Tyto dny je poslední možnost napsat europoslancům nebo některému z nichohledně návrhu, který prodloužeuje opět dobu ochrany autorského práva ve prospěch nahrávacího průmyslu. Začíná kampaň na EP, třeba nalezne dopis více sluchu...
Dopis lze jen podepsat a zaslat na maily českých europoslanců (nejdete zde:
http://soudncopyrightc.eu/act)
---
Věc: návrh novely směrnice o době ochrany autorského práva – žádost o odmítnutí návrhu Komise na nedůvodné prodloužení doby ochrany hudebních děl
(= žádost o podporu pozměňovacího návrhu č. 1 poslanců S.Bowlesové, A.Duffa, O.Schmidta (ALDE), Guy Bona (PSE) a Ch. Kellnera, Z.Roithové a A.Ibrisagic (EPP)
Vážený pane poslanče/poslankyně,
obracíme se na Vás v souvislosti s iniciativou lobby hudebních nahrávacích společností, která našla sluchu u Evropské komise a která má za cíl prodloužit stávající dobu trvání majetkových práv v hudebním průmyslu EU z 50 až na 95 let.
Tato změna je obsahem návrhu Komise na vydání novely směrnice č. 2006/116/ES o době ochrany autorského práva a určitých práv s ním souvisejících – návrh COM (2008) 464/3 . Návrh je aktuálně projednáván Evropským parlamentem, příští týden proběhne hlasování.
Návrh je neopodstatněný, v konečném důsledku vedoucí ke zbytečnému navýšení nákladů evropských občanů za hudbu. Stejně odmítavý názor k prodloužení copyrightu vyjádřila v otevřeném dopise poslancům Evropského parlamentu také skupina nezávislých expertů mj. z Max Planckova Institutu, cambridgeské university , Evropská vysílací unie , komentář Financial Times a více než patnáct tisíc signatářů veřejné petice .
O copyrightu lze uvažovat jako o smlouvě. Výměnou za investice v podobě výroby a distribuce hudebních nahrávek, mají držitelé majetkových práv autorských po omezenou dobu monopol a mohou tak kontrolovat jejich používání. Po této době se však umělecké dílo od majetkových autorských práv oprostí a přidá se k dílům Goethovým, Hugovým nebo Shakespearovým v místě, kam patří veškerá kultura – public domain.
Největší nahrávací společnosti se ale snaží tuto smlouvu porušit a podržet si autorská práva po dobu až 95 let, aby mohly profitovat na nových vydáních nahrávek stále oblíbených autorů. Nejen pro hudební průmysl jako celek ale i pro začínající umělce, akademiky, podnikatele, spotřebitele i nejširší veřejnost má však tento trend velmi neblahé důsledky. Prodloužení ochrany práv k duševnímu vlastnictví totiž povede spíše k útlumu kreativity nových umělců než k jejímu povzbuzení, a to z těchto důvodů:
- omezí se rozsah volných děl na public domain, na nichž noví autoři často svá díla zakládají;
- peníze vyplácené umělcům copyrightovými asociacemi se přesměrují od mladších umělců ke starším, kteří už ani nemusí být umělecky činní.
Navrhovaná úprava zjevně není ve veřejném zájmu; má posloužit zájmu úzkého segmentu komerčního sektoru a vůči všem ostatním subjektům je zcela zřejmě nepříznivá.
Rovněž odůvodnění návrhu směrnice je nevěrohodné a rozporné – v hodnocení dopadů novely Komise tvrdí, že spotřebitelské ceny hudebních nahrávek díky nové úpravě nevzrostou; na jiném místě téhož dokumentu však tvrdí, že úpravě přinese hudebnímu průmyslu další příjmy mezi 44 - 843 miliony EUR . V rozporu s tvrzením Komise je zřejmé, že tyto umělé zisky zaplatí hudebnímu průmyslu spotřebitelská veřejnost. Podle výpočtů univerzitních expertů založených na číslech Komise samotné, se k samotným výkonným umělcům v důsledku úpravy dostane nárůstu příjmu mezi 4 - 58 EUR za rok, podle jiných výpočtů ještě podstatně méně.
Na základě výše uvedených důvodů si Vás dovolujeme požádat, abyste podpořil pozměňovací návrh skupiny poslanců napříč kluby - S.Bowles, A.Duff, O.Schmidt (ALDE(, Guy Bona (PSE) a Ch. Kellnera, Z.Roithové a A.Ibrisagic (EPP) na zamítnutí návrhu směrnice.
Podpis
----
udu ráda, když dáte vědět ti, kdož pošlete,i jen krátkou zprávu do pošty