• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    EKONYVIPASSANA - meditační technika & umění žít
    EKONY
    EKONY --- ---
    A_NICK_MARDER: Goenkovy diskurzy jsou plne pribehu ze zivota Buddhy, jsou plne informaci vychazejicich z jeho uceni, jsou plne Buddhovych odkazu a vzkazu, vse je prezentovano jako Buddhovo uceni. Sutry na kurzech vskutku nejsou (cist se tam nesmi z duvodu omezeni rozptylu..preci jen je to kratka doba tech 10 dni..), nicmene "Základem techniky je sīla — morální chování", Sebe-Disciplína je praktikována v podobě dodržování pravidel, řádu a harmonogramu kurzu, na kurzu se rovněž praktikuje "samādhi — koncentrace mysli" a "paññā — moudrost vhledu" ... Jak pan Goenka říká, teorie musí jít ruku v ruce s praxí, proto je na 10 denním kurzu podáno přesně tolik teorie, kolik má..

    Jediné co jsme ti tehdá říkali, na základě čehož jsi k tomu získal zřejmě svůj postoj, byla skutečnost, že k PRAKTIKOVÁNÍ Vipassany nemusí být jedinec buddhistou, ani stoupencem žádného jiného náboženství .. Přičemž zcela chápu, že se to tobě, jakožto odborníkovi na buddhismus, nebude nikdy pozdávat ..
    A_NICK_MARDER
    A_NICK_MARDER --- ---
    JUNIPETRUS: Taky s tim souhlasim, V sutrach se najde jen byti s tim co je. Myslim, ze tyhle dve veci se navzajem podporuji, a podminuji. To vysvetleni od Ajahna Chah je pekne-se zvednutim hole...
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    KAILASH: jsi v zajeti falesneho dualismu.

    Ruzne objekty meditace neznamena, ze jde o bud o vipassanu nebo samathu. Z tohoto hlediska treba Sujiva uci bludy.
    Vipassana a samatha, jsou schoponosti a stavy mysli. Sledovat nejaky jev jeste neznamena vhled.
    Pravy vhled je ovsem zalozeny na soustredeni, a soustredeni je zalozene na utiseni mysli.
    A pravy vhled zase neslouzi k nicemu jinemu nez k nejvyssimu utiseni - nibbane

    V praxi je pak utisovani mysli je zavisle na mnoha mensich vhledech ohledne to jak se to ma delat, co je treba ted delat, co se objevuje, na cem se ulpiva.
    Takze se da rict, ze tyto dva faktory jsou na sobe vzajemne zavisle, podporuji se.
    Je vsak mozne rict, ze je mozne nebo i vhodne podle potreby se zamerit na ten nebo onen aspekt a ten zduraznit.

    A jinak mi nezbyva nez doporucit jak uci a vysvetluje meditaci Buddha v sutrach. Zadne umele rozdeleni meditaci se tam nevyskytuje
    A_NICK_MARDER
    A_NICK_MARDER --- ---
    KAILASH:to ze jsem stravil nekolik mesicu v klasterech ze me nedela zas nejakeho velkeho odbornika:)
    A_NICK_MARDER
    A_NICK_MARDER --- ---
    EKONY: jezis kony nnebudeme tu vypocitavat kdo ma jake zkusenosti...ja ti rikam ze jsi od zacatku sve praxe s Goenkovou metodou nechtel ani vedet od kad to pochazi a snedl jen to co Vam tam rekli a rikaji...
    A_NICK_MARDER
    A_NICK_MARDER --- ---
    EKONY: ja myslim za 1ve, ze praktikovat Vipassanu u kohokoliv, s kymkoliv, at uz vytrzenou z celistvosti Buddhovi nauky nebo ne je skvele. O tom jak se to praktikuje u Goenky jsem cetl, slysel z vypraveni spoustu lidi co to absolvovali, vzdyt sam vis zes mi rikal jak a co delate...ale sam bys vedel vic o cem mluvim kdyz mluvim o vytrzenosti(myslim tim ale jen castecnost z celku toho co se rika a pise ze Buddha ucil), tz., neresi se tam Sutry, disciplina, moralka atd., kdyby jsi si naopak neco precetl z "buddhismu" cemu ses alespon v minulosti velice branil....
    ...ale hele, je to jedno, hlavne ze meditujete sakra, klobouk dolu, sorry za prudeni..
    EKONY
    EKONY --- ---
    OVERSEER: Roy Menezes a Suleka Puswella
    KAILASH: jo to je jak kdybych mel verit sectelemu zemepiscovi v jeho praci na tema Rumunsko, aniz by kdy v Rumunsku byl ... to je jak kdybych mel verit kritice stylu kraul od cloveka, ktery nikdy kraula neplaval ..
    Verim ze je nick nadupany informacema, ale to je asi tak vse, cemu muzu verit, pokud nehovori z vlastni ZKUSENOSTI ...
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    EKONY: :)
    KAILASH
    KAILASH --- ---
    EKONY: ja byl treba jen na Sujivovi, ale Nickovi ver...mozna by mohl sepsat od koho vseho dostal pouceni :-) . Je tu jeden z mala klasickych theravadinu
    EKONY
    EKONY --- ---
    A_NICK_MARDER: ty si nedas pokoj co ? :) nicku nicku, jak muzes psat "vipassana od Goenky...podle mne...trosku vytrzena z celku ktery Buddha ucil", kdyz jsi nebyl ani na jednom kurzu ? předpokládám, že sis dokonce ani nečetl to minimum, co je na webu www.cz.dhamma.org, předpokládám také, že ani nevíš o 1,5 hodinových teoretických diskurzech, které jsou denní součastí každého 10 a vícedenního kurzu, natož tak o jejich obsahu - z čeho to "podle mne" tedy vlastně vůbec vychází ? buď přesnější plz ..
    KAILASH
    KAILASH --- ---
    YMLADRIS: v poho...to je cilem shamathy
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    KAILASH: vim ze se to hodne resi, tyto dva typy meditace, byla jsem napr. na vipassane, kde ucitelka rikala k shamate "ta jogova meditace, to je uplne neco jinyho, to je nekompatibilni, to mi tady prosim nedelejte, se samadhi lidma ja ani nemuzu moc meditovat, to se rusi"

    ale mi ten nize popsany kombinovany pristup vychazi jako nejlogictejsi rozumem tak prakticky - muj cil je integrovat stillness do bezneho prozivani; at uz je to doktrinalne spatne, dobre nebo jak

    tak jsem za to rada ze to tak ucil
    KAILASH
    KAILASH --- ---
    YMLADRIS: bylo by fajn udrzet text bud cizojazycny nebo cesky


    YMLADRIS: samozrejme jsou drobne improvizace nutne, ale pokud nechces nevedome prechazet mezi typy meditace, je vhodne aby meditacni zased mel predem jasny zamer k cemu bude smerovat.
    Mezi trvalym angazovanym uvedomovanim si jednotlivych vjemu/konkretnich meditacnich objektu nebo spocinuti a fixaci na ticho/blazenosti je dost rozdil.
    A o tom je vipassana vs. shamatha

    O meditaci typu "pozornost zameruje i k tomu co ted prave je, ted, tak jak to je" jsem ohledne vipassany neslysel.
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    YMLADRIS: to zni jako rozumne instrukce.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    JUNIPETRUS: "in terms of practice" jak by ten Christopher rekl to pak v praxi vypada tak, ze clk se zaroven "snazi" (uvozovky) o 1) ticho/prijemno/klid/spocinuti, proste zakoncovat veci ktere mysl rusi a kterych se lapa
    2) zaroven ale pozornost zameruje i k tomu co ted prave je, ted, tak jak to je

    neco jako byt co nejvic s tim co vyvstalo a koukat jak se to da posunout/zaintegrovat do stillness, proste byt s tim a zaroven nejak globalne smerovat k miru

    abych citovala 'V teto "snaze" (uvozovky) neni trik/zpusob na ktery bychom se mohli nejak spolehnout. Nekdy to muze znamenat treba 'calm down a little', jindy 'some effort to stay connected', to se lisi. Je potreba byt tvorivy'. Je potreba stale znovu se divat/citit "what does it need"

    treba nekomu pomuze
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    YMLADRIS: tak to je presne ono.
    Jedna z uchylnosti ktere postihli buddhismus je rozdelovani na meditace na meditace vipassany a meditaci samathi.
    Nastesti uz jsou ucitele, kteri to chapou dobre a vychazeji ze suter nikoliv z komentaru(abhidharma atd), kde se to vsechno zacalo deformovat.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    KAILASH: ucitel to tam resil, takze vyklad dle jeho ucitele Adzan Ca:

    - shamatha a vipassana jako dva konce jedne hole:
    - cim vetsi inner silence/stillness mas, tim vetsiho jsi schopen vhledu jak to je
    - cim mas vetsi vhled jak co je, tim lip se ti zustava ve stillness
    - futruje se to navzajem

    ale zacal by tim tichem, nepozadoval by hned vhled ;)

    KAILASH
    KAILASH --- ---
    YMLADRIS: dostat se do ticha neni vipassana ale shamatha :-))

    I kdyz mozna je to ten dzogchen punk ...:-/
    SVA
    SVA --- ---
    YMLADRIS: dík za odkazy, mně disciplína neva, spíš naopak, ale určitě bych si to ticho mohla vyzkoušet i na jiných kurzech
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SVA: ;-) dostat se do ticha je presne to, oc jde ;-)

    my jsme byli tady: http://www.buddha.cz/buddhamangala/kurzy.html

    loni jsem byla v Mnichove Hradisti, ale uz nevim kdo to poradal, asi nikdo, ucitelka byla ze stejne "skoly" jako je napr. Petr Babka ktery dela kurzy v Sedlisti (coz ale asi nema web)

    ted se koukam ze je zrovna vipassana nekde
    http://sati.webgarden.cz/pripravovane-akce-a-novinky/meditacni-setkani.html

    proste furt je neco, nemusis jet zrovna na Goenku pokud by te tamni disciplina desila.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam