1. Teplo v jednotlivých molekulách kysličníka ortuťnatého odďelí atómy ortuti od atómov kyslíka; atómy ortuti potom vytvoria výsledný kov, zatiaľ čo atómy kyslíka utvárajú dvojice a unikajú vo forme molekúl plynného kyslíka. Tento chemický proces znázorňuje rovnica....
Kyselina sírová ju za súčasného pôsobenia tepla narúša,
Prosimte, odkud si tyhle texty nabral. Lepsi je: Pri teplote 230 - 300 stupnu celsia dochazi k rozkladu oxidu rtutnateho na plynny kyslik a kovovou rtut. Puvodni veta je jak do ohnicku..
Dalsi alternativa: V kyseline sirove se rtut rozpousti pouze za horka a pomalu.
2. Dodatky. Nejvetsi loziska rumelky (HgS) jsou v Malajsii, Indonezii a Jizni Americe, dneska jiny lokality nemaji prumyslovy vyznam, snad jen jako zdroj vzorku pro mineralogy (zejmena ty jmenovane v Evrope uz jsou vytezeny, pridej si k nim Jedovou Horu u Berouna, jedine vetsi naleziste v Cechach, byla tam tezena v 19. st. a vyskytovala se tam i ryzi rtut).
3. Librium asi bude vedet vic, ale ja se domnivam a doufam, ze uz do ZADNYCH lecivych pripravku se rtut nedava. Je natolik toxicka a metabolizovatelna bakteriema na jeste toxictejsi alkylrtuti, ze bych se divil, kdyby to proslo schvalenim.
4. Co znamena tezba v obeme 0,36.105 t?? To je naky divny pseudocislo, asi se zmrsil font nebo co..
5. Pri poziti kovove rtuti snad ke vstrebani nedochazi a tedy ani k otrave, pouze podrazdi zazivaci trakt a vyjde nezmenena s tim prujmem ktery zpusobi. Jako decko jsem rozkousal rtutovy teplomer a mozna i nakou tu kulicku pozrel, mama se mnou litala po nemocnicich a rentgenech, nic nezjistili, nic nenasli a ziju bez priznaku otravy rtuti uz docela dlouho. Ale ono se ani nevi, jestli jsem neco spolk... TAk to byla vlastni zkusenost.