Z poznámek odborníka (část I.)
S obecnými účinky běžných drog jsme naše čtenáře již seznamovali. Jaké jsou však současné trendy v Praze?
Deriváty kokainu
Ty jsou poslední dobou velice oblíbené a dosti v kurzu. Uživatelům skýtají pocit euforie a na nějakou dobu, řádově se jedná o desítky minut, znásobují jejich fyzickou výdrž. Mohou dokonce dočasně na nohy postavit i člověka, který právě utrpěl vážné zranění a ocitl se v bezvědomí. (Ovšem jen dočasně.) Tento euforizující účinek jde až tak daleko, že v těle dochází k elektrochemickým reakcím, jejichž následkem je dobíjení „biobaterií“. Závislost se ovšem dostavuje dosti rychle, již po několika (dvou, třech) dávkách, a abstinenční stav se po několika hodinách projevuje mírným oslabením organismu – do té doby, než je závislému podána další dávka. To mluvíme o lehké závislosti – ta střední vzniká po šesti až devíti dávkách (záleží na kvalitě, původu daného derivátu – například kokainy z jižní Ameriky mají intenzivnější účinky a také závislost nastupuje rychleji), projevy jsou podobné, ale oslabení, není-li závislému podána další dávka, se dostavuje rychleji. Předávkování (více než dvě dávky do hodiny, resp. tři až čtyři dávky do 24 hodin) nese vysoké riziko poškození implantátů. Negativní vliv na základní biotechnologické rozhraní není znám.
Deriváty metamfetaminu (Pervitin, D-metamfetaminhydrochlorid)
Účinek se podobá kokainu, ale trvá kratší dobu a nedoprovází jej elektrochemické reakce – na druhou stranu ale závislost nastupuje mnohem pomaleji, ta základní přibližně po pěti dávkách. U slabšího pervitinu se abstinenční stav podobá kokainu: dojde k mírnému oslabení organismu trvajícímu do podání další dávky. Navíc je ale závislý v abstinenčním stavu paranoidní a podezřívavý. U silnějšího D-metamfetaminhydrochloridu (tzv. „Ice“) se závislý ocitne psychicky zcela na dně a déle trvající abstinence (probíhající přibližně v 8hodinových cyklech) může závislého nakonec i zabít. Nárazové předávkování (více než tři dávky do hodiny nebo pět až šest dávek do 24 hodin) způsobí uživateli značné zdravotní problémy (ekvivalentní silnému zranění). Účinky na základní biotechnologické rozhraní nejsou známy, ale při předávkování hrozí riziko zničení implantátů.
Klasická léčba metadonem
Jak je i laické veřejnosti celkem všeobecně známo, většinu drogových závislostí lze léčit pomocí metadonu. Jinými slovy, pravidelné užívání metadonu vede k postupnému snižování závislosti na různých drogách, má to ale samozřejmě svá úskalí: léčba nějakou dobu trvá a je nutné aplikovat větší množství dávek, řádově se jedná o desítky (podle stupně závislosti pacienta), náklady dosáhnou několika tisíc euro. A je nutné dodržovat určitý časový harmonogram – pokus nacpat do sebe spoustu metadonu v krátkém časovém horizontu rozhodně ohrozí zdraví pacienta a to mluvíme o případech, jejichž organismus je prost biotechnologií. Metadon totiž vyřazuje dočasně z provozu základní biotechnologické rozhraní a při intenzivní, urychlené léčbě existuje vysoké riziko jeho trvalého poškození nebo zničení. Když, a to je moudré rozhodnutí, se budete při odvykací kůře řídit radou odborníka, potrvá základní kůra několik dní a toto riziko odpadá. Stále ovšem občas nebude fungovat.
Jiné náhražky?
Nemáte-li jinou možnost nebo se vám z nějakého důvodu nechce navštívit lékaře, zkuste THC (marihuanu). Ta dokáže, byť ne nadlouho, nástup abstinenčních projevů pozdržet. Chcete-li bez abstinenčních příznaků vydržet déle, nezbyde vám nic jiného než, jak se tak laicky a mezi mládeží říká, „bejt zhulenej 24 hodin denně“. Jinými slovy, kontinuální intoxikace THC umožní závislému vyhnout se abstinenčním projevům silnějších drog. Jeho stav to ale nijak nezlepší, pouze „zakonzervuje“.
- konzultováno s lékařem, Standa Blábol