• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KUTASObojživelníci - chovatelske tipy triky
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    K0RALINA: první a zásadní otázka je, co to je za čolka?
    K0RALINA
    K0RALINA --- ---
    Ahoj, má tu někdo v osobní péči čolka/y? Zajímalo by mě, jak jim vybavit akvárko (mech, voda, kameny). Jestli je potřeba to vyvařovat (což nevím, jak udělat s mechem). Popřípadě, kde sehnat nějaký nezávadný, vhodný k čolkovi do akvárka:) Dík a čau!
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    Při pohlavní dospělosti... asi po 4 letech... mě už z těch 6 ven z vody vylejzá jenom jeden a když mu nenavlhčim souš, tak už je s ostatníma taky ve vodě...
    JONEZ1
    JONEZ1 --- ---
    Musim se vami podelit o jedno foto :-).
    Asi pred 2 mesici jsem prestavel trochu pokoj a colci paludarium se presunulo na trochu prosvetlenejsi misto (drive bylo v rohu vedle skrinky).
    Od te chvile se jeden ze dvou colku prestehoval temer na stalo do vody, a ted tam bydli... :-) (az na par vyjimek, kdy vyleza na sous). Potravu uz se taky naucil jist ve vode - z pocatku mel problem, ze porad sledoval spicku tycinky, ze ktere obvykle dostaval nitenky, prestoze uz tam nitenky davno nebyly a lezely vedle nej na dne.
    No, zabava.

    Cekam, kdy zacne vic casu ve vode travit i ten druhej (mensi).
    Nevite, jestli je tam nejaka doba zivota, po ktere zacnou colci mit puzeni vic chodit do vody?


    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    PALEONTOLOG: Hmm, to je zajímavy. Jako řasy v tý vodní části paludária mám, ale mě tam vlastně niajk nevadí. Sinice tam nemám, to by už byl problém. Rostou mi tam akorát mechy a bromélie, obojímu se daří.
    Jinak co se výrobců apod týká, to já nevim. Já si ty svítidla vyrábim sám. Krom toho, že to vyjde levnějc, vim, jaký specifikace to prostě má, popř. si to upravim tak, jak potřebuju.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    RANITOMEYA: pořizoval jsem nějaký 5w LED diody do klasickejch žárkovkovejch objímek a musím říct, že co sem jendu z nich nainstaloval nad akvárko, tak se rozjely kytky jako předtím ne.... s barevností mám opačný problém, warm white docela jde, i když má vyšší teplotu než u zářivky, zatímco cool white je modrá jako.. jako prase; samo záleží na výrobci,
    k tomu spektru, zatímco pod zářivkama mi například růžkatec nakvítá do červených barev, taky mi pod ním bují od sinic po červený řasy cokoliv, pod LED nic takovýho nepozoruju - tzn. žádný řasy a to je pro mě obrovský plus
    5w LED bad akva mám druhou zimu a spokojenost
    VEVER
    VEVER --- ---
    RANITOMEYA: No jo, moje ropucha je černo-žlutá, nevím čím bych tam musela svítit aby to nevyniklo :) Kdyby teda náhodou někdy vylezla zpod kůry :)
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    VEVER: No právě.. příjemná teplá bílá. Já dávám přednost neutrální bílý. Ono to teda na první pohled vypadá jako strašně modrý světlo, ale je to vlastně to sluneční bílý světlo:

    Co jsem tak hledal, tak se dělají diody i s „denní bílou“, jen jsem s nimi asi ještě neměl tu čest. Naposled, když jsem kupoval diodu, která byla vedena jako studená bílá, měla tak 4000K, což je prostě pořád žlutá jak řemen :)

    Takhle, nevím, jak moc to spektrálně ovlivňuje rostlinstvo nebo tak, prostě to jen dobře vypadá. U teplý bílý zářivky prostě člověk i přes den pozná, že se tam svítí. U tý s tim denním světlem to na první pohled vzpadá, že se tam snad ani nesvítí a pak, kdzž se yhasne, člověk najednou vidí, jaká je v tom teráriu tma:) Jde mi spíš o ten efekt. O to hezčí podání barev. Ony pak všechny ty žabičky vypadají prostě líp. Zvlášť modrá a zelená jsou najednou modrá a zelená a ne fialovozelená a fialová :) Ale je to spíš jen moje záliba v "bílym světle" :)
    VEVER
    VEVER --- ---
    RANITOMEYA: Já co mám teď nad stolem ve skleněné kouli na kytky (od ID KILLER_BEE) je celkem příjemná teplá bílá a spektrum by mělo kytkám vyhovovat, on to cpe do akvárek. Jakou teplotu to má v číslech to nevím, to by ses musel zkontaktovat s ním :)
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    VEVER: Ano, diody jsou v tomhle ohledu naprosto nedoceněný zdroj světla :) I když je pravda, že světlo o teplotě okolo 6500K jsem u diod ještě neviděl. I jejich "studená bílá" je pořád dost žlutá, to jediný mi trošičku vadí.
    VEVER
    VEVER --- ---
    Tak, já samozřejmě svítit chci, už kvůli kytkám. Ale přijde mi že diody jsou prostě lepší. Je to malinké, spotřebu to má minimální a hlavně to netopí - i jenom kvůli zářivce nemůžu dát vlhkomilnější kytky někam blíž k ní, a to mám ještě pocit, že by v terárku klidně mohlo být víc světla než teď.
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    KUTAS: No, to u mě by se teda při umístění na západní okno cokoliv spolehlivě uvařilo ve vlastní šťávě. Už takhle chladim v létě jak se dá :)
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    RANITOMEYA: já mám terárko relativně u okna a bez komplikací (kromě řas). Jde tam teda hlavně lehčí jižní slunce asi 1-2h a pak z druhého okna vyloženě západní, ale to je dál.
    Čolci mají dostatečné ukryty a teplotu vody se snažim relativně hlídat... ale tam jde hlavně o teplotu pokoje.

    Je pravda, že pokud budu mít světla s tím, že bych chtěl svítit jenom na akvarijní část, tak pak vlastně slunce nepotřebuju.
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    KUTAS: Tak z toho sluníčka je vlastně asi stejně nejdůležitější ta UV část, kterou přes okno a sklo terária vlastně asi nemá smysl uvažovat. Správná délka osvětlení ale může napomáhat přirozenému chování zvířat. Stejně jako je dostatečně silné osvětlení může pozitivně stimulovat. U druhů, které to vyžadují. Já kupříkladu doma nemůžu pěstovat žádnou světlomilnou rostlinu od okna dál, než na parapetu. Pakliže nemám okna na jih, mám tam prostě moc tmu. Stejně tak v teráriu. Nočním zvířatům to nevadí, ale denní by pak měli prostě celoročně šero.
    A nechávat pak terárium u okna je holé bláznoství. Vše záleží na „místních“ podmínkách toho kterého pokoje. Věřím, že mít nějakou podzemní místnost s terárii, určitě bys tam přisvětloval přes den i nočním druhům.
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    RANITOMEYA: plánuju to hlavně kvůli kytkám v akva části... nicméně se zeptám proč? Rozumím teda u tropických druhů - protože tam jsou na to vlastně zvyklý. Na druhou stranu většina z nás má doma pokojové rostliny, které jsou z tropických oblastí a svítí se jim nějak zásadně?

    Já jsem po tom kdysi pátral, kvůli tomu, že jsem měl želvy, kde je to nutnost, kvůli vitamínu D. Ale třeba v případě čolků jsem k tomu nic nenašel (ale už je to nějakou dobu). Je pravda, že na moje čolky jde během dne sluníčko, ale o jeho účinnosti mám vážné pochybnosti s ohledem na množství skla, které musí projít.
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    KUTAS: Tak svítit by se jim teda rozhodně mohlo, resp. denním druhům určitě . Tropickým druhům je vhodný i v zimě zachovat tu 12 hodinovou fotoperiodu.
    VEVER
    VEVER --- ---
    Tak bezva, dík.
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    RANITOMEYA: nikdy jsem nic takového neřešil a v pohodě... jen teda krmím z větší části (hlavně pokud není zmrzlá půda) jakž takž živou potravou. Ani jsem o tom nikdy neslyšel, že je potřeba obojživelníkům svítit.
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    VEVER: Když budou mít dostatek přísunu vitamínů (poprášená potrava apod.), není potřeba další UV záření.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam