• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DALIBORCo je to člověk? - Mnoho definic, které jsou nanic?
    XL1
    XL1 --- ---
    Josef Zezulka - BYTÍ - životní filosofie (online kniha)
    http://www.dub.cz/kniha.php?lang=CZ&strana=58
    IKARI
    IKARI --- ---
    GAF: Jsem asi moc technicky zalozeny clovek abych tohle pochopil :)
    GAF
    GAF --- ---
    Představivost je velmi pravděpodobně nekonečná a proto je v ní možné cokoliv. Je-li někde možné cokoliv, je zřejmé, že tedy i člověk může být cokoliv. A jelikož je tedy, jak jsem předeslal, velice pravděpodobné, že člověk je cokoliv, je bude jisté, že člověk je i zároveň všechno. Jakmile je jednou člověk všechno a cokoliv může být definovaný i tím, že je nanic. Ale mezi námi, vybral bych si něco lepšího.
    DALIBOR
    DALIBOR --- ---
    IKARI: wow, to tu ještě nebylo :)
    IKARI
    IKARI --- ---
    K čertu s evolucí nebo velkým třeskem. Svět vnikl okamžikem mého zrozeni a je tu jen pro mě. Nic takového jako lidstvo neexistuje - existuji jen já a zbytek jsou kulisy, které tu jsou, abych se nenudil. Co jsem já? Bůh.

    =>naprosto úžasnej a bezkonkurenční postoj k životu - není nad trochu sebestřednosti :)
    JOHNYSSIMO
    JOHNYSSIMO --- ---
    člověk je vrcholná evoluce zemských tvorů, teď můžem vzlétnout nebo padat dolů. Buď si z nadrozměrna poučení vzíti, nebo zase červi v zemi býti :-)
    HEEHY
    HEEHY --- ---
    Duše je člověk.
    Duše je nesmrtelná.
    Duše se vymyká času i prostoru.
    Duši nelze stvořit.
    Duše je Bůh a Bůh jsem já.

    Nejsem toto tělo :)
    KUBBE
    KUBBE --- ---
    ATRON: Prave ze clovek je neco mnohem, mnohem vic ... Mozna souhlasim, ze nase tela jsou stvorena z hmoty, ktera vznikla pri zaniku nejakeho antickeho slunce, ale clovek je neco vic, nez jeho telo ...
    Jeden z nejvyznamnejsich prirodnich zakonu (ne ze by byli nejake bez vyznamu) je gravitace ... a gravitaci jako takovou dnes a denne zive organismy hrave presahuji, vyuzivaji atd ... Takze v tomhle pohledu je clovek neco daleko jineho, neco co dokaze nepodlehat zakladnim fyzikalnim zakonum a v praxi presahovat moznosti sveho prostredi ...

    Kdyby tomu tak nebylo, kdyby "zivot" nedokazal "oponovat" zakladnim fyzikalnim zakonum, logicky by neexistoval a hmota, ze ktere se sklada, by se prave ted usazovala blize a blize k jadru planety, ovsem clovek (zivy organismus) vyuziva energii (ze slunce, bilkovin, cukru atd atd) a formuje na-okoli nezavisle "uskupeni z hmoty" a dle svoji vlastni svobodne vule dokaze vyskocit a prekonat tak gravitacni zakony (jiste opet zase dopadne na zem, ale cim dele tu jsme tim lepe chapeme prostredi a jeho zakony a ucime se s nimi lepe pracovat) ... Jako by vesmir byl stvoren prave za ucelem vzniku svobodneho rozhodnuti, aby dal vznik zivotu ktery si bude moci vybirat :P
    ATRON
    ATRON --- ---
    Člověk je "kus hmoty", kterou vytvořily první generace hvězd, zformované přírodnímy zákony.
    DALIBOR
    DALIBOR --- ---
    LENICHAREK: dyť jo....nevim proč se darwin a eva rozdelují na dva protichudny tabory...
    btw: navíc byla zjištěna naše mitochondriální Eva, která žila před 300000 lety ve střední Africe...je to společná máma všech lidí na světě, nepřijde ti skvělý, že my dva jsme příbuzný? :)
    LENICHAREK
    LENICHAREK --- ---
    jo, Dalibor je božskej, souhlasim :)))

    Já si nemůžu pomoct, mě zrovna křesťanský způsob stvoření až tak neodporuje evoluci. Asi nebrat všechno doslova a přemýslet o tom čistě jako o metafoře a především se odpoutat od současnýho chápání času a asi i prostoru:-) ne?
    NIRA
    NIRA --- ---
    DALIBOR: no osbně sama bych nesoudila, co je úroveň nebo neúroveń Boha, je to dost ode mne jako od stvoření nekompetentní, ale každý dle svého gusta a dišputátu
    DALIBOR
    DALIBOR --- ---
    Mno, rozhodně ji celou neodvolal, navíc na ní nepřišel sám, ale nezávisle s Walacem a potom nic neřiká o prvopočátku, ale spíš o vývoji života...vznik života je sice takhle dost nepravděpodobný, ale v tom právě tkví ten bůh...:)
    Navíc si myslim, že budovat svět tímto způsobem, teda ala hospodin, je dost pod jeho úroveň:)

    NIRA
    NIRA --- ---
    DALIBOR: každý má právo na mýtus, my to nebereme jako mýtus, ale jako pravdu, v tom je tenproblém, ale vůbec nepřikládám této debatě nějaký význam, ať si každý věří, kterému mýtu chce,nato má plné právo :-) měj se.

    Nevím, jaká je úloha Boha, neptala jsem se ho na to:-D On může mít úlohu podle Svého výsostného uvážení a neměl by mu do toho nikdo mluvit. Co se týče evoluce, bylo toho o ní napsáno a natočeno dost o Darwinovi a jeho věřící manželce, i to, že svou teorii ke konci života odvolal, ale to se jí už chytli jiní...no neva, jdu si popo s opičkou :-D
    DALIBOR
    DALIBOR --- ---
    No tak ještě jinak. Zaprvý teda odpovídáš na úplně jiný věci a zadruhý nevim, jestli si pochopila na co narážim. Takže zkusím explicitněji:" Mám pocit, že křesťané v otázkách stvoření světa jsou hrozně sebestřední - jednak tím, že říkají, že dle jejich mýtu vznikli všichni lidé (a nedávají tak v podstatě právo jiným kulturám na svůj vlastní mýtus) a jednak v toim, že považují člověka za něco víc než opravdu je. Je nestoudné být z něčeho takovéhoi jako je opice. Nevidím mnoho rozdílů mezi člověkem a zvířetem - klišé které tu zopakuju, jediným rozdílem je, že člověk má kulturu a dokáže ji předávat svým potomkům... Úloha víry a Boha přece spočívá v něčém jiném než ve vysvětlování vzniku světa. To je prostě mýtus, který je součástí naší kultury, ale nemá s vírou, co dělat... Neříkám, že věda je užasná a stoprocentní, ale brát mýtus za jediné vysvětlení vzniku člověka a nevzít v úvahu teorii evoluce i když má své chyby, je přinejmenším zaslepené...
    NIRA
    NIRA --- ---
    DALIBOR: já se někdy složitě vyjadřuju, protože jsem ovlivněna jedním záporem v anglické větě: prostě to platí pro všechny lidi, nejen pro křesťany, to jsou přece také lidé ne? :-D
    NIRA
    NIRA --- ---
    DALIBOR: to "jako křesťanka" říkám proto, že to je "křesťanský světový názor" na stvoření, ne jakože by to nemělo platit pro všechny lidi, ale jen pro křesťany chápeš?
    NIRA
    NIRA --- ---
    DALIBOR: ve Starém zákoně platí starý zákon týkající se Židů (ti jsou až od Israele, neboli syna Abrahama ze Sáry), jinak Genesis je pro všechny lidi a rasy bez vyjímky, nakonec v Novém zákoně je obnovení Duchem pro všechny rasy, typy lidí bez rozdílu jako v genesis:-) Je TO VĚK MILOSTI BOŽÍ (Nový zákon)
    NIRA
    NIRA --- ---
    DALIBOR: no hele genesis je tisíce let stará, tak asi všichni lidi ne? jde o fyzické stvoření, pak máš ještě duchovní stvoření z Ducha, obnovené lidství ve své původní "dobré" podobě, to je až v Novém zákoně a děje se skrze přijetí Ducha Ježíše Krista, Ducha svatého podle katolické terminologie, i když takto doslova to v Bibli nikde není, jsou tam termíny, Boží uch, Duch Boha, Duch života, apod. tento Duch obnovuje formu věčného života v člověku, kterou není ani bios (život fyzický)a ani psýché (život duše) jestli chápeš
    DALIBOR
    DALIBOR --- ---
    No a takhle teda vznikli všichni křesťani? Nebo všichni lidé? Jaktože indiáni, afričani, keltové a třeba číňani vznikli jinak? To snad nejsou lidé?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam