• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  BALVAN42Sociologie
  CROSS
  CROSS --- ---
  TLAMPAC: https://covid-imunita.uzis.cz/res/file/dokumenty/protokol-studie.pdf

  Těch způsobů výběru je několik, předpokládám, že se to odrazí ve vyhodnocování.
  TLAMPAC
  TLAMPAC --- ---
  ACHERON: Je. Na mnoho způsobů. To je jako kdybys převážil anketu na novinkách na repre demografii. Problém je v tom samovýběru, v rozhodnutí jít se otestovat:

  - Může to lákat lidi s nižšími příjmy, kteří třeba chtějí ušetřit peníze? Co když se coronavirus nízkopříjmovým skupinám u nás více vyhýbá, protože dovolená v Alpách?
  - Jdu se otestovat, protože mám víc volnýho času? Znamená na to, že zrovna nepracuji a jsem míň exponován lidem a mám tedy menší riziko?
  - Jdu se otestovat, protože mám důvodné podezření na nákazu?
  - Jdu se otestovat, protože pociťuju příznaky?
  - Jdu se otestovat, protože se zajímám o dění a vím o tom? Co když tento člověk se chová výrazně opatrněji?

  ... takhle by šlo pokračovat. Tohle není test jarní kampaně jahodového jogurtu.
  ACHERON
  ACHERON --- ---
  TLAMPAC: ja tomu rozumim ze z toho samovyberu pak vezmou repre vzorek. jinak je to asi jedno- je nejaky podezreni ze by samovyber mel v tomto pripade vest ke spatnym vysledkim?
  TLAMPAC
  TLAMPAC --- ---
  Samovýběr? Ta velká sláva plošné testování na koronavirus bude mít úroveň ankety?
  Začíná studie kolektivní imunity na koronavirus. Vše, co potřebujete vědět — ČT24 — Česká televize
  https://ct24.ceskatelevize.cz/...a-studie-kolektivni-imunity-na-koronavirus-vse-co-potrebujete-vedet
  JINDRICH
  JINDRICH --- ---
  Výzkumný a vývojový pracovník/ce – rodina a stárnutí populace
  KARIÉRA – Výběrová řízení – VÚPSV, v. v. i.
  https://www.vupsv.cz/o-nas/kariera-vyberova-rizeni/

  Realizace výzkumných projektů zaměřených na problematiku rodiny a stárnutí populace s použitím metod kvantitativních (dotazníková šetření) a kvalitativních (moderování hloubkových rozhovorů a skupinových diskusí).
  Příprava projektů, komunikace se zadavateli, aktivní vyhledávání nových projektů, vedení projektů.
  Zpracování kvantitativních a kvalitativních dat, tvorba závěrečných zpráv a prezentací pro odbornou i laickou veřejnost, tvorba metodik.
  Součinnost s vedoucí výzkumné pracovní skupiny; s manažery jednotlivých projektů.

  nejpozději do 17. 2. 2020

  ACHERON
  ACHERON --- ---
  TLAMPAC: to zrovna ne, to jsou idealni typy takze prechod je v tomto případě pozvolny

  SRNECEK: slo by ten dotaz preformulovat? nejde z toho poznat o co ti jde
  TLAMPAC
  TLAMPAC --- ---
  SRNECEK: Jestli by pokračovala? No on tam je kvalitativní skok z Gemeinshaft na Gesellschaft, ne?
  ACHERON
  ACHERON --- ---
  SRNECEK: motas jabka a hrušky :) chces jabka nebo hrusky?
  SRNECEK
  SRNECEK --- ---
  Ahoj, trapna otazka, ale jaké je rozdelení spolecnosti, napr. mate mne jako jedince, ja jsem soucast nejaké nuklearni rodiny (otec, matka, ja jako dite), a jak by pokracovala tao diferenciace k co nejvseobecnejsimu vc. soc. role.
  WYNDMYLL_238
  WYNDMYLL_238 --- ---
  ACHERON: možná by o samotném tomto fenoménu mohl někdo napsat disertaci
  ACHERON
  ACHERON --- ---
  ty jo tak koukám, že máme docela smůlu na přijímání podivných individuí, který nemají obsažený základní diskuse v oboru, studují v oboru doktorát a věnují svůj život obraně "starých dobrých pořádků"...

  Vítězslav Kremlík - Blog iDNES.cz
  https://kremlik.blog.idnes.cz/

  ACHERON
  ACHERON --- ---
  celkově obor trpí silnou demencí, když se masturbuje pomocí složitých modelů, aniž by padala otázka, jestli je možné předpokládat objektivní existenci cílového modelu v realitě a zda snažení o takový model není jen jednou z alternativ...
  ACHERON
  ACHERON --- ---
  KOLAC: tak hlavně se to nesmí brát vážně, je to povzdych staryho dědy, i když je pravda, že v US, kde ma sociologie blizko humanities je to tragedie
  PALO_FABUS
  PALO_FABUS --- ---
  KOLAC: stejně tak je smysluplné vzít potaz, že obory nejsou věčné a můžou stejně vznikat jako i zanikat, když se jejich výchozí předpoklady podstatně promění, přeskupí do oborů jiných či zcela erodují... takovým výchozím předpokladem může být například existence sociálních jevů, které zmiňuješ, jako něčeho fundamentálně odlišného od jevů přírodních (což zpochybňuje třeba Latour: Nikdy jsme nebyli moderní nebo "Gabriel Tarde and the End of the Social")
  KOLAC
  KOLAC --- ---
  WYNDMYLL_238: Clanok je pekne zhrnutie historie sociologie ale tak niak wau unava jednotlivcov a ich vlastna nemohucnost uchopit veci novou optikou (ak teda existuje a podla mna ano) zabija cely odbor, cize, ked starsia generacia nenasla dost "materialu a sil" pre "prevratne" objavi /neviem preco je to takto hodnotene akoze dlho(co to vlastne znamena dlho?)nevznikla nova myslienkova skola tak odbor nema buducnost?/

  Nieje to skor novy zaciatok, resp. pokracovanie vied spolu, tak ako sa veda kedysi rozdelila na specializacie tak sa dnes jednotlive specializacie spajaju do jednej vedy ? Nemozu zato skor nase nove technicke moznosti v ramci spracovania a analyzi dat ?

  Ked si tak vezmem, sociologia z casti vznikla na skumanie a popisanie socialnch javov, to znamena, ze uz su vsetky popisane a ich vztahy navzajom urcene ? O slove dynamika a modernej dobe sa mi ani rozpisovat nechce.

  Pride mi to ako keby sociologia (resp. jej predstavitelia ) dostala depresiu a potrebovali psychoanalytika, ale na samovrazdu by som rozhodne este nepomyslal. Rozpravat o sociologoch ako o ideovo zatezanych mi pride scestne, ideovo zatazen mozu byt jednotlivci nie cela veda, pokial k tomu doslo tak mate pravdu vedou uz nieje, ale tento pocit som nemal teda aspon z okolia

  Co maju urobit archeologovia alebo etnografovia tam tiez niesu zasadne objavi.
  A co sa tyka sirsej veejnosti ano bolo by fajn keby sa zaujimala o vedu ako dobre vieme sirsiu verejnost veda nezaujima maximalne ich zaujimaju "objavi" a to len na chvilu.

  sociologicka optika mi este stale zmysluplna pride, ci ekonomia opustia raj cisiel a zacnu sa pozerat na veci aj z ineho uhla ? :))

  WYNDMYLL_238
  WYNDMYLL_238 --- ---
  KOLAC: "Sociologie tedy snad splnila svůj účel a v jejím konečném zániku bychom neměli vidět velkou intelektuální tragédii." (P. L. Berger - http://www.revuepolitika.cz/clanky/799/co-se-to-stalo-se-sociologii)

  Aneb fantastický doslov ke knize hojně doporučované zájemcům o studium pro prvotní vhled do sociologie. Sám si pamatuju, jak jsem z toho byl zmatený. Odradit jsem se sice nenechal, ale jakási podvědomá nejistota o smysluplnosti našeho snažení mi zůstala.
  KOLAC
  KOLAC --- ---
  ACHERON: ako to, ze je permanentne polomrtvi ? resp. co sa tym mysli a co ci ma cenu ??
  ACHERON
  ACHERON --- ---
  ART_OF_CAN: to je ale schvalne, sociologie je permanentně polomrtvý obor řešící otázku proč je polomrtvý a jestli to ma všechno cenu :)
  ART_OF_CAN
  ART_OF_CAN --- ---
  Je to tady sice už nějakou dobu mrtvý, ale třeba se na to někdo z Vás podívá. Mám zajímavou nabídku práce na plný úvazek

  "Hledáme výzkumníka, který se nebojí čísel.

  Jsme středně velká výzkumná agentura, která si zakládá na tom, že není továrna na výzkumy.

  Proč dává smysl pracovat s námi?
  - Nemáme nějaké role nebo pracovní pozice. Jsme flexibilní pracovní tým a hledáme někoho, kdo se ujme toho, co mu jde nejlépe. Zbytek firmy rád vyjde vstříc, jsme zvyklí si pomáhat.
  - Nepracujeme s hotovými řešeními. Neplníme pouze čísla do předem připravených tabulek. Máte možnost si systém práce nastavit tak, aby dával smysl i Vám.
  - Máme zajímavé projekty prakticky napříč všemi sektory. Pokud Vás zajímá konkrétní téma, můžete si dané projekty přivlastnit a dát jim svůj otisk.
  - Možná nás neznáte, ale máme k dispozici rozsáhlý panel respondentů. Práce u nás znamená i velké důležité projekty na robustních vzorcích. Se zkušenostmi z Perfect Crowd se ve světě neztratíte.
  - A pak také pracovní mobil, počítač, svobodná pracovní doba, možnost pracovat z domova, káva apod.

  Koho hlavně hledáme?
  - Někoho, kdo má SPSS docela rád. Už spolužáci na škole se k němu / k ní obraceli pro radu, jak se co má spočítat.
  - A někoho, kdo má rád, když ví, kam kráčí. Kdo si raději věci promyslí.
  - Někoho, kdo má chuť se učit."

  Jsem tu pro Vaše dotazy na: jan.schmid@perfectcrowd.com