• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  BALVAN42Sociologie
  Klub je zaměřen na odbornou diskuzi a výměnu info z oblasti všech paradigmat sociologie, obecné sociologie, dějin sociologie, metodologie, metod a technik výzkumu (popř. i sw, který se při výzkumu používá), organizací a institucí, které mají se sociologií něco společného.

  Vzhledem k tomu, že všechny společenskovědní obory nemají striktně vymezené hranice a ani je z podstaty komplexity "společenského" mít takové nemohou, nemusí se diskuze omezovat pouze a jenom na problémy sociologie. Ale to všichni dávno víme :)
  rozbalit záhlaví
  BRKOUS
  BRKOUS --- ---
  KRISTIII: To je právě otázka. Chtělo by to ideálně kontext. Každopádně čeština užívá k překladu dva úzy buď obecně sdílené statky, nebo společně sdílené statky. The Tragedy of the Commons je dnes již klasický text Garretta Hardina, který se jako referenční používá zejména v environmentální ekonomii a český překlad se vžil jako tragédie občiny neo tragédie obecní pastviny.
  KRUP
  KRUP --- ---
  KRISTIII: (veřejná) prostranství, obecní pozemky
  WYNDMYLL_238
  WYNDMYLL_238 --- ---
  KRISTIII: statky?
  KRISTIII
  KRISTIII --- ---
  Neporadil by mi někdo, jak nějak hezky do češtiny přeložit "commons", myšleno ve významech new urban commons nebo tragedy of commons. Děkuju!
  ACHERON
  ACHERON --- ---
  SIEGR:

  1) Foucault se s tímto textem později příliš neztotožňoval, je tam spousta tvrzení, která má kořeny v jeho silně marxistické poválečné orientaci (věřil tehdy krátce, že duševní nemoc je funkcí sociální struktury). Byla dočasná a tak i když množství pasáží bylo přepracováno a vymazáno před knižní publikací, je potřebné nezacházet s textem jako s nadčasovým artefaktem. Představa, že by se se starším foucaultem dalo diskutovat nad touto knihou jako nad něčím, za čím si stojí, je mylná.

  2) četl bych dříve dějiny šílenství a až pak tuhle knížku. V ČR vyšlys borníky rozhovorů - prošel bych to a našel pasáže týkající se jeho raného díla. Pak také si vezmi knížku Faucault od Eribona a najdi si tam příslušnou část F. života se shrnutím této knihy
  SIEGR
  SIEGR --- ---
  S.O.S. nečetl někdo z vác náhodou M.Foucaulta Psychologie a duševní nemoc? MOc MOc MOc by mi pomohla nějaka informace o hlavních teoriích a myšlenkách, nějak se v tom topím. předem dík;)
  OLYFKA
  OLYFKA --- ---
  jeste ze nestuduju sociologii .D
  VON_GILOTINE
  VON_GILOTINE --- ---
  no, na seminarku hezky cviceni. tak do tretaku bakalare.
  OLYFKA
  OLYFKA --- ---
  Myslite si nekdo neco o teorii kriminální subkultury aplikovaný na situaci českých recidivistů?

  3) Subcultural Theories | Revise Sociology
  https://revisesociology.wordpress.com/2012/05/12/3-subcultural-theories/
  ALDARION
  ALDARION --- ---
  MAKROBIJEC: "Odhadněte, kolik lidí z tisíce by automaticky splnilo jakoukoliv činnost z předchozí otázky ?" Tím se myslí aspoň jednu z těchto činností, i když by některé další automaticky nesplnili, - nebo každou z těchto činností? Někdy mám pocit, že tyhle dotazníky jsou cvičení v logice nebo ve schopnosti číst myšlenky zadavatele...
  MAKROBIJEC
  MAKROBIJEC --- ---
  Poprosím o vyplnění ... školní záležitost ... děkuju ;)
  Snaha pomáhat
  http://www.survio.com/survey/d/D6B1D3K4U2B8Y8P3K
  ONDREJR
  ONDREJR --- ---
  FEFERONIE: Mgr. (MSc. equivalent). Je úplně jedno jestli napíšeš MSc. a nebo MA. Máme ještě MPhil (někde výzkumný, někde jen učený), MLitt. a mnoho dalších. Plusmínus šulnul.
  FEFERONIE
  FEFERONIE --- ---
  PALO_FABUS: super, díky
  PALO_FABUS
  PALO_FABUS --- ---
  FEFERONIE: M.Sc. (obecně), M.A. (většina humanitních oborů), LL.M. (práva), M.Ed., M.A.T., M.A.Ed., M.Sc.T. (učitelské obory) - vše za jménem

  http://www.fm.tul.cz/dokgrant/cs/data/slovnicek_ak_pojmu.pdf
  FEFERONIE
  FEFERONIE --- ---
  RUZOVYKOLOUSEK: za jméno si to vůbec nepíšu. jde o angl. verzi LinkedIn profilu. Mgr. zahraniční recruiteři nerozumí.
  FEFERONIE
  FEFERONIE --- ---
  Jak překládáte Mgr. titul ze sociologie? Vždy jsem se domnívala, že je to MSc, ale teď mi někdo vynadal, že to mají jen opravdový vědci :)) a já bych měla používat MA. Když ale koukám přímo na stránky univerzit, tak vidím obojí.

  Mě na tom nesejde, ale očividně to některé lidi rozlaďuje a tak ocením nápovědu.
  OLYFKA
  OLYFKA --- ---
  Ahoj, zrovna píšu diplomku (Veřejná a sociální politika). Nemáte prosím někdo tip na dobrej materiál o analýze událostí? Nedaří se mi najít nic stoprocentně srozumitelnýho (ideálně s nějakými ukázkami praktické aplikace:)). Zatím jsem akorát přišla na to, že nejspíš není možné používat metodu a analýzy událostí a analýzu jednání aktérů najednou, protože analýza událostí na základě materiálů MUDr. Petra Hávy, CSc. v moodlu zahrnuje v podstatě i rozbor aktérů (jejich cílů, koncepcí a strategií, vzájemných konfliktů...). Hm.
  ACHERON
  ACHERON --- ---
  LISTVA: možná spíš forum o statistice? :)
  LISTVA
  LISTVA --- ---
  Ahoj, není tu někdo, kdo se vyzná více ve statistice??
  Potřeboval bych se naučit počítat tzv. cohenovo d. Jedná se o ukazatel hodnocení efektu mezi dvěma proměnnými. Používá se to např. když se hodnotí efekt nějakého experimentu.
  Díky
  KRUP
  KRUP --- ---
  Zemřel sociolog Ulrich Beck | Rozhovory - RESPEKT.CZ
  http://respekt.ihned.cz/rozhovory/c1-52009450-zemrel-sociolog-ulrich-beck
  JOHNNY
  JOHNNY --- ---
  Shanim nekoho, kdo umi pouzivat STATA, je z Prahy a mel by v prosinci cas mi pomoct s par prikladama. Na cene se domluvime. Dyztak posta

  Dik
  SHEALA
  SHEALA --- ---
  Jsem studentka psychologie a píšu do sociologického sborníku, takže malinko plavu v termitech. S dovolením bych potřebovala zjistit jestli je pro "passing" nějaký zavedený termín, sociální psychologie se tím třeba vůbec nezabývá. (Když infiltrujete jinou třídu, rasu, pohlaví, zdravotní stav, atd a předstírate že patříte do skupiny s vyšším dejme tomu sociálním kapitálem)
  http://en.wikipedia.org/wiki/Passing_(sociology)
  TWISTRABBIT
  TWISTRABBIT --- ---
  jinak ještě k současným trendům v STS, audiopřednáška, jednoduchá angličtina a dost srozumitelné, všem zájemcům doporučuji..
  Prof. Steve Fuller

  přednáška 88
  Audio Lectures
  http://www2.warwick.ac.uk/fac/soc/sociology/staff/academicstaff/sfuller/media/audio
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam