• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COLOMANKOVY - asociovanie o kovoch, vybrane kovy v kazdom moznom slova zmysle...
    PATVAR
    PATVAR --- ---
    LIBRIUM: pouzivam vsechno mozne, nejde o to, ze by se to neleptalo. Stve me, ze i pri dodrzeni postupu se nedostanou skoro nikdy ty same vysledky. Takze ty nejhezci jsou spis nahoda.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    PATVAR: treba pouzivat lúcavku kralovskú alebo kyselinu trifluormetylsulfonovu.
    PATVAR
    PATVAR --- ---
    leptani kovu je pekna prasarna. pred vanocema jsem leptal austeniticky oceli a niklovy slitiny a kdyz se mi to povedlo jednou naleptat, tak uz se mi to nepodarilo zopakovat. jsou tam strasny problemy s bublinkama a podminkama pasivace. takovou praci ti fakt nepreju
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    ve zriedenej kyseline chlorovodíkovej a sírovej sa pomaly rozpúšťa, pričom vzniká vodík. Dobre sa rozpúšťa v zriedenej kys. dusičnej, konc. kyselinou dusičnou sa pasivuje.

    // He, ja si teda zadne pasivace nevsiml, myslim, ze to jsou ta fakta, kvuli kterym jsou nasi profesroi nastvani :)
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    jinak mimojine prubezne malicko "zkoumam" reakce kovu, nasi profesori jsou nastvani, ze nikde moc nejsou pekne popsany reakce kovu s kyselinami (hlavni spory se vedou kolem Fe, Cu, Zn,... a H2SO4, HNO3, HCl a to koncentrovane a zredene), tak bude-li mit nekdo zajem, sem tam pastnu nejaky ten poznatekk a fotku. Dnes take probehlo vhozeni kobaltu do koncentrovane HNO3, i presto, ze jde o neuslechtily kov, prilis reaktivni neni, ale bourlivost teto reakce me dost prekvapila, mam tu fotky, jak rikam, jesli bude zajem ...
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    jeste muzu vyfotit nas praskovy lanthan, je mozne, ze je castecne zoxidovany, treba by nejaky zkuseny chemik dle vzhledu posoudil :)
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    jen maly postreh... Pri dnesnim laborovani jsem se potkal s lanthanem, jde o relativne reaktivni kov, ve vetsine kyselin se rozpousti (H2SO4, HNO3, AcOH), reakce s bázemi jsem nezkousel, s koncentrovanou HCl dokonce na chvili chytne a zkumavkou proletne maly modry "blesk", foukne-li se lanthanovy prach do nesvitiveho plamene kahanu, dalo by se rici, ze vykazuje znamky horlavosti (jiskricky, klasika..), ale co me zarazilo, ze s oxidacnimi cinidly odmita reagovat, ve smesi s praskovym KMnO4 odmita horet, stejne tak s dusicnanem, tavit s nim jsem jej nezkousel.. No nic, jen se mi zda, ze je to celkem zajimavy kov :)
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    Zhanam:
    Pelikan, W.: Sieben Metalle. Dornach, Goetheanum 1996
    podla moznosti v cestine. Akurat k teme...
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    chemik:
    Zýka, J. – Karpenko, V.: Prvky očima minulosti. Praha, ROH 1984.
    Vlasov, L. – Trifonov, D.: Zaujímavo o chémii. Bratislava, Smena 1979
    Savickij, J. M. – Kľačko, V. S.: Kovy kozmickej éry. Bratislava, ALFA 1983.
    Jirkovský, R.- Tržil, J. – Mazariová, G.: Abeceda chemickych prvkov. Bratislava, Alfa 1985.
    Foit, F.: Zlato v součastném světě. Praha, Svoboda 1978

    tebou hladany text bude v tychto knizkach.. neviem konkretne v ktorej.. teraz si spominam, ze to nebude ani v knizke od Foita. On pise v suvyslostiach s peniazmi...
    SULINAR
    SULINAR --- ---
    COLOMAN: napr. Pu 241 konci na Tl a ne n olovu
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    COLOMAN: Hele, ten odkaz na Rimskou tezbu zlata bych docela potreboval, zkus mi to nadhodit treba do posty, v nejhorsim ceskou tistenou literaturu, i kdyz nemam sanci se na ni ted dostat. At aspon vim, kde jsem to cetl. Diky, ja ti sem zato obcas necim prispeju ;-))
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    Myslim si skoro urcite, ze jen ctyri prirozeny rozpadovy rady konci na stabilnich izotopech olova. Pak existuje rada umelych prvku a ty se urcite rozpadaji i na lecos jinyho.
    Nejstabilnejsi prvek je zelezo - na nem konci vsechny termonuklearni reakce, to je jaderny energeticky minimum. Ale olovo a spousta tezsich prvku se na zelezo nerozpadaji, protoze jsou proste stabilni.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    COLOMAN: cezium ani stroncium sa netransmutuju na olovo urcite, lebo maju menej nukleonov.
    plutonium moze byt, ale nie som si isty...
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    Pb
    http://rdioaktivita.sk.wikiax.biz/
    "Tieto sa prípadne môžu rozpadať ďalej až kým nedospejú ku konečnému stabilnému prvku, ktorým bývajú rozličné izotopy olova"
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    Napríklad cézium 137 má polčas rozpadu 30 rokov,
    stroncium 90- 28 rokov a plutónium 239- 24 000 rokov..
    ..tieto prvky ked ukoncia svoje polcasy rozpadu, ostanu vraj v stave olova.. bude z nich olovo a uz dalej sa nerozpadavaju...
    ano ci nie??;)
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ...nooo, ze vpodstate teoreticky asi hej... ale je to asi len akoze teoreticky... skor by ma zaujimalo s tymi rozpadmi, ze vsetky transuranove prvky sa menia casom na olovo??? ci iba uran???
    SULINAR
    SULINAR --- ---
    premeni na olovo?
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    Prosim potvrdte alebo vyvratte tvdrenie:
    "...pouziva sa olovo na meranie casu polcasy rozpadu, a vedci prehlasili, ze casom sa ajtak premeni vsetko v olovo..."
    mam volake opisy vzorce na takyzto priebeh rozpadu volakeho izotopu v olovo, ale niesom si isty, nakolko je toto olovo univerzalne.. v aky konecny prvok sa moze este volaco "rozpadnut"????
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    chemik: jasom otom tiez volakde cital, moze to byt,,, priami wwwlink nepoznam, ale casom tu dam svoj zoznam mnou precitanej literatury na temu a bude to medzi nimi. Boli to ceske knizky,,,
    ...je to rychli sposob, ale je to plitvanie vsetkymi ostatnymi... ak si dobre pamatam, robievali to v takom svojom obdobi, ked toho zlata potrebovali vela naraz a boli ochotny kvoli tomu zrujnovat niekolko kopcov naraz...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam