• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    EKONYVIPASSANA - meditační technika & umění žít
    Meditace Vipassana, jak ji vyučuje S. N. Goenka podle tradice Sayagyi U Ba Khina


    stránky meditace Vipassana v ČR
    stránky meditace Vipassana ve světě (v angličtině)

    Všechny potřebné informace týkající se techniky meditace Vipassana, pořádání kurzů této techniky v České republice a ve světě a spousty dalších užitečných informací okolo Vipassany naleznete na výše uvedených odkazech. Takže neváhejte a dříve než zde začnete klást otázky tak se začtěte prosím.


    Tento klub byl založen za účelem rozšíření povědomí o této báječné technice meditace a předání praktických informací všem zájemcům.
    Tento klub není určen jakýmkoli debatám nad "nesmrtelností brouka" či jiným filosofickým dišputacím, není rovněž určen předávání osobních zkušeností, dojmů či názorů získaných z prodělaných kurzů či vlastního praktikování, nebudou se zde povolovat jakékoli srovnávací statistiky s jinými technikami, ani žádné jiné odbočky a kličky od ústředního tématu klubu, kterým je získání základních informací o technice a její následné přímé poznání a praktikování v každodenním životě.

    rozbalit záhlaví
    EKONY
    EKONY --- ---
    KAILASH: :)) jo to je zaklad, sedet hodiny v lotosu, bez toho se ucitelem nestanes :)))


    JOGINKA: díky, pěkně shrnuto, víceméně tam je vše co by bylo dobré předat ostatním .)
    JOGINKA
    JOGINKA --- ---
    Jitka bude dělat v prosinci Předvánoční úklid - čtyřdenní vipassanový minikurs. Kdo se nebojí, může se přidat.:-)
    KAILASH
    KAILASH --- ---
    TILOPA: to je spatny tip - to muze vest jen nekdo kdo ma pohodlne uvolnene slachy a vydrzi v lotosu mnoho hodin denne. Ja bych se porad vrtel a to je spatny priklad :-))
    Nekde v zapadnich Cechach uz je vipassanovy mini-ashram spadajici pod bhanteho, tam se da domluvit sezeni s ceskym "skoro-mnichem"
    TILOPA
    TILOPA --- ---
    Tak to by se klidně dala uspořádat meditačně vipassánová akce společně s vámi tady všemi, jen to zorganizovat a místo Sujivy by to vedl někdo jiný třeba Kailash je schopný muž .)
    JOGINKA
    JOGINKA --- ---
    LILY: Noo, pak máš spoustu krásných meditačních předmětů, na které můžeš zaměřit svou pozornost. Však ony by se ty hrůzy pomalu ale jistě měnily.
    Však víš - vše je v pohybu - změna probíhá neustále.
    Třeba se jednou na takovém kursu potkáme a tomuhle rozhovoru se zasmějeme.:-)
    LILY
    LILY --- ---
    JOGINKA: No já mám krom jídla eště hrůzu z toho vstávání vprostřed noci a jinak už jen z toho, že se mi při sezení bude odkrvovat noha. Jinak mě už žádná hrůza nenapadá. Jo, eště snad hrůza z cizích lidí.. :))
    JOGINKA
    JOGINKA --- ---
    LILY: Třetí den si zvykneš. Já měla hrůzu z toho omezeného pohybu. První den jsem myslela, že vyletím z kůže - no a jak patrno, nevyletěla jsem.:-D
    RANGDROL
    RANGDROL --- ---
    KAILASH: to se nedivim,ja bych se k tomu taky nezavazal,protoze jim hlavne vecer :D
    KAILASH
    KAILASH --- ---
    LILY: To neni povinny slib nejist vecer. Zavazuje se tak mene nez polovina ucastniku kurzu. Ale spotreba energie klesa tak nebudes mit ani tak velkou chut se cpat.
    MARSHUS
    MARSHUS --- ---
    LILY: v kuchyni jsme viděli jak konzumace postupně klesá, první dva dny nebylo dost jídla a po pátém už třeba příliš :) sedne si to samo.
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    RANGDROL: to je asi dva roky venku.
    LILY
    LILY --- ---
    JOGINKA: Já mám největší - téměř existenciální - hrůzu z toho nejezení. Mám nutkavou potřebu jíst furt, hlavně odpoledne a večer.
    RANGDROL
    RANGDROL --- ---
    TILOPA: tak to je mazec:D jak dlouho je ta kniha na svete,mam pocit,jestli to neni jedna z mych prvnich knih,ktere sem vubec cetl asi v17:))vyslo to predtim jeste nekde jinde?nevite?
    JOGINKA
    JOGINKA --- ---
    TILOPA: Je to individuální a tajná záležitost, ale Tobě to pošeptám: Oba jsme s mužem dali do krabičky Sujivovi tiskara, Jitce pětistovku a organizátorům po dvou stovkách.
    TILOPA
    TILOPA --- ---
    JOGINKA: Kolik se dává dána, teda kolik si dala ty třeba ?
    JOGINKA
    JOGINKA --- ---
    EKONY: Promiň, přehlídla jsem Tvůj dotaz. Psala jsem k tématu článek do novin - je takový všeobecný, takže kdyby Tě zajímaly podrobnosti, můžu dodat. 14ti denní pobyt stál 8.000,- slovenských korun + dána učiteli, asistence a organizátorům.

    Meditační dovolená

    Neznám člověka, který by se netěšil na období volna známé pro nás pracující pod názvem dovolená. Mnozí utratí horentní částky za dny strávené v exotických zemích, jiní se vydávají na túry po vlastech českých, někteří slézají hory, sjíždějí řeky, pár se jich jen tak povaluje a užívá si nicnedělání. O dovolené si dovolujeme to, co bychom si v běžných pracovních dnech nedovolili. Nehledíme na obsah peněženky, dopřáváme si vybranější jídla, utrácíme za upomínkové předměty,....
    Takovéhle dovolené zkrátka nejspíš většina z nás zná. Ovšem na netradiční dovolenou, pro jakou jsme se rozhodli my s mužem, si jen tak někdo "netroufne".
    Musím předeslat, že můj muž už podobnými pobyty v minulosti prošel a i já jsem měla před rokem malou "ochutnávku". Tentokrát ale mělo jít o celých 14 dní strávených v meditačních pozicích pod vedením mistra v tomto oboru na slovo vzatém. Z Malajsie k nám už pár let dojíždí buddhistický mnich Sujiva, který ve spolupráci s asistentkou PhDr.Jitkou Vodňanskou vede kursy theravádového buddhismu zvaného vipassaná. Pro neznalé meditačních technik dodávám, že vipassaná znamená vidět věci takové, jaké ve skutečnosti jsou. Je to jedna z nejstarších meditačních technik. Byla vyučována v Indii před více než 2500 lety jako univerzální prostředek k osvobození se od všech lidských utrpení, jako umění žít. Hlavním meditačním předmětem bývá nejčastěji břišní stěna, kdy meditující sleduje nádechem zvedání a výdechem klesání. Přitom tento akt označuje jako: "Zvedání, zvedání" a následně "klesání, klesání". Označuje se ostatně vše, co se během meditační snahy vynoří - ať jsou to různé myšlenky, bolesti, zvuky, pocity,...později i různé stavy mysli. Zkrátka, když už se člověk nějakou tu dobu v meditačním ponoření zklidní, zjišťuje, že je to velké dobrodružství, při kterém se nelze nudit a odměnou za projevenou snahu je vnitřní klid a pocit vyrovnanosti.
    Takže v tomto duchu probíhala naše letošní červencová dovolená, kdy se padesát podobných nadšenců sjelo ve slovenském Fačkovském sedle na chatě Klak. Součástí programu je i tzv. ušlechtilé mlčení, kdy je povoleno mluvit jen během 10ti minut denně, kdy ve stanovený čas chodíme za meditačním mistrem na interview. Takže se na uvedené dva týdny ponoří chata do ticha, které je umocněno meditační snahou všech zúčastněných. Program začíná v 5:00 ráno meditací v chůzi - což není klasická chůze, na jakou jsme zvyklí, ale meditující si vymezí trasu o délce cca 10ti metrů a v tomto rozmezí se pohybuje šnečí chůzí sem a tam, přičemž je jeho plná pozornost soustředěna na plosku nohy. Její pohyb se opět zaznamenává slovy: Zvedání, zvedání, nesení, nesení, kladení, kladení...atd. Od 6:00 pokračuje meditace vipassaná vsedě do 7:00, kdy je lehká vegetariánská snídaně. Od 8:00 se pokračuje meditací v chůzi, od 9:00 vsedě...tak stále až do oběda, který je opět lehký vegetariánský a je to poslední tuhá strava toho dne. Do 14:00 je polední klid a pak opět po hodinovém střídání následuje blok meditace v chůzi a vsedě až do 19:00, kdy má buddhistický mnich Sujiva přednášku na téma související s meditací. Ve večerním čase, zpravidla po 21.hodině se věnujeme cca 45minut meditaci mettá - v překladu milující laskavost, při které posíláme dobro a přání štěstí všem bytostem.
    Tolik o programu, který je sice náročný a pro nás energické evropany bojem s netrpělivostí a neschopností "jen tak sedět", ale na druhou stranu mi to přišel velice užitečně strávený čas. Za tu dobu se totiž i začátečníkovi (za jakého se považuji) podařilo uvidět škodlivé návyky mysli, uvidět (a prožít) její lpění a s ním ruku v ruce přicházející utrpení, prožít si různé druhy pocitů a zaznamenat, zda jsou pro mne prospěšné či ne. Po takto strávených dvou týdnech jsem se cítila odpočatá a osvěžená víc než po stejně dlouhé době strávené u moře. Mé přetížené hlavě se nesmírně ulevilo a přiznám se, že první dny se mi ani nechtělo začít mluvit a otevřít své smysly množství informací, které na mě začínaly doléhat ze všech stran. Ale už je to nějaký týden, co jsme z kursu doma a stále ještě cítím jeho blahodárné účinky. Zatím mě nedostil v plné míře stres, nepodléhám zvykům netrpělivosti a snahám udržet zběsilé tempo, které vnímám ve svém okolí, daleko rychleji se vzpamatovávám z neprospěšných stavů mysli (hněv, zlost, lpění, smutek, lítost,....) a cítím se šťastnější než předtím. Jako bych si dokázala víc všímat jednotlivých detailů a rozpoznávala radost i tam, kde jsem ji předtím neviděla. Pro tyto "dozvuky" je mi jasné, že podobný druh dovolené si příští rok zvolím znovu.
    A těm z vás, které má slova oslovila, to mohu vřele doporučit.
    TILOPA
    TILOPA --- ---
    EKONY: To musíš urgovat na Jogínku, ona na něm byla, jinak dharmagaia vydala od něho knížku Základy meditace vhledu http://dharmagaia.cz/index.php?pg=knihy&kt=sujiva
    EKONY
    EKONY --- ---
    tak ja se este jednou zopakuju:

    můžete prosím někdo udat nějaký stručný přehled o bhante sujivovi, o co tam vlastně jde ?
    něco k meditační technice, dennímu rozvrhu, organizaci, podmínkám, denní praxi, ceně a podobně ..
    předem díky
    JOGINKA
    JOGINKA --- ---
    LILY: Hodím to sem.:-)
    JOGINKA
    JOGINKA --- ---
    YMLADRIS:
    To bude blud. Na kurs přijede až za rok.
    Maximálně by mohl mít v Lotosu přednášku, protože je tam ubytovaný.
    LILY
    LILY --- ---
    JOGINKA: Jéé, a můžeš sem dát odkaz, až to bude příště? Mě by to moc zajímalo..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam