• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COLOMANKOVY - asociovanie o kovoch, vybrane kovy v kazdom moznom slova zmysle...
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    LIBRIUM: hmmm, to jsem tusil...
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    no prave me to zajima z hlediska fyzicke osoby, to ze ma nejakou cenu na burze kovu v londyne mi nepomuze :)) kazdopadne nejaky vykup by se hodil, tahle by mela byt uplne cista (z elektrotechniky)
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    XCIDER: jasne, ale ak si fyz. osoba bez kvalifikacie na pracu s T+ a N, mohol by z toho (ze mas 60 kg Hg) byt pruser....
    odporucal by som "neoficialne" sa dohodnut s nejakou firmou, zaoberajucou sa chemikaliami a kovmi, ze by to odkupili za nejaku nizsiu nez nominalnu cenu (60%? 70%? podla ustnej dohody) a za ten zvysok "privru oko" a nejak zvladnu dokumentaciu...
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    XCIDER: Jo, ruzne pochybne organizace po ni pry prahnou, na fulminat, na dobre rozpustne Hg2+, na amalgamove redukce ruznych zajimavych nitrostyrenu atd..., ale jinak bych to videl spis na hodne tucnou palku za ekologickou likvidaci :)
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    kdyz ma clovek doma cca 60kg rtuti, da se to nejak zpenezit ??
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    CHEMIK: ja som nazivo videl len okolo 1,300°C, ale skalu ma do 2,000°C a hovoril, ze ak ju necha bezat 16 - 20 hod naplno, tak na tych 1,600 to vylezie. :)
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    COLOMAN: Kdyby ses v ty sberne neptal, donesl jim tam cihlicky, tak to urcite vzali. Mozna sis k tomu mohl vymyslet nejakou verohodnou pohadku-napriklad ze jsou to roztaveny trubky. Olovo je docela drahy a mohl sis privydelat.

    Jinak s tim stribrem te nejak nechapu.
    A. bud mas zdroj levneho stribra, potrebujes ho z nej recyklovat a pak bud prodat nebo si to nechat doma jako cihlu nebo si z toho odlejt sochu.
    Nebo B. Shanis levnej zdroj stribra, potrebujes ho na neco.
    Nebo C. Shanis levnej zdroj stribra protoze na tom chces vydelat.
    O co ti vlastne jde? V mym pripade slo vzdycky o to, ze se nekdo chtel zbavit cehokoliv obsahujici stribro a zdarma nebo za hubicku mi to dal, ja jsem si s tim poradil a tak mam doma kilo Ag prachu. Ale nedam a neprodam, proste k nemu mam osobni vztah. Tak jsem zvedavej, jak si na tom ty ;-)
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    LIBRIUM: Tyjo, to je pec, v ni uz by se daly pomalu i palit bezbarvy korundy (s vhodnym slozenim) na safiry, jak se to dela na Ceylonu..
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    COLOMAN: tohle je tak 10-12 let zpet..
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    COLOMAN: jeden znamy umelecky kachliar si postavil odporovu pec sam, z samotu a suciastok.
    objem asi 0.5 m³, vypecie ju aj na 1,600+°C. :)
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ..tak mozem zacat zhanat volakoho s pieckou, ktory by bol ochotny zasrat svoju piecku s medou..
    ..snazil sa to riesit aj so zubnym technikom, ale oni mozu odlievat iba male kusy.. tie moje vretena su moc velke a tazke...
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    COLOMAN: isteze potrebujes piecku, a teplotu vyse 1,100°C.
    neviem, ci by nebolo vhodne aj pod ochrannu atmosferu, ale asi postaci aj len tak.
    ale piecka urcite, taka, co vytiahne min. 1,500°C.
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    inak vo velkej miere potrebujem medene tyce prievlaky 1cm hrubky a 3cm sirky cca 10cm dlzky. skusal tavyt a odlievat male zbytky aj kyslikom a propanom a neslo dostatocne roztopit a odliat. preco? je treba piecku nato??
    ..okrem toho neviem sa dozvediet, v com zihat mosadz. biele zlato sa najlepsie ziha v oleji, striebro a med v liehu.. al v com zihat MS, netusim...
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ..coze?? ja mal moznost pred par rokmi to iste spravit... s kamosom ekoteroristom sme pozbierali mrte akumulatorov spod lesov a inak z prirody.. on bol spokojny, kde aspon boli na jednej kope volakde na pozemku volakej skrachovanej firmy. Mna napadlo, ze sa naobliekam do gumeneho oblecenia volakeho a rozmlatim tie bedne. potom ze stavim tie mriezky a predam kov.. prv sa ale informoval, kolko daju zato a bol som zarazeny, ked vykupnici odmietli vykupovat doma tavene olovo z baterii. totiz nechceli ryskovat, co vsetko moze byt este zatavene do odliatkov, aky bordel alebo podvod volaky.. boli ochotny vykupovat iba polotovary rurky, platne pre nich znameho povodu a suciastok... tie baterie tusim do dnesneho dna hniju na tom dvore v predmesti... smutne...
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    Kdyz jsem byl malej (tak 8 let), "privydelaval" jsem si vykupem olova - "znamej" strejda mel na starosti kamiony u vodnich zdroju a nemalo vybitych megabaterii do kamionu mel na zahradce. Ja tedy odpoledne vzdy prisel, rozmlatil kladivem par baterii, to byla zabava pro malyho haranta, hehe.. Mno, az zacala cakat kyselina, tak jsem jemnou praci klestickama vyndal vsechny elektrody a takovy ty oloveny desticky, v kterych je ten sedy siran olovnaty, ten jsem take vyklepal ven no a tak po 5 baterkach jsem vsechno vytezene olovo vzal, hodil na velikanskou WOK panev a pote nalil do pripravene moduritove formicky ve tvaru "zlate" cihlicky, i vlastni znacku jsme meli, takovy krizek, vypadalo to jako rakvičky :) Ach, zlate detstvi..
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ALL: no vsak ja to riesim. vpodstate vykupujem striebro.. recyklovane rentgenove snimky su prima, rozne Ag elektrospinace su fajn tiez az na tie oxydy, a teraz toto AgNO3, ale este taketo volaco nemal a tak neviem otom nic, ani ze ako to vyzera... ale asi sa nato vykaslem, nekupim to... proste mne ide oto, aby zohnal vzdy lacnejsie, ako ponuka stat.. vo velkom ked treba, neni to celkom jedno tie cenove rozdiely, aj ked ide niekedy len o par korun. trebars vytazok rentgenovych snimok je o 10sk/g lacnejsi, ako predava stat. a to nehovorim o dohodach s dodavatelmi a inymi zlavami...
    takze ak volaco mate na predaj, sem snim:D...
    diky ale za informacie
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    AgNO3 obsahuje 63.5% Ag, tedy by ti ten dusicnan mel stat do 635 Kc/100 g. Vyteznost zhruba 100 %. cenu neuslechtilych kovu na srazeni (vrele doporucuju ten Zn) zanedbej, nez pa produkt od Wildenburyho si nekde schrasti zinkovej drat nebo plech, to jsou halirove hodnoty. Kdyz nebude, vezmu kusovou med-plech na okap, na strechu, ale v produktu budes mit stopy Cu. Viz muj predchozi navod na rafinaci Ag ze smesi kovu. Samozrejme ze Ag prasek takhle pripraveny je mozno tavit na kov. Jak psal Librium, nutno dobre vysusit, jinak ti to vylita castecne ven. A chce to picku (tt je ca 960 celsiu).
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    (... praskoveho zinku p.a. dostatek, zadna zla oznaceni, takze prodam:))
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    COLOMAN: no napriklad pridas k roztoku AgNO3 v dest. voide zinkovy prasok p.a. v prebytku, nechas zreagovat a prebytocny zinok rozpustis nejakou neoxidujucoiu zriedenou kyselinou (napr. HCl).
    vzniknuty maglajz by mal byt po dokladnom premyti a vysuseni tavitelny.
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    COLOMAN: é. Podle me mozna bude levnejsi koupit si rovnou ciste stribro, zas tak drahe myslim neni.. My stribro ve skole vzdy dolovali jen z Ag+ odpadu po analytice. Ale mozna uplne kecam, treba se to vyplati, proste imho :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam