• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BALVAN42Sociologie
    Klub je zaměřen na odbornou diskuzi a výměnu info z oblasti všech paradigmat sociologie, obecné sociologie, dějin sociologie, metodologie, metod a technik výzkumu (popř. i sw, který se při výzkumu používá), organizací a institucí, které mají se sociologií něco společného.

    Vzhledem k tomu, že všechny společenskovědní obory nemají striktně vymezené hranice a ani je z podstaty komplexity "společenského" mít takové nemohou, nemusí se diskuze omezovat pouze a jenom na problémy sociologie. Ale to všichni dávno víme :)
    rozbalit záhlaví
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    WYNDMYLL_238: KIRILLOV:

    k tomu Kellerovi bych přibral Bergera NEBO Baumana, pokud mas problem s orientaci v zakladnich pojmech jeste, tak snad i Zaklady sociologie pro nesociology od Petruska. Z giddense - Sociologie: jen pár kapitol, co tě zajímá, celé to asi není třeba, ta knížka je stejně otřesná. Číst všechny ty úvody je sice dobré, ale nevim, kolik máš času, tak dle toho...

    dál už bych ale učebncie nečetl a přečetl bych si nějaké monografie tematicky zaměřené, klidně něco aktuálnějšího, ale záleží na tom, co tě zajímá, dle toho asi můžeme doporučit lépe. Jo a bacha, sociologie není jen Keller :)

    jinak jak říká PIROSH: pokud se hlásíš na FSV, tak ti víc knížek stejně nepomůže, pokud na FF, tak viz postup uvedený výše


    KAPITANKUN: to já zase slyšel, ono jako něco jiného je dostat se někam a pak co z toho studia mít. Díky rozdělení na Bc studium je čím víc před studiem samotným, tím lépe. Člověk to pak nemusí dohánět a může se víc přirpavovat směrem k bakalářce
    WYNDMYLL_238
    WYNDMYLL_238 --- ---
    KIRILLOV: do prahy mysleno FF nebo FSV? :) "za mych casu" se k ustnimu kolu predkladal seznam prectene odborne literatury ze sociologie a pribuznych oboru a pak se hovorilo o vybranych knihach s komisi, takze si nedovedu predstavit, jak to udelat jen na zaklade ucebnic stredoskolske ZSV, ale mozna uz je to ted nejak jinak. kazdopadne souhlasim s KAPITANKUN v tom, ze cetba se neztrati, ja parkrat sahl po vypiscich z pripravy na prijimacky snad i v diplomce.

    z ucebnic je podle me ke Kellerovu ÚdS dobre jeste projit Giddense, Baumana (Myslet sociologicky) a Bergera (Pozvani do sociologie), je to pojato a strukturovano kazde trochu jinym zpusobem a dohromady myslim ty knihy poskytuji docela uceleny vhled do labyrintu sociologie, aspon pro zacatek.

    pokud jde o klasiky, doporucil bych se zorientovat pres Kellera a jeho Dejiny klasicke sociologie a pak treba precist neco od Durkheima, Simmela nebo Webera.

    k ceske sociologii jsem zaznamenal velmi pozitivni reference na Nesporovu novou knihu Republika sociologu, ale zatim na me ceka v knihovnicce, tak o ni vic nevim.
    KAPITANKUN
    KAPITANKUN --- ---
    KIRILLOV: nikdy jsem neslyšel o někom, kdo by se na přijímačky připravoval tak vehementně jako ty:) Nabyté znalosti z četby se ovšem neztratí a můžou ti být nápomocny v nadcházejícím studiu. Já osobně jsem se učil pouze z učebnic základů společenských věd a dostal jsem se bez problémů..
    KIRILLOV
    KIRILLOV --- ---
    ahoj, hlásím se do prahy na sociologii, mám za poslední léta načteno od kellera až na dno blahobytu, důvěra a nejistota, úvod do sociologie a 12 omylů + články, baumanovo individualizovanou společnost, úvahy o postmoderní době, sovobodu, umění života a myslet sociologicky, bělohradského společnost nevolnosti a nějaké další eseje, tainterovo kolapsy složitých společností, davového člověka od ortegy atd. a nějaké knížky z filozofie a kulturní antropologie, poradili byste mi prosím, jesti je teď lepší ještě zkusit přečíst nějaké klasiky nebo spíš doplnit nějaké učebnice či jak byste na to šli? dík .-)
    HELGUSA
    HELGUSA --- ---
    Ahoj, velmi naléhavě sháním knížku Social Mindscapes: An Invitation to Cognitive Sociology od Zerubavela. Dle soubornýho katalogu ČR se nachází vlastně jen v Brně a já jsem jako na potvoru zrovna v Praze. On-line jí taky nemůžu/neumim najít a zítřejší cesta do Brna je fakt poslední možnost... Nemáte někdo nějaký nápad nebo radu? Já už jí klidně snad i koupim! Dík
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    sháním tenle článek, nemá někdo přístup? : http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/13691180050123677
    WA_SA
    WA_SA --- ---
    KOCHANSKIT: díky, asi se mi to taky zamlouvá nejvíc...
    KOCHANSKIT
    KOCHANSKIT --- ---
    WA_SA: já používám termín "mimolidská zvířata" nebo "mimolidští", i když to jak píšeš ideální není...
    WA_SA
    WA_SA --- ---
    Poradil by mi někdo, jak do češtiny přeložit termín "non-human" (ev. non-humans, ...)? Bývá uváděno jako podstatné i přídavné jméno. Zajímalo by mě, zda už je nějaký zavedený český ekvivalent. Na antropologickém vlákně jsme dospěli ke tvaru "mimolidské", ale není to ve všech spojeních ideální.
    Příklad: "reciprocity is based on a principle of strict equivalence between humans and non-humans...", "coparison of human and non-human behaviour" apod.
    SENCHA
    SENCHA --- ---
    zajímavá přednáška o izraelským umění:


    O Mobilním archivu - přednáška a komentovaná projekce
    úterý 13.3. 19:00

    Mai Omer spolu s Ranem Kasmy Ilanem, kurátoři Izraelského centra digitálních umění v Holonu, představí Mobilní archiv.

    Poskytnout tak českému publiku nevšední příležitost seznámit se blíže s izraelským uměleckým prostředím i kontextem, ve kterém vzniká.
    Přivezli s sebou také několik nových prací, reflektující nedávné změny a události.

    Součástí večera je hodinová komentovaná projekce prací z databáze archivu, mezi jinými Yael Bartana, Nir Evron, Rint Kotler, Effi a Amir, Malka Cohen, Daniel Landau ad.


    Srdečně zveme!
    Vstup volný; přednáška bude v anglickém jazyce.
    více zde: http://www.tranzitdisplay.cz/cs/node/443
    SPLIFFBOY
    SPLIFFBOY --- ---
    PHUSHI: muzu zkusit ten jstor vecer pres vzdalenej zcu pristup
    RADUSHI
    RADUSHI --- ---
    PHUSHI: nejaky pristup mam, ale chtelo by to upresnit konkretni clanek
    PHUSHI
    PHUSHI --- ---
    PIROSH: to je mi jasny, ze v knihovne to bude, ale zkousim, jestli by mi to nekdo neulehcil. Prip. By to resil I pristup do jstoru, ja se tam pres uk sit vzdalene nejak nemuzu dostat
    PIROSH
    PIROSH --- ---
    PHUSHI: Knihovna v sg. ústavu v jilské by to měla jistit. On-line to myslím centrálně není.
    PHUSHI
    PHUSHI --- ---
    Nemate nekdo (idealne online) pristup k sociologickymu casopisu z 2001? Potrebovala bych kouknout na jeden clanek...
    BOBR
    BOBR --- ---
    Pro zájemce o tématiku sociologie sídel nabízím ve spolupráci s tým AV ČR tento kurs Socioekonomie bydlení, více zde:

    http://dl.dropbox.com/u/13814197/scg.bydleni.sylabus.ffuk.ls2012.pdf

    Termín: čtvrtek 14,10-15,50. Zájemci hlaste se a ptejte se na sladek.jan@gmail.com

    -----------konec reklamy------------------

    ACHERON
    ACHERON --- ---
    ACHERON: zatím jsem použil "funkční potenciál"
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    je konsensus ohledně překladu pojmu affordances do češtiny? pojdme ho vytvorit :)
    PHUSHI
    PHUSHI --- ---
    TWISTRABBIT: nu tak to alespon chapu ja, nutno rict, ze to znam predevsim z ty oblasti rizik, kde uz to je nejak aplikovano/rozvijeno (jak jsem rekla imo tak od tech 90tek). Jde v podstate o duraz na regulaci subjektu (resp. rozvijeni potencialu, "zivota") prostrednictvim individualniho rizikovyho managementu. Zaklad je rekneme v tech dvou polech biomoci - disciplinaci tela (spojena s individualizaci) a regulujici moci zamerene na masy (spojena s "normalizaci"), ktery, spolecne s ustavenim sirokyho aparatu expertniho vedeni, utvari pozdne-moderni subjekt. Ten je pak regulovan prostrednictvim ruznych technik moci, predevsim vsak uz primo urcitou inkorporovanou (coz je asi blbej vyraz, kdyz je tim ten subjekt primo konstituovan, ale budiz) povinnosti k neustalymu self-assesmentu a self-governance v souladu s cili (ci opet spis prostrednictvim cilu) neoliberalnich statu. To ho cini temer jedinym zodpovednym akterem a potlacuje socialni, strukturalni...whateva aspekt rizik (nezamestnanost, zdravi, chudoba..).
    TWISTRABBIT
    TWISTRABBIT --- ---
    PHUSHI: prosimtě vysvětli mi větu "takova extenze biomoci kombinovana s neoliberalnim etosem "svobodnych" subjektu..." asi sem blbej ale netušim co si pod tim představit
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    TWISTRABBIT: určitě pošli, moc by mě to zajímalo. Poté co jsem přečetl téměř celého foucaulta a mraky esejů a přednášek k tomu jsem dospěl k závěru, že bez znalosti francouzštiny se stát odborníkem na foucaulta nemá cenu :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam