• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LIQUID_SOUNDStudiová praxe - NOVÁ ANKETA!
    Diskuze věnovaná, jak již název napovídá, pokročilému nahrávání v hudebním, ne domácím studiu. Tj. není zde místo pro dotazy jak nahraju zpěv nebo na co je limiter...
    Vítány jsou fotografie a ukázky nahrávek... Jen se chlubte! :)
    U ukázek prosím uvádějte info o místu natáčení, mikrofonech, preampech a AD, na čem/v čem mícháno, jakej reverb, atp. Aneb vše zajímavé co k tomu můžete napsat a nebo chcete napsat (chápu, že know-how si každej brání).
    rozbalit záhlaví
    GAPPEQ
    GAPPEQ --- ---
    EXTAZYK: To, co popisuješ se dociluje zkušeným použitím standardních procesů, jako je ekvalizace, hlasitost, panorama a komprese. Úpravy typu M/S processing (jako ten Brainworx) doporučuju využívat ve chvíli, kdy přesně víš, co děláš.

    Jestli chceš mít delaye na stranách, pošli je na strany. Jestli chceš, aby se ti netloukly s ničím jiným, nedávej na stejný místo na stranách nic jinýho ve stejném frekvenčním pásmu. Používej obyčejnej selskej rozum. Na delayích nepotřebuješ obvykle žádný basy - odfiltruj všechno pod 100 (200?, 300?, 400?, 500?, 1000?) Hz. Ukliď si v mixu. Odfiltruj tyhle basy ze všeho, kde je opravdu nepotřebuješ. Vyčisti si reverby - HPF, low shelf...

    Ekvalizuj reverby i delaye, používej i mono reverby.

    Jestli používáš hodně stereo zvuků, budou za chvíli naplácaný jeden přes druhej a bude to nepřehledný. Cokoliv lze hoď do mona a dej tomu konkrétní místo v mixu.

    Tak aspoň takhle pro začátek.
    EXTAZYK
    EXTAZYK --- ---
    asi nikde :-) koukam, ze zas trapas... me se proste nedari si udelat poradek ve stereu, nekdy chci aby mi napriklad delaye hraly opravdu jen na stranach, aby se proste vytratilo to co probiha mezi krajema, ja nevim jak, bych to presne popsal... uvolnit si misto ve stredu a okolo pro jine zvuky, napr vokal aj. ja to mam furt naky zmatlany jedno pres druhy...
    LIQUID_SOUND
    LIQUID_SOUND --- ---
    EXTAZYK: možná ne úplně dobře rozumim... kde se něco takovýho konkrétně dělá?
    EXTAZYK
    EXTAZYK --- ---
    a chtel jsem se zeptat, cim vyriznu mono, ci cast stereo pasma zevnitr? neco musi bejt na to abych stereo zvuky mel jen na krajich... imagerem toho nedocilim, tim jen roztahnu do stran, ale to co je v monu a ty casti sterea kolem se nezbavim... co tahle posloucham naky veci, tak mi prijde, ze se to pouziva, asi v podobe nakyho pluginu...

    EXTAZYK
    EXTAZYK --- ---
    TRANZISTOR: neco asik by se dalo pouzit od EVO avox bundlle, zajimavy efekty na hlas maj..

    kopresor nakonec stacil... softube fet compressor je dobrej
    TRANZISTOR
    TRANZISTOR --- ---
    EXTAZYK: Na VocalBundle zapomen, tak mas bouze kompresory. deessery, doladovaky... Na zhutneni bych zkusil pouzit nejaky harmonizer, Antares myslim nejakej dela a tam i neco jako vocal doubler, ale vysledek je nejistej. Na tohle se melo spis pamatovat uz pri nahravani, nabirat na vic mikrofonu a co se durazu tyce, tak to samy, uz na vyraz zpevu myslet pri nahravani. Muzes zkusit vic komprese, ale to taky nebude ono... Blby je, ze z detma se hur pracuje a nemusej to pochopit co po nich chces...
    EXTAZYK
    EXTAZYK --- ---
    ahoj, poradite nekdo vst plugin na zmohutneni vokalu, mam tady nejake nahravky detskych lidovek a vokalum chci dat nejvetsi duraz... ze by se neco naslo od waves? ty maj naky vokal bundle, ale me by zajimal, kerej na to je presne
    DRFEFEDEBILL
    DRFEFEDEBILL --- ---
    PUNJAB: já mám M-audio fast track pro, nakonec sem to vyřešil adaptérem, kterym to napájim. Občas se to stane, ale zdaleka ne tak často jako dřív.
    PUNJAB
    PUNJAB --- ---
    DRFEFEDEBILL: Taky mi to delalo. Byla to zvukovka napajena pouze z USB (m-audio fast track). Prepetovku jsem mel taky.

    Bohuzel nevyresil :(
    Ty mas klasickou zvukovku integrovanou na desce, nebo nejaky PCI?
    LIQUID_SOUND
    LIQUID_SOUND --- ---
    DJFRACTAL: Imho neni důvod to kompletovat protože to je tak úzký, že to v češtině ani nemá smysl.
    DJFRACTAL
    DJFRACTAL --- ---
    LIQUID_SOUND: jojo, mam ruzna skripta cvut, ale jak rikas jsou tam jenom ty technicke zalezitosti, ale uz jsem nasel ruzne clanky na netu, sice v anglictine, ale co uz... v cechach to jeste nikdo nezkompletoval
    LIQUID_SOUND
    LIQUID_SOUND --- ---
    DJFRACTAL: Hele já bych zkusil bejt tebou skripta z ČVUT z 90. let. Tam by mohlo bejt leccos, předevšim pak po tý technický stránce. Jestli Ti jde o vývoj,

    Pak laickejch článků typu http://news.bbc.co.uk/2/hi/6950933.stm jsou mraky.
    DJFRACTAL
    DJFRACTAL --- ---
    ahoj, sháním českou knížku o digitálních hudebních formátech, lépe o záznamu zvuku (CD, DAT) trochu i historie, ne jenom technika, nemáte tip?
    LOGO
    LOGO --- ---
    docela chudy, to bych nechtel. to ma asi nekolikrat vetsi cenu, nez celej muj bejvak..
    TRANZISTOR
    TRANZISTOR --- ---
    LEVOS_BOB: ...hezky, me ale v posledni dobe nejvic na zadek posadilo domaci studio Hanse Zimmera
    http://www.stuckincustoms.com/2010/01/29/the-secret-lair-of-hans-zimmer-from-where-he-inspires-the-world/
    LEVOS_BOB
    LEVOS_BOB --- ---
    Sice ne praxe ale obrazky, ale kazdyho spravnyho studiovyho maniaka to potesi i nasere:

    http://emberapp.com/pugsfly/collections/studio/page/1
    MONKEYFIGHTER
    MONKEYFIGHTER --- ---
    ja se toho tolik(asi skoro vsechno od ty doby co sem nevedel co je kompresor) naucil po forech ze by me hanba fackovala to nepredat kdyz muzu...
    SYNTHY
    SYNTHY --- ---
    ZELENYCAJ: Tesat.
    VIRGO
    VIRGO --- ---
    LIQUID_SOUND: nebo jses jenom vychcanej?
    ZELENYCAJ
    ZELENYCAJ --- ---
    LIQUID_SOUND: mam pocit ze odpovidas na neco, co nebylo receno a co nebylo tvrzeno a zni to opravdu trochu horce - treba pomuze vetsi americky usmev :)

    Sdileni krouticskyho infa povazuju z principu za dobry a prinejmensim dva lidi, ktery znam a ktery na internetu se svatou trpelivosti vysvetlujou kapelam porad dokola stejny zaklady to delaji i proto, ze sou na demicka zamereny a ze par z tech pytacu k nim pak prijde nahravat.
    LIQUID_SOUND
    LIQUID_SOUND --- ---
    JUANITA: Imo to je jenom jeden úhel pohledu na věc, čimž nevylučuju to že by nebyl (taky) pravdivej.

    Myšlenka ukradnou mi moje know-how = ukradnou mi kšefty je zkratkovitá a směšná, protože kšefty nejsou rozhodně jenom know how, ale třeba i dlouhodobost spolupráce, mezilidský resp. profesní vztahy,, profesionální přístup, technický a koordinační možnosti jedince, atp. Bylo by to dost možná fajn, kdyby to bylo v reálu tak jak se ti to zdá tady na screenu. Kdo by věděl, měl by práci! Bez ohledu na kontakty, tlačenky atp. Pěkné, ale mimo realitu. :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam