BOD1E: Není tomu tak - jde o to, jaký kus chytneš, jak se k baterii chováš, etc. Teplota je důležitá, rychlost vybíjení, etc. Ano, je rozdíl mezi jednotlivými technologiemi.
Když Apple uvedl macbooky s Li-pol bateriemi, chvástal se, že si udrží většinu kapacity minimálně 1000 cyklů. Do té doby byl běžný zlomek (polovina, třetina). No a mám Macbook, který má 900+ cyklů a má stále 90% health a to se k němu po stránce baterie chovám jak hovado. Naopak notebooky, které hýčkám, tak většinou maj s výrazně menším počtem cyklů už docela problém - jeden z nich hlásí “zvažte výměnu baterie”.
Je to prostě kus od kusu... každopádně velké odběry a vysoká teplota jsou hlavní zabijáci. Plus teda rychlonabíjení. Proto má iPhoní nabíječka 1A. A proto mají elektroauta vodní chlazení baterií ;) U iPhonu se doporučuje sundávat kryt při nabíjení a občas i vypínat nepotřebné věci, aby se nezahřál (na což se může každý vy... víš co ;)
Plus litiovým baterkám neprospívá úplné vybití. Baterky maj řídící elektroniku a ta si pamatuje min, max, ... proto je také k dispozici tahle statistika. Baterie se totiž reportuje 0%, když ještě nějaké nabití má. Kdyby se dostala na absolutní vybití, už ji nikdo nikdy nenabije. Navíc mají baterie samovybíjení. Takže nechat ležet vybitý telefon jen tak, je z hlediska baterie cesta do pekel. Optimální skladovací nabití je asi 75%.
Mimochodem - před litiovými bateriemi se používala jiná technologie (Ni-MH, ...) ty trpěly paměťovým efektem - když je člověk nenabil do 100%, tak si “zapamatovaly” nabití a snížila se kapacita. Pak existovalo formátování baterie, které jistým způsobem dokázalo částečně tento efekt eliminovat. Někteří to zkouší i s moderními bateriemi, které paměťový efekt nemají. Může to pomoct, ale jen proto, že si elektronika aktualizuje min, max. Na články baterie to nemá vliv žádný, nebo spíše lehce negativní (necháváš baterii dojít na dno).