
    Hlasy spravedlnosti se ozývají,
    Nikdy už nebudou ticha zpívat,
    Proti rasové nenávisti budou bojovat.

    Ref.:
    Divné ovoce na stromech viselo,
    Ale naše boje zvítězily, nesmíme zapomenout.

    (Billie Holiday) Strange Fruit

    Southern trees bear a strange fruit
    Blood on the leaves and blood at the root
    Black bodies swinging in the southern breeze
    Strange fruit hanging from the poplar trees

    Pastoral scene of the gallant South
    The bulging eyes and the twisted mouth
    Scent of magnolia, sweet and fresh
    Then the sudden smell of burning flesh

    Here is a fruit for the crows to pluck
    For the rain to gather, for the wind to suck
    For the sun to rot, for the tree to drop
    Here is a strange and bitter crop
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    Hrátky s gpt:

    (já) Napiš mi, prosím, krátkou báseň, pojednávající o mučení květin a sexuální frustraci.

    (gpt) V zahradě temné, kde stíny se skrývají,
    Květiny trpí, touhou svou bolí.
    Vítr je tichý, ale květy v něm volají,
    Očekávají dotek, který je neopustí.

    Bez milence, bez něžného objetí,
    Květiny uvadají, v srdci mají trýznění.
    Sexuální touha je v nich uvězněna,
    V zahradě temné, kde láska se ztrácí.

    Mučení květin v tichém zoufalství tkví,
    Sexuální frustrace je stínem, co je provází.
    V závratném světě, kde touhy uvadají,
    Květiny tichounce vzdychají, když lásku hledají.

    Kontext: Nápad vznikl po nekonečných hádkách v AP, kde se špatní autoři ztrapňují neschopností přijmout kritiku, ačkoli se jí stále dožadují. Zajímavé je, že je-li kritika vygenerována pomocí AI a tento fakt je jen nepatrně naznačen (značka gpt pod textem), sklidí kritik za ten strašný blábol místo flamu spoustu lajků. A tak mě napadlo zkusit nechat AI rovnou vytvořit i tu báseň, čímž bychom zcela eliminovali z procesu lidský prvek. A samozřejmě zarezonovala aluze na Ohisvera Mullera.

    P.S. První verzi své básně pan GPT označil červeně, že jako může narušovat pravidla používání služby a nešla pak zkopírovat. Nevím, nebyla o nic pikantnější, ani méně blbá.
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    Hejna o polednách
    v návalech hrůzy letí

    v mezerách nahé zuby.
    Hej, slzavé údolí!
    Došuměla?



    (Alena Nádvorníková, první báseň sbírky Děje (1999–2000). Sbírka má motto z Aristotela: "Některé děje jsou jednoduché, jiné složité" (Ex: A. N., Poesie, 2012.))
    PAW_LINKA
    PAW_LINKA --- ---
    KEMENTARI:
    OKEYA: Díky za reakci, nějak jsem přehlédla vaše odpovědi. Rafinovaný způsob seznámení to skutečně není. 😁 Báseň mne prostě tehdy zaujala, zapsala sem si ji, jako vubec jednu z prvnich věci, postupně jsem začala sama psát a teď se psaním živím... Tak mi loni vytanula na mysl a vzhledem k tomu, že si ji i po 25 letech pamatuju, tak mi to přijde zvláštní. No a holt jsem zvědavá, kdo to mohl být a kým je teď.

    Část básně tedy zveřejním. Třeba to někomu něco připomene. 😉

    PRO MÉ ŽENY
    Zkus spřátelit se se svým bláznovstvím, smír se se smrtí. Přiznej si, že tímhle to nekončí.
    Hledám únik před společností, před žhnoucími reflektory zběsilých aut, před tancem a láskou, která zabíjí.
    Bylo již k ránu, když silnice hořela pod dotekem vycházejícího slunce. Snad bylo příliš pozdě odcházet a brzy někam jít a ve vlhkém oparu se utápěly krajnice.
    Mé ženy, smutné a tajemné, vlci hltají naše ještě teplé vnitřnosti....
    OKEYA
    OKEYA --- ---
    PAW_LINKA: Jestli je někde slušná šance ho najít, tak tady. Ale ideální by bylo napsat i nějaké další indicie. Někdo, kdo byl básníkem před 25 lety, už nejspíš básníkem ani není...
    KEMENTARI
    KEMENTARI --- ---
    PAW_LINKA: Jestli to neni nejakej rafinovanej zpusob, jak se seznamit, tak bych doporucila tu basen normalne postnout sem.
    PAW_LINKA
    PAW_LINKA --- ---
    Hledá se básník!
    Před 25 lety mi jeden básník poslal báseň, která se mi vryla pod kůži. Rozhodla jsem se ho teď podle jeho díla najít. Měl tenkrát snad vydávat sbírku poezie, ale víc o něm nevím vůbec nic.

    Přemýšlím, jak začít a zatím mě napadlo vystoupit s onou básní na čteních poezie třeba v Praze a v Brně, případně poprosit o rozbor jeho díla pár literárních kritiků, třeba by mě to někam zavedlo....

    Bohužel o světě básníků nevím vůbec nic. Proto se chci zeptat, jestli mezi vámi není někdo, KDO CHODÍ NA ČTENÍ POEZIE (ideálně Praha) nebo se POHYBUJE VE SVĚTĚ POEZIE a poradil by mi? Budu vděčná za jakoukoliv radu nebo nápad, stojím na mrtvém bodě. Díky Pavlína

    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Pokud hledáte něco nového zajímavého ke čtení, mohu doporučit:
    John Pass: Větrná zvonkohra - Protimluv
    https://protimluv.net/john-pass-vetrna-zvonkohra/
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    P.S.
    Read Amanda Gorman's Inauguration Poem, "The Hill We Climb," in a Full Transcript
    https://www.townandcountrymag.com/...3/amanda-gorman-inauguration-poem-the-hill-we-climb-transcript/
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    Onufer: Černoch nemusí překládat černocha, báseň Gormanové není dobrá

    https://magazin.aktualne.cz/...kladat-cernocha-basen-gorman-dvtv/r~b89aa980869111eba22aac1f6b220ee8/
    VINCENT_BU
    VINCENT_BU --- ---
    CICHLASOMA: dík za upřesnění. já myslel, že budou jen tři, ale to byl pouze můj odhad.
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    VINCENT_BU: Dík! (Celé Sebrané básně budou mít 4 svazky, přičemž Šíření plus dosud nevydané Vzdálenosti podle všeho nebudou ani ve 4. svazku. Ve 3. je Právo na šedivou, Pro anděla, Staronový kontinent, Masiv a trhliny a Hm.)
    VINCENT_BU
    VINCENT_BU --- ---
    Větrné mlýny nabízejí skrz status Petra Minaříka na FB právě vydaný 3. díl Sebraných básní Petra Krále za 200 Kč včetně poštovného. Podmínkou je sdílet onen status se slovy "objednávám". Akce běží do nedělního večera.

    Odhaduji, že obsahem jsou sbírky z přelomu tisíciletí až do současnosti.
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    FIN
    FIN --- ---
    VANEK: na tvý teorii asi něco je, řekněme, že se ze všech sil snažím nebejt taxonomickým exemplářem :-)
    FIN
    FIN --- ---
    VANEK: co chci říct, je, že pokud má někdo vjem, jak se ten svět mění, protože někdo ze starších zemřel, znamená to, že on sám i jeho myšlení stárne a měl by s tím začít rychle něco dělat - začal si totiž svět přivlastňovat a to není dobré :-)
    FIN
    FIN --- ---
    VANEK: Když jsem překročil čtyřicítku, což už se stalo před nějakou dobou, vcelku mě nevzalo, že umřeli ti staří, protože mi to tak nějak přijde přirozené (a v rozporu s částí moderního lidstva to čekám a počítám s tím), zato mě dost sebralo slash nasralo, když umřel známej krátce po třicítce, vcelku fajn člověk, kterej měl rozdělaný věci a ještě tu chvíli moh bejt. Tak ti nevím.

    A když pomyslím na to, jak blbne má generace 40 - 50 v současné době (ano, z části podporuje i tuto zločinnou vládu a do nemalé míry se stylizuje a mumlá něco o tom, jak se ten svět mění s tím odcházením), zatímco mladí (hrozných "konec vš až 30 max" v této době) naopak občas něco dělají, snaží se a zkoušejí, tak ti, člověče, čím dál víc radši chodím na pivo s těmi mladými než s tou svou generací. (Teda jsem chodíval, dokud se to ještě smělo, žánop.)

    Tak ti taky nevím, asi jsem blázen :-)
    VANEK
    VANEK --- ---
    FIN: 'This [Ulysses] is obviously the wave of the future, I'm glad I'm dying of tuberculosis.' – Katherine Mansfield (mezi 1918 a 1922/3)

    Já mám takovou teorii, že jak člověk překročí čtyřicítku, začnou ve fakt masivní míře umírat ti lidi, co vždycky bral za pilíře světa (a srát ho ti mladí).
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    CICHLASOMA: Máš pravdu. Fyzické setkání je hodně ustavující. Ale, pámbu zaplať, máme záznamy, máme možnost se vracet.
    Je na nás, abychom nezapomínali a vraceli se.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam