• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KUTASObojživelníci - chovatelske tipy triky
    VEVER
    VEVER --- ---
    RANITOMEYA: Já co mám teď nad stolem ve skleněné kouli na kytky (od ID KILLER_BEE) je celkem příjemná teplá bílá a spektrum by mělo kytkám vyhovovat, on to cpe do akvárek. Jakou teplotu to má v číslech to nevím, to by ses musel zkontaktovat s ním :)
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    VEVER: Ano, diody jsou v tomhle ohledu naprosto nedoceněný zdroj světla :) I když je pravda, že světlo o teplotě okolo 6500K jsem u diod ještě neviděl. I jejich "studená bílá" je pořád dost žlutá, to jediný mi trošičku vadí.
    VEVER
    VEVER --- ---
    Tak, já samozřejmě svítit chci, už kvůli kytkám. Ale přijde mi že diody jsou prostě lepší. Je to malinké, spotřebu to má minimální a hlavně to netopí - i jenom kvůli zářivce nemůžu dát vlhkomilnější kytky někam blíž k ní, a to mám ještě pocit, že by v terárku klidně mohlo být víc světla než teď.
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    KUTAS: No, to u mě by se teda při umístění na západní okno cokoliv spolehlivě uvařilo ve vlastní šťávě. Už takhle chladim v létě jak se dá :)
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    RANITOMEYA: já mám terárko relativně u okna a bez komplikací (kromě řas). Jde tam teda hlavně lehčí jižní slunce asi 1-2h a pak z druhého okna vyloženě západní, ale to je dál.
    Čolci mají dostatečné ukryty a teplotu vody se snažim relativně hlídat... ale tam jde hlavně o teplotu pokoje.

    Je pravda, že pokud budu mít světla s tím, že bych chtěl svítit jenom na akvarijní část, tak pak vlastně slunce nepotřebuju.
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    KUTAS: Tak z toho sluníčka je vlastně asi stejně nejdůležitější ta UV část, kterou přes okno a sklo terária vlastně asi nemá smysl uvažovat. Správná délka osvětlení ale může napomáhat přirozenému chování zvířat. Stejně jako je dostatečně silné osvětlení může pozitivně stimulovat. U druhů, které to vyžadují. Já kupříkladu doma nemůžu pěstovat žádnou světlomilnou rostlinu od okna dál, než na parapetu. Pakliže nemám okna na jih, mám tam prostě moc tmu. Stejně tak v teráriu. Nočním zvířatům to nevadí, ale denní by pak měli prostě celoročně šero.
    A nechávat pak terárium u okna je holé bláznoství. Vše záleží na „místních“ podmínkách toho kterého pokoje. Věřím, že mít nějakou podzemní místnost s terárii, určitě bys tam přisvětloval přes den i nočním druhům.
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    RANITOMEYA: plánuju to hlavně kvůli kytkám v akva části... nicméně se zeptám proč? Rozumím teda u tropických druhů - protože tam jsou na to vlastně zvyklý. Na druhou stranu většina z nás má doma pokojové rostliny, které jsou z tropických oblastí a svítí se jim nějak zásadně?

    Já jsem po tom kdysi pátral, kvůli tomu, že jsem měl želvy, kde je to nutnost, kvůli vitamínu D. Ale třeba v případě čolků jsem k tomu nic nenašel (ale už je to nějakou dobu). Je pravda, že na moje čolky jde během dne sluníčko, ale o jeho účinnosti mám vážné pochybnosti s ohledem na množství skla, které musí projít.
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    KUTAS: Tak svítit by se jim teda rozhodně mohlo, resp. denním druhům určitě . Tropickým druhům je vhodný i v zimě zachovat tu 12 hodinovou fotoperiodu.
    VEVER
    VEVER --- ---
    Tak bezva, dík.
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    RANITOMEYA: nikdy jsem nic takového neřešil a v pohodě... jen teda krmím z větší části (hlavně pokud není zmrzlá půda) jakž takž živou potravou. Ani jsem o tom nikdy neslyšel, že je potřeba obojživelníkům svítit.
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    VEVER: Když budou mít dostatek přísunu vitamínů (poprášená potrava apod.), není potřeba další UV záření.
    VEVER
    VEVER --- ---
    Zvažuju že bych ropuše pořídila místo zářivky diody a pokusila jsem se najít kolik UVéčka vlastně obojživelníci potřebují a nějak to skoro vypadá že nepotřebují žádné. Tak se radši ptám co si tady o tom myslíte :)
    PLKOUNEK
    PLKOUNEK --- ---
    Prosím o radu, ač to asi nebude úplně možné: xenopus laevis - přestávají jíst a jedna uhynula - stáří cca rok... Žádné jiné změny nejsou... Má smysl něco kapat do akvárka "preventivně", popř. co se vlastně kape obojživelníkům? Díky.
    JITIKA
    JITIKA --- ---
    čau, nevěděl byste někdo, prosím, kde sehnat čolky východní, Cynops orientalis?
    díky
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    RANITOMEYA: v pohodě, díky ;)
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    KUTAS: No já to pochopil tak, že je nemůžeš sehnat, tak jsem jen poskytl tip. Ni ti necpu samozřejmě ;)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    KUTAS: žížaly jsou žížaly, přesně, axolotli už jich sou ale docela přecpaný, musím to něčím opepřit, oni si teda zobou okružáky, ale není to ještě ono, chce to nějakou ponravu nebo tak něco
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    RANITOMEYA: já je sbírám na třešních, ale spíš to funguje jako takové oživení stravy než, že by to byla stálá potrava... žížaly jsou žížaly :)
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    KUTAS: No jestli chces msice, porozhlidni se na rakosu. Ne na tom rakosu, jak si lidi mysli, ze je rakos. To je nejakej orobinec, ale normalne na rakosu phragmites australis. Toho je vsude plno a msice svestkova se na nem nachazi v dosti hojnych poctech. i kdyz po tehlech dvou bourkach to bude dost oplachnuty.
    Ale ta na nem zije a ja to sbiram ve velkym pro zabky.
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam