• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KONTRAPHUNKAjazyk a kultura u břehů Baltu (Litva, Lottyšsko, Finsko, Estonsko)
    ARFEA
    ARFEA --- ---
    ECLECTICA: Palatalizuje se vždy každá souhláska předcházející přední vokál, tj. i-ové a e-ové vokály např. bitė, lietuvis

    Kromě toho se palatalizuje ještě tam, kde je měkký znak - značí se taky "i", takže neplést s vokálem - pokud se nepletu (logicky by to tak mělo být) tak se vyskytuje jen v kombinaci ia,io,iu (nejsou to tedy diftongy!). Např. Vilnius, Vilniaus, obuolio
    Kromě toho, že měkký znak palatalizuje předcházející konsonant, tak ještě do jisté míry ovlivňuje i následující vokál, který posouvá mírně dopředu.

    Přízvuk je v litevštině pohyblivý a pravidla pro něj jsou velmi složitá a nedají se jednoduše vyložit. Akcentologie vůbec patří k nejsložitějším věcem v litevštině. A délka s přízvukem částečně souvisí :)
    Jinak obecně jsou dlouhé ū, ė, y a původní nazalizované vokály (ty s ocáskem), ale neplatí to stoprocentně.
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    Je tu prosim nekdo, kdo by mi mohl objasnit pravidla vyslovnosti v litevstine? vubec se mi nedari vysledovat pravidla pro palatalizaci, prizvuk, delku, zkratka nic.
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    Necetli jste nekdo Carodejnici a dest od Jurgy Ivanauskaite?
    MISHUGE
    MISHUGE --- ---
    třá budeš dělat průvodkyni..
    KONTRAPHUNKA
    KONTRAPHUNKA --- ---
    P19: tak to je hlavní, ne?:)
    P19
    P19 --- ---
    P19: Jo a píšu si s jednou hodně dobrou kámoškou z Finska.. finsky :-)
    P19
    P19 --- ---
    SASHIM: Já ji studoval a zatím jsem ji využil jen tak, že si čtu Helsingin sanomat :-D
    SASHIM
    SASHIM --- ---
    ja finstinu studuji a sama jsem zvedava jak ji potom v realne praxi vyuziju:-)
    P19
    P19 --- ---
    MISHUGE: Přímo ne. Takt o taky nevím :-)
    MISHUGE
    MISHUGE --- ---
    P19: studoval si primo finskou filologii?..vyuzijes ji v praxi? by me zajimalo,jak se v realu tyhle jazyky daj vyuzit..
    P19
    P19 --- ---
    MORRIGHAN: No já bych řek, že právě to estonský "tere" je ekvivalentem finskému "terve", což opravdu znamená zdravý, takže estonsky by to potom ale mělo být "teresex"..ale nevím, estonsky moc neumím.
    MORRIGHAN
    MORRIGHAN --- ---
    P19: Umim akorat pozdravit (tere) a kostel (kirik) :)) A jeste nas Estonci ucili "tervesex", coz melo znamenat neco jako "na zdravy sex" pri pripitku. Ale nakolik je to pravda netusim, oni uz byli dost podnapili :))
    P19
    P19 --- ---
    MISHUGE: Finštinu jsem dělal na vejšce, litevštinu jsem měl jako druhý jazyk ale neumím říct ani dobrý den, lotyštinu jsem si tam zamiloval a tak jsem si nechal dovézt přímo z Rigy za drahý peníz učebnici a estonštinu umím jen tak co jsem pochytil z netu , protože nejsou k dispozici materiály.
    MISHUGE
    MISHUGE --- ---
    P19: diky za info;)

    ty studujes tyto jazyky?
    P19
    P19 --- ---
    MISHUGE: Za kolik to nevím. Ale asi ne za moc.

    Lotyština a Litevština si podobné jsou, to jde celkem od oka vidět, ale navzájem si nerozumí.

    Lot: Es esmu Latvietis
    Lit: Aš esu Lietuvis
    Čes: Jsem Lotyš/Litevec

    Estonština je příbuzná s finštinou:

    Est: Ma ei räägi eesti keeles
    Fin: Minä en puhu viron kieltä ("Mä en puhu eestiä")
    Čes: Nemluvím estonsky
    MISHUGE
    MISHUGE --- ---
    P19: a prosím tě,za kolik..? jsem dotyčnému zatím nepsala..
    MISHUGE
    MISHUGE --- ---
    zajímá mne váš názor..jak jsou si hodně ne/podobné baltské jazyky??třeba ve srovnaní čeština-slovenština atd..;))
    P19
    P19 --- ---
    P19: Tak ještě nezačaly, budou od podzimu. Půjdu taky.

    Btw: umí tu někdo estonsky?
    P19
    P19 --- ---
    MISHUGE: Ne, ale napiš milan.m.horak@volny.cz on to organizoval. Nevím jak to dopadlo.
    MISHUGE
    MISHUGE --- ---
    P19: jaky kurzy?resp.kde?mas nejaky link?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam