• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KUTASObojživelníci - chovatelske tipy triky
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    KUTAS: říkám, neměl jsem možnost se na ně zatím podívat z blízka a fotku z mikroskopu ještě nemám. Vypadají jako malí bílý flíčky, desetina milimetru možná, pohybují se poměrně rychle na něco tak malého. Možná rychlostí 0,5mm/s nevim přesně. Neskáčou, nelétají. Roztoči to budou určitě, strýc není takový troglodyt, přeci jen, má na to školy, jen mu občas dělá problém něco poslat, když ho o to požádám.
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    RANITOMEYA: mno a jak teda vypadají, pohybují se atd.?
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    Ad nafukování - zpracuji to nějak zítra, dneska už jsem na to moc unavený, pardon.
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    KUTAS: Ještě nvim, fotku z mikroskopu jsem ještě nedostal (stejně bych to asi nepoznal), zítra se na ně podívám do mikroskopu osobně, ale strýc veterinář taky neví. Možná to zkusim dát někomu na fakultě. Ale opravdu by mě zajímalo, odkud přišli. Podle mě jsem je prvně zaznamenal v mnou nově nasazených násadách octomilek. To znamená, že se tam museli dostat nějak při přípravě. Protože násady, ze tkerých jsem je tvořil napadené nejsou. Je možný, že se roztoči vyskytovali tady v mojí orchidei (kterou mám mimo terárium a vyapdá dost zasažena) a nějak se dostali na mouchy při vytváření nových násad (což si prostě nedovedu vysvětlit jak). Druhá možnost je, že byl kontaminován nějakým způsobem škrob nebo kvasnice jakožto základ násad, ale to se mi zdá nepravděpodobné. Prošlo to dlouhodobým varem.
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    RANITOMEYA: jaký roztoče přesně?
    VEVER
    VEVER --- ---
    Informace chci :) I když doufám, že je moje ropucha jenom tlustá.
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    Neměl jste někdo v teráriu roztoče? Ještě nevím, co přesně za druh to je, to musím ještě zanalyzovat. Pravděpodobně jsem je domů přinesl s orchideií, nebo s octomilkami. Mám jich spoustu. Budu asi desinfikovat terárium CO2, ale nevím, jak ošetřit žabky, jestli vůbec. Nemáte někdo nějaký tip?

    A ještě, našel jsem nějaké nové informace o té "nafukovací nemoci", jak jsme se tu nedávno bavili. Kdyby někdo chtěl nějaký informace.
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    U čolků obecně je regenerace poměrně dost vysoká, četl jsem o čolcích, kterejm nechávali regenerovat oči (nebo jen jejich části) mnohokrát za život bez známek vyčerpání nebo degradace čočky, to samý u nohou, který dokážou narůst správně. Tak mě zajímalo, jetli se tady někdo z chvoatelů s tim nesetkal, popřípadě jestli to i doopravdy nevyužil.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    RANITOMEYA: však já nic neříkám, uvažovat se dá nad lecčíms.. taky jsem uvažoval nad tím, že bych přiměl axolotly zmetamorfovat, sehnal sem nějaký informace, našel na netu i spontánní přeměny, což se stává, našel si řezníka, co prodával vepřovou slezinu, ale to je asi tak všechno..
    ..když nedoroste plnohodnotná končetina s prstama, tak nějaká menší verze, co bude funkční, to sem viděl u těch axolotlů, jako co je menší utrpení si zvaž sám, to nám asi mloci nepoví
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    Nic neuvažuju, jen mě napadlo, kdyby si třeba onu končetinu ošklivě polámal jeslt by nebylo lepší mu jí amputovat a nechat mu narůst novou, nebo jestli je menší utrpení žít s takhle špatnou.. v literatuře jsem četl, že je možný, aby dorostla plnohodnotná končetina. Znovu opakuju, ne nemám žádné ocasaté obojživelníky, ne neplánuji to nikomu dělat, jen se ptám ze zvědavosti.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    ja sem teda pri jednom chovu videl, ze si navzajem samci pokousali nohy a o par prisli, chvili to trvalo, ale dorostlo.. a ten rez po ukousnuti nebyl cistej, tak nenarstla nova noha, ale takovej jako rozsochatej pahyl, ale do velikosti nohy
    a kdyz je pohrmade dost larev s tlapkama, tak se kousou celkem bezne a bezne to dorusta zamlafa do funkcni koncetiny
    ty uvazujes uriznout aby dorostla cela ? a myslis ze to tomu tvorovi vadi jak to ma ?
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    S celou nohou zkušenosti nemám... ale ocasy a prsty dorůstaj slušně, nepozoroval jsem nějaké zásadní změny v chování. Amputaci jsem nezkoušel, ale zkusím se někdy zeptat nějakého čolkaře.
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    Zdravím, napadla mě jedna věc. Protože je tohle nejaktivnější obojživelničí fórum a protože tu pár z vás chová ocasaté, chtěl bych se zeptat na jednu dost divnou věc. Předem předesílám, že to teda jako rozhodně nemám v plánu zkoušet. Ani žádného ocasatého doma nemám, takže klídek :)
    Kdyby si jeden z vašich chovanců, čolek, zlomil nožku. Přáli byste si, aby se uzdravil. Je nějaká šance na samozahojení? Napadla mě totiž alternativa. Nohu mu amputovat a nechat mu dorůst novou. Je to možný? nebo je to moc nebezpečný a zbytečně pro organismus zatěžující zákrok. Nečetl jste někdo o tom dorůstání končetin něco víc, nemáte někdo podobnou zkušenost třeba kvůli kanibalismu nebo tak?
    VEVER
    VEVER --- ---
    KUTAS: No, než se dostala do mé péče, tak už sežrala ropuchy stejného druhu a pravděpodobně dost podobné velikosti. A popravdě mám dojem, že pokud by se to nesežralo, tak by pak každá seděla v jednom rohu a nevraživě by na sebe zahlížely...i když možná všechny ropuchy nejsou tak pasivní jako tahle :)
    Ale ona tahle je už asi stará a já bych si pak pořídila nějaké jiné žáby. Ono by to možná i bylo pro dvě takovéhle ropuchy malé...je to zarostlé a nečistitelné a možná už by se jejich odpad nestíhal rozkládat.
    Asi zkusím ty cvrčky. A trochu dietu :)
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    VEVER: no a co další ropucha? I kdyby ne partner, tak prostě konkurence a samozřejmě stejně velká. Jestli se tam teda vejde a otázka, jak se budou snášet.
    VEVER
    VEVER --- ---
    KUTAS: Na myši je malá, žere moučné červy a stínky. Asi jí koupím nějaké cvrčky, třeba jí to rozhýbe...a s trochou štěstí to nesežere kytky v teráriu a posléze nezdrhne :)
    Menší spolubydlící sežere. A nejsem si úplně jistá jak přesně má nastavenou kategorii "menší" :) Do nedávna s ní bydlela taková ta velká mnohonožka, ale k pohybu to zrovna dvakrát nepřispívalo.
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    KUTAS: skrz ten sliz to jde blbě, doporučuje se je spíš neoddělovat, aby se mechanicky nepoškodily. Ve snůšce je do dvaceti vajec, jso uto takový ty žabky, jak je samček hlídá a pak pulce odnosí na zádech do malejch tůněk, třeba do vody, co se drží mezi listím :) Neni to tak hrozný, jen to mě prostě plesniví :D Něco dělám blbě, myslim si, že úprava vody by mi mohla pomoct. Uvidíme, už se na svoje "dětičky" těšim jak malej. Ne fakt, díky za rady a já dám kdyžtak potom vědět.
    Hodně štěstí v chovech pánové!
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    RANITOMEYA vs KUTAS: oups... tak to jsem úplně nechyt :)

    Tak to musí být úplná čaune magie... se mi už nějak nezdál ten malej počet vajíček... hmmm, pak bych je asi rozdělil prostě na víc míst no....
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    PALEONTOLOG: nevím no mám omezené zkušenosti na žebrovníky a teď ty cynopse... a prostě jakmile jsem viděl, že je vajíčko bílé, tak šlo ven - což mi připomíná, že jsem je do vylíhnutí měl možná jen v malém akvárku s kytkama na kterejch jsem je urval, abych měl přehled.
    První odchovy mě právě naučily to nepodceňovat, protože mi právě taky vždycky všechno odešlo. Ten zárodek a vajíčko je o něco málo tmavší a jakmile začne jít do bíla, tak je to průšvih. Ale fakt netušim, jak je to u žab.

    Jinak jsem na malý nikdy žádný chemie nepoužíval. Zase musím uznat, že mi pak většinou umírali spíš v pozdějších fázích aneb narodili se jich třeba tak 95 % (což teda posledně bylo skoro 200 čolků :)

    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    No takhle. Já ty vejce nemůžu nechat úplně ponořený. Takhle tu u pralesniček nefunguje. Takže se na to samozřejmě chytá spousta prachu a bordelu ze vzduchu, proto to zakrytí ubrouskem. Na velikosti moc nezáleží, vejce jsou v přírodě (i v zajetí) kladena na relativně malé plochy - listy rostlin na kterých se drží alespoň částečně voda, v zajetí i petriho misky, filmovky orientovaný horizontálně. Nejsou to vajíčka pod vodou, valstně skoro ani ve vodě. Voda je tam jen tak milimetr dva, neměla by vajíčka zakrývat, jen je zvlhčovat. Proto je tam ta "degradace" tak rychlá.
    No díky za rady, zkusim třeba ten solný roztok po tom tříslovinovym roztoku. Chtěl jsem spíš vědět, jestli někdo nemáte zkušenost s nějakou "chemií" :)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    známé se vylíhly vajíčka axolotlů v takovým bordelu, že až s podivem a dokud nebylo jasné, že je vajíčko mrtvé, tak dřív hnít nezačlo, resp. po njaké době co se vylíhli všichni, to začalo naráz plesnivět..,

    jinak ve městě je spousta prašnosti, před tím bych to chránil především (paludárko? vajíčka nad hladinou?)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam