• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BALVAN42Sociologie
    Klub je zaměřen na odbornou diskuzi a výměnu info z oblasti všech paradigmat sociologie, obecné sociologie, dějin sociologie, metodologie, metod a technik výzkumu (popř. i sw, který se při výzkumu používá), organizací a institucí, které mají se sociologií něco společného.

    Vzhledem k tomu, že všechny společenskovědní obory nemají striktně vymezené hranice a ani je z podstaty komplexity "společenského" mít takové nemohou, nemusí se diskuze omezovat pouze a jenom na problémy sociologie. Ale to všichni dávno víme :)
    rozbalit záhlaví
    LOPIN
    LOPIN --- ---
    BALVAN42: ja jsem si akorat tipnul co to muze byt za citat... mozna ta prvni reakce moje byla trochu ujeta no.

    JELYFISH: vedeckej materialista jses, kdyz stavis hmotu nad ducha. A dejiny vykladas skrze zmeny vyrobnich zpusobu
    JELYFISH
    JELYFISH --- ---
    BALVAN42: Ad Princip neurčitosti. Pokud se používá v tom smyslu, v jakým ho zavedl Heisenberg, týká se jen mikrosvěta - tj. jak říkáš hmota ale ještě ke všemu jen když jde o rozměry srovnatelné s atomem. V makrosvětě se sice taky projevuje určitá neurčitost ale ta, pokud se nepletu, se vykládá statistickým a ne kvantovým principem.

    Pro zájemce: Werner Heisenberg: Fyzika a filozofie

    Je tam rozebráno mmj. to jakým způsobem může ovlivnit vývoj v kvantovce interpretace v ostatních vědach.

    btw co myslíš pod pojmem ,,vědeckej materialista?" :P
    BALVAN42
    BALVAN42 --- ---
    LOPIN: hele, na ten heisen.princip neurcitosti v sociologii fakt hodne velkyho bacha. sice je teda jakoze uvedenej v ty Petruska sbirce Teorie a metoda nebo tak nejak. ale profa to vohnul mocne. jakobychom mi, pidlikologove pracovali v nejakym svete extremnich hodnot "materialnich" velicin.
    jakoze i kdyz budem chtit v spol.vedach tenhle princip neurcitosti alespon vyuzit metaforicky, tak nezapomenout, ze to je jenom a pouze o hmote.

    ke vsemu, v realu toho mereni, se chyby z neurcitosti objevej na nejakym bambilijontym miste za desetinou carkou. a popravde jsou odstranitelny vypoctem. a taky jeden nikdy nevi, jestli se opravdu projevila neurcitost a nebo maj meraky blbou naladu.

    pokud clovek nejni vedeckej materialista, tak by heisen.princip neurcitosti vubec nemel v pidlikologii pouzivat. a kdo je dneska vedeckej materialista?
    BALVAN42
    BALVAN42 --- ---
    BOBR: mě to zní jako blbej překlad :)

    ACHERON
    ACHERON --- ---
    JELYFISH: aha, s tou přírodovědou by to mohlo dávat jakýs takýs smysl
    JELYFISH
    JELYFISH --- ---
    ACHERON: Spíš jsem to chtěla mít jako ,,doplněk" ke studiu přírodovědný enviromentalistiky, to vše stmelený všeobjímající sociologií :)
    Rozhodnu se taky podle toho, jestli mě vezmou i na jiný kombinace, dala jsem si ještě čistou socku a socku s gender ale z toho ještě nezveřejnili výsledky.
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    JELYFISH: jinak koukám, že to mají akreditovaný i jako doktorský program na sociologii, takže bych šel asi tímto směrem.
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    JELYFISH: podle mě je lepší jít studovat něco smysluplnějšího a pokud máš zájem o ekologickou krizi, můžeš se tam přijít podívat na přednášky a profilovat se přes svůj obor - podmínkou samozřejmě je, že si vybereš něco s lepší skladbou povinných předmětů a personáliemi :)
    JELYFISH
    JELYFISH --- ---
    ACHERON: DOD= den otevřených dvěří :P
    Proč myslíš, že to stojí za starou bačkoru?
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    JELYFISH: no, to záleží na tom, co chceš dělat :) já jsem to prosvištěl na netu a působí teda opravdu dost děsuplně, to už bych raději doporučil Ústí nad Labem.
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    JELYFISH: co to je DOD? Department of Defense?
    JELYFISH
    JELYFISH --- ---
    Zdravím, je to patrně mírně offtopic ale nevíte někdo něco o humanitní enviromentalistice na FSS? Zatím mám na to dvě děsuplný reference ale mě osobně se jejich DOD docela líbil, tak teď nevím. Nechce se mi rozhodovat budoucí studium na základě ,,jedna paní povidala" ani na základě jednoho dojmu z DOD.
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    ještě počkáme, jestli se tu s tipem objeví Balvan42 :)
    LOPIN
    LOPIN --- ---
    ACHERON: Hele podle me to ma neco spolecnyho s Heisenbergovym vztahem neurcitosti. Jsem minuly tyden se spolubydlou vykalenej resil Schrodingerova kočku a proste me prijde ze ten tvuj citat nejak odkazuje na toho Heisenberga
    LOPIN
    LOPIN --- ---
    ACHERON: je tam ten twist, ze je to vlastne o nejmensich casticich ale da se to vztahnout i na makrosystemy? Stli jo, tak asi vim.
    KAFKA
    KAFKA --- ---
    BOBR: !!!
    MAFO
    MAFO --- ---
    nemel by nekdo toho Mertona nebo nejakeho ceskeho Simmela elektronicky?
    BOBR
    BOBR --- ---
    ACHERON: \\\\\\\\\\\\\zní to jako Luhmann, myšlenka komplexity. Ale asi to bude nějaká anticipace (v Mertonově slova smyslu). Nevím, další.
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    "(...) vždy existuje nadbytek údajů ve vztahu k možným systémům v daném období, což zapříčiňuje, že tyto systémy jsou poznávány ve svých hranicích, že není možné uvědomit si jejich tvořivost“

    tak schválně - a bez googlu...kdo to je? :)
    BOBR
    BOBR --- ---
    LOPIN:
    Ano, a (nejen) díky Simmelovi stále hájim žánr sociologické eseje. Brát "esejistiku" jako nadávku je velké nepochopení evropské tradice.
    LOPIN
    LOPIN --- ---
    ty Simmelovy texty k ruznym zemskym a svetovym vystavam jsou vsechny mocny. to jak tam tematizuje produkci a konzumaci, nastinuje spolecnost spektaklu...
    BOBR
    BOBR --- ---
    KYTAK:
    Zdravím,
    ptal jsi se na citace Weberova textu o městě. Něco by mělo být v textech M. Castellse. Konkrétně Is there an Urban Sociology (Y a-t-il une sociologie urbaine), krátký článek ze sociologie du travail. Pokud si dobře pamatuji, tak Webera zmiňuje v The Urban Question, mimo jiné i v doslovu (ten je i v nějakém sborníku, viz níže).
    Trochu specificky na Webera navazuje koncept housing classes (Rex a Moore: Race, Community and conflict).
    Ty sborníky s Castellsovými pracemi jsou oba v knihovně sociologického ústavu v Jilské, Rex a Moore jsou v NKP. O těch sbornících píši v medailonku Castellse, který najdeš v http://www.socioweb.cz/upl/editorial/download/165_socioweb_04_09.pdf .

    Weberův text znám, ale myslím, že pro sociologii sídel není tak zásadní a je spíše předeňovaný. Větší dopad měla Simmelova přednáška (sic!) Metropolis and the mental life, ta se pak prosadila přes chicagskou školu, viz onen již zde zmíněný Wirth.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam