• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    EKONYVIPASSANA - meditační technika & umění žít
    Meditace Vipassana, jak ji vyučuje S. N. Goenka podle tradice Sayagyi U Ba Khina


    stránky meditace Vipassana v ČR
    stránky meditace Vipassana ve světě (v angličtině)

    Všechny potřebné informace týkající se techniky meditace Vipassana, pořádání kurzů této techniky v České republice a ve světě a spousty dalších užitečných informací okolo Vipassany naleznete na výše uvedených odkazech. Takže neváhejte a dříve než zde začnete klást otázky tak se začtěte prosím.


    Tento klub byl založen za účelem rozšíření povědomí o této báječné technice meditace a předání praktických informací všem zájemcům.
    Tento klub není určen jakýmkoli debatám nad "nesmrtelností brouka" či jiným filosofickým dišputacím, není rovněž určen předávání osobních zkušeností, dojmů či názorů získaných z prodělaných kurzů či vlastního praktikování, nebudou se zde povolovat jakékoli srovnávací statistiky s jinými technikami, ani žádné jiné odbočky a kličky od ústředního tématu klubu, kterým je získání základních informací o technice a její následné přímé poznání a praktikování v každodenním životě.

    rozbalit záhlaví
    EKONY
    EKONY --- ---
    YMLADRIS: jo tak se zaclenenim do osnov zakladniho vzdelani maximalne souhlasim !! takovádle nauka o životě tam nějako chybí ..

    SVA: leto zatim neni stoperocentni, do konce unora by se to melo rozhodnout... ale jak pises, ten cas prijde v pravy cas .)

    KAILASH: s tim nejak nesouhlasim.. prave tady a prave ted jsou me hranice (tedy alias zlato) zde, zitra budou jinde, za rok jinde, za 50 let jinde .. to preci neznamena, ze degraduji sve soucasne (zadne jine neexistuji) hranice na "pouhou" mosaz ... co bych to byl za nevdecnika a vecneho nespokojence ..
    SVA
    SVA --- ---
    EKONY: v letě tam musím, pro nemoc jsem to musela odložit, asi to tak mělo být

    Taky ti přeji hodně "pozitivních" vln, radosti a inspirace, a pokud máš nějeké touhy tak ať se ti splní:))
    EKONY
    EKONY --- ---
    Včera skončil v pořadí již 3. zimní 10-denní kurz vipassany dle pana Goenky pořádaný v Žihli.
    cca 90 studentů, kurz v angličtině, češtině a němčině

    Škoda, že slovy nelze vyjádřit přenádherný efekt (okamžitý i dlouhodobý) z takovéto ojedinělé zkušenosti, který je každým dalším krokem na stezce k cíli umocňován, pohlubován, a vždy je jedinečným a jiným než předešle ...

    No prostě všem, kdož alespoň trošililililinku zvažují něco ochutnat z dhammy (opravdové skutečnosti, skutečné pravdy) s pomocí techniky vipassany, a proto sledují tenhle klubík, přeji moc a moc a ještě jednou moc štěstí, síly a dobrých vln, které je jedonoho dne dovedou k absolvování této zkušenosti, ať už zde v česku nebo kdekoli jinde ve světě, a umožní jim prožít něco, co je tak slovy neuchopitelné, tak tušené a podvědomě všemi vyhledávané, tak čisté a dokonalé, tak opravdové.

    Kéž jste všichni štastni, obklopeni skutečnou lááskou a míírem :)
    Kéž všichni zažijete skutečnou pravdu,
    kéž jste všichni osvobozeni :)
    KAILASH
    KAILASH --- ---
    JOGINKA:
    DEMIGO:

    Maji na to nejaky web?
    JOGINKA
    JOGINKA --- ---
    Jedete někdo na vipassanový retreat od 26.12. do 1.1. do Vysokého Sedliště?
    JOGINKA
    JOGINKA --- ---
    DEMIGO: Díky.
    DEMIGO
    DEMIGO --- ---
    JOGINKA: nirodha@volny.cz
    JOGINKA
    JOGINKA --- ---
    Nemáte někdo kontakt na Petra Babku - stačí i mejl. Kvůliva prosincovému vipassanovému kursíku, který má pořádat. Hoďte mi to případně do pošty.
    Díky.
    LILY
    LILY --- ---
    JUNIPETRUS: Když já nevím, co je to retreat a jaký je rozdíl mezi kurzem a retreatem.
    EKONY
    EKONY --- ---
    PALEONTOLOG: jestli si chceš něco přečíst o vipassaně pana Goenky, pak není jednodušší cesty nežli navštívit výše uvedené stránky http://www.cz.dhamma.org/index.php?id=1208&L=14
    jestli chceš praktikovat, pak praktikuj, k dispozici tu jsou kurzy vipassany dle S.N. Goenky, které ti poskytnou vlastní zkušenost a vodítko, jak tuto zkušenost aplikovat v denním životě

    imho to nefunguje tak, že ti tu někdo napíše: 1. pozoruj, 2. nereaguj 3. buď v klidu, 4. nemysli, 5. miluj sebe .. anebo já nevím co všechno bys považoval za dobroý návod jak praktikovat, a ty by sis pak jakože vzal všechny tyto praktické kroky k srdci a začal je praktikovat ... stále bys totiž jen operoval se slovy a stále tak neměl odpovězenou základní otázku, na kterou se ptáš (co že mám teda vlastně dělat?), páč odpověď není ve slovech ale ve vlastní zkušenosti !

    To by bylo asi stejné, jak kdyby jsi dostal návod k praktikování střelby "trefuj jen černý střed", nicméně otázky typu jak často mám střílet abych byl dobrý, kde mám či mohu střílet, s čím mám střílet, z jaké vzdálenosti, co to znamená když netrefim,co když mám terč bez středu, jak velký střed mám mít ... a milion dalších - by se ti samosebou honily hlavou, a ptal by ses na ně všech zkušených lidí do té doby, dokaď by ses nestal sám zkušeným, a jejich odpovědi by k tobě připluli sami od sebe vlastním "prohlédnutím" střelby, plynoucím z přímého prožitku.

    Nemálo lidí shledává uvedený řád kurzů něčím, co buďto nezvládnou nebo nebudou chtít dodržet z rozličných příčin. Nicméně z vlastní zkušenosti mohu říct, že to, co se od studentů na kurzu vyžaduje, je asi tak jako zřeknutí se kýble vody versus obohacení se řekou ve vztahu k tomu, co tím sami pro své vlastní dobro získají nejen na kurzu, ale i do dalšího žití ...
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    jo tak metoda abhidamma, satiterapie a ostatní sdružené pojmy jsou docela hojné čtivo, ale mě by spíš zajímaly praktické kroky, přestože se o těch pojmech všude píše, všude vykládají, dávají se do souvislostí, co teda dělat, ale text obsahující praxi pro konkrétně čtyři podklady všímavosti (sattipathanami), to se špatně hledá, nevíte?
    -nebo kdo víte, je to náplň třeba toho semináře od Goenky?
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    DARJEEL: ja nevim, ale na tyhle veci se pouziva google,ne?:-)
    TILOPA
    TILOPA --- ---
    Podle jejich skutků je poznáte,.. jako do knih se toho vejde spousta, i o zdržování se toho a onoho.
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    JUNIPETRUS: goenku sem necetl, to nahod odkaz ty, nahazuju co znam ja, ne? =)
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    DARJEEL: no o metodach retreatu s koncepci vytvorenou Goenkou se docte v knihach od Goenky,ne?:-)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    PALEONTOLOG: techniky:

    Frýba, Mirko (1995): Psychologie zvládání života. Aplikace metody abhidhamma. Brno: Masarykova univerzita

    nebo více lidově

    Frýba, Mirko (2003): Umění žít šťastně. Praha: Argo
    http://www.kosmas.cz/knihy/104665/umeni-zit-stastne/
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    RAPAL: ale jo, to jo, ale koukám, že ti pokročilejší to mají ještě zajímavější,
    6. zdržet se jídla po poledni;
    7. zdržet se tělesné zábavy a zdobení;
    8. zdržet se spaní na příliš pohodlných postelích.
    tak mě napadlo, kam to jako vede, no a jde si něco přečísto technikách nebo jsou nějaké informace o metodách vně těch kurzů ?
    RAPAL
    RAPAL --- ---
    PALEONTOLOG:

    1. zdržet se zabíjení živých tvorů;
    2. zdržet se krádeže;
    3. zdržet se všech sexuálních aktivit;
    4. zdržet se lhaní;
    5. zdržet se všech intoxikantů.

    tak deset dní to vydržíš,ne?? :))
    a pak se buď vrátíš do "staryho" utrpení,nebo budeš pokračovat v "novým" utrpení ,)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    jo aha, no stránkách http://www.cz.dhamma.org/index.php?id=1208&L=14 je odkaz, "řád kurzů" a nechce se mi to pastovat, ale je to dost přísný,, by mě zajímalo, jestli je to fakt tak přísný
    RAPAL
    RAPAL --- ---
    DARJEEL: když udělá rapal obrácenou polohu,tak se přepóluje Země! :)

    PALEONTOLOG: nebyl, ale řek bych že stojí. navíc co to znamená striktní režim,jediný je to věčný sezení.
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    PALEONTOLOG: striktni rezim?:-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam