• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ALIJENiPhone - Apple reinvented the phone ....
    TIGU
    TIGU --- ---
    MYJKA: Nemá cenu na to moc myslet. Výměna v autorizovaném servise stojí lehce přes 2k. Stačí telefon nenechat přehřívat a nenechat ho vybitý a nenabíjet pravidelně iPad nabíječkou.
    TIGU
    TIGU --- ---
    ASAFA: To není tak úplně pravda - když baterku vytřískáš na 0, bude to článkům celkem nepříjemné. Naopak, když baterii nenecháš klesnout pod 30%, budě tě mít o mnoho raději. Týká se článků samotných u Li-ion a Li-pol baterií.
    TIGU
    TIGU --- ---
    BOD1E: Není tomu tak - jde o to, jaký kus chytneš, jak se k baterii chováš, etc. Teplota je důležitá, rychlost vybíjení, etc. Ano, je rozdíl mezi jednotlivými technologiemi.

    Když Apple uvedl macbooky s Li-pol bateriemi, chvástal se, že si udrží většinu kapacity minimálně 1000 cyklů. Do té doby byl běžný zlomek (polovina, třetina). No a mám Macbook, který má 900+ cyklů a má stále 90% health a to se k němu po stránce baterie chovám jak hovado. Naopak notebooky, které hýčkám, tak většinou maj s výrazně menším počtem cyklů už docela problém - jeden z nich hlásí “zvažte výměnu baterie”.

    Je to prostě kus od kusu... každopádně velké odběry a vysoká teplota jsou hlavní zabijáci. Plus teda rychlonabíjení. Proto má iPhoní nabíječka 1A. A proto mají elektroauta vodní chlazení baterií ;) U iPhonu se doporučuje sundávat kryt při nabíjení a občas i vypínat nepotřebné věci, aby se nezahřál (na což se může každý vy... víš co ;)

    Plus litiovým baterkám neprospívá úplné vybití. Baterky maj řídící elektroniku a ta si pamatuje min, max, ... proto je také k dispozici tahle statistika. Baterie se totiž reportuje 0%, když ještě nějaké nabití má. Kdyby se dostala na absolutní vybití, už ji nikdo nikdy nenabije. Navíc mají baterie samovybíjení. Takže nechat ležet vybitý telefon jen tak, je z hlediska baterie cesta do pekel. Optimální skladovací nabití je asi 75%.

    Mimochodem - před litiovými bateriemi se používala jiná technologie (Ni-MH, ...) ty trpěly paměťovým efektem - když je člověk nenabil do 100%, tak si “zapamatovaly” nabití a snížila se kapacita. Pak existovalo formátování baterie, které jistým způsobem dokázalo částečně tento efekt eliminovat. Někteří to zkouší i s moderními bateriemi, které paměťový efekt nemají. Může to pomoct, ale jen proto, že si elektronika aktualizuje min, max. Na články baterie to nemá vliv žádný, nebo spíše lehce negativní (necháváš baterii dojít na dno).
    ASAFA
    ASAFA --- ---
    Ja třeba používám i úsporný režim baterky dost často a to i když jsem třeba na 90%. Nijak to výkon a užívání neomezuje a když tak ho proste jedním stlacenim vypnu.
    KINGRICHARD
    KINGRICHARD --- ---
    KINGRICHARD: Kromě toho i macbooku mám po roce a kus a stejném postupu používání 59 cyklů, takže co recharge to jeden cyklus bez ohledu na depth of discharge mi přijde minimálně divný.
    KINGRICHARD
    KINGRICHARD --- ---
    ONDRA_99: Nechci se hádat, ale vždycky tvdrím, že ukázaná platí a pro mě osobné nevychází a v zásadě podporuju tenhle názor
    The cycle life is the number of complete charge/discharge cycles that the battery is able to support before that its capacity falls under 80% of it's original capacity. So if the battery is discharged to 60 % and then charged to 80% it isn't a complete cycle.
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    KINGRICHARD: Je to tak, jak rika ASAFA. Viz: https://www.apple.com/cz/batteries/
    MYJKA
    MYJKA --- ---
    JYRKA: Ty jo, tak na starem 6s plusku, 2r starym - 69%. Hups. Jdu si najit, jak o baterku pecovat, at si ji neodseru i na novem.
    KINGRICHARD
    KINGRICHARD --- ---
    coconutBattery 3.6.4 - by coconut-flavour.com
    http://www.coconut-flavour.com/coconutbattery/
    KINGRICHARD
    KINGRICHARD --- ---
    ASAFA: V telefonu ne ale coconuttBattery. Cycle count není pomoci API přístupný od ios verze 10
    KINGRICHARD
    KINGRICHARD --- ---
    ASAFA: To rozhodně ne.
    De fakto nabíjím víckrát než jednou denně a mám 308 cyklů za víc než rok používání, tzn ne všechny cykly jsou 1
    ASAFA
    ASAFA --- ---
    Spis dá de někde v telefonu najít kolikaty cykl jedu?
    ASAFA
    ASAFA --- ---
    NATURALPLAST: Co ja vim tak když ji nemáš na přímým slunci nebo v mrazu tak ji je to jedno.
    NATURALPLAST
    NATURALPLAST --- ---
    BOD1E: Teď jde o to co znamená jeden cyklus. Když nabiješ z 5% na 100%, ale co to dělá s baterkou když celej den vybíjíš a seš přitom na nabíječce, kdo ví?
    ASAFA
    ASAFA --- ---
    Kolikrát denně nabijis je úplně jedno, baterka má 1000 cyklu. Jeden cykl je když ji nabijes do 100%, čili když desetkrát za den nabijes z 90% na 100% je to jeden cykl. Nebo třeba 2x z 50 na 100% to je jeden cykl a co vim tak po těch 1000 cyklech už odchází
    KINGRICHARD
    KINGRICHARD --- ---
    BOD1E: nevim. Pro mě je iphone pracovní nástroj. Když se něco posere, tak se to vymění. Chodím s tím po záruce do rozbitý iphone a tam maj super přístup a vyměnit baterku v iphone 5S stojí do 1000kč takže čekám že SE na tom bude zhruba stejně.
    Jinak je asi nějaký rozdíl jesli je cyklus úplný tzn pod 20%. Je fakt, že kdysi jsem měl LiPol baterku v notebooku kde jsem jel cykly 80%-100% a baterka zhebla za rok a kousek, ale to je víc než 10 let a teď nepozoruju rozdíl mezí "hygienou" nabíjení.
    BOD1E
    BOD1E --- ---
    KINGRICHARD: Já vždycky myslel, ze baterka má určitý počet nabijecich cyklů a pak je po ní, nehledě na to jak stará je.
    KINGRICHARD
    KINGRICHARD --- ---
    BOD1E: Iphone SE 1 rok baterka 99% a dobíjím pořád, protože mám denně třeba 3hodiny plus puštěný waze
    HAVANA
    HAVANA --- ---
    Je fakt že já nabijim v podstatě pořád
    BOD1E
    BOD1E --- ---
    SUBTITLES017: 88% cca 2 roky starej IP6, origo baterka. Fakt ale je ze snažím vyhýbat neustálému dobíjení, i když to třeba úplně není třeba. Ten den s jedním nabitím většinou dám.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam