• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JESSIEATREIDESNárodní knihovna ... CHCEME TO NA LETNÝ!!!
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    Proč Národní knihovna vyloučila v zadání soutěže umístění fondů pod zem a v průběhu soutěže od této podmínky ustoupila?


    Pro odpověď na tuto otázku je dobré seznámit se s celým zněním příslušné pasáže stavebního programu:

    “Skladiště knihovních fondů

    Národní konzervační fond (NKF) a část univerzálního knihovního fondu (UKF) tvoří nejvýznamnější sbírku novodobé bohemikální literatury za období od r. 1801 do současnosti v České republice, která musí být uchována trvale, tzn. po neomezenou dobu do budoucnosti. I na další části UKF se vztahuje tato povinnost, která je Národní knihovně ČR stanovena zákonem. Z tohoto důvodu jsou nároky na parametry skladišť NK ČR podstatně přísnější, než u kterékoliv jiné knihovny v zemi.


    Proto ve všech skladištích musí být dodrženy mikroklimatické parametry, které jsou uvedeny v podrobné tabulce – viz Příloha 2: Detailní popis a rozměry jednotlivých pracovišť, přičemž se preferuje, aby parametr teploty byl dosahován sálavým teplem nebo chladem, spíše než nadměrnou výkonnou cirkulací vzduchu.


    Stavební konstrukce musí zajistit i během výpadku všech technických prostředků, že teplota ve skladištích nepřekročí parametry uvedené ve zmíněné tabulce včetně nejteplejších letních dnů.


    Z hlediska ochrany fondů platí totéž pro
    studovny. Skladiště by měla být vybavena elektronickým zabezpečovacím a protipožárním systémem a samozhášecím systémem, který nepoškozuje papír, kůže a další látky, ze kterých jsou dokumenty vyrobeny.


    Z hlediska minimalizace rizik nesmí být jádro konzervačních fondů umístěno v podzemních podlažích a v nejvyšším nadzemním podlaží. Nad skladišti i ve vnitřních prostorách skladišť nesmí být umístěny rozvody vody, odpadu, příp. jiné, které mohou způsobit vyplavení nebo požár. Z těchto důvodů by nad skladišti a v jejich blízkosti neměly být umístěny provozy jako restaurace, literární kavárna apod.

    Topení ve skladištích a studovnách by mělo být regulováno
    centrálně. Do režimu vytápění nesmí zasahovat zaměstnanci nebo čtenáři.”
    Je evidentní, že podtržená musí se týkají především bezpečného uložení a ochrany národních konzervačních fondů.
    Pracovníci NK provedli v rámci přípravy zadání srovnávací analýzu situace ve světových národních knihovnách, z níž
    vyplynulo jako nejčastější nejbezpečnější řešení umístění v nadzemních podlažích. Po analýze návrhů došlých do
    soutěže bylo evidentní, že řada řešení s umístěním fondů nad zemí poskytuje podstatně menší záruky než podzemní
    varianty. Od doby, kdy byly dokončeny námi analyzované stavby (včetně relativně nových), došlo ke změně
    stavebních materiálů (např. velká oblíbenost skleněných povrchů problematizuje nadzemní uložení v případě selhání
    technologií) i technologií (robotizované systémy umožňují okamžité hermetické uzavření prostoru v případě ohrožení,
    okamžité spuštění rasantních nápravných opatření bez potřebné evakuace osob ze skladiště atd.) Proto jury (vedena
    snahou vybrat po všech stránkách nejlepší návrh) požádala (v souladu se stanovami UIA) zástupce NK o vyjádření,
    zda na dané podmínce trvá. Vedení NK po shlédnutí dodaných návrhů a dalších analýzách a konzultacích od této
    podmínky ustoupilo. Robotický systém není neznámým řešením, v řadě světových knihoven již spolehlivě funguje,
    v současné době probíhá množství nových instalací na všech kontinentech v knihovnách srovnatelné velikosti.
    Podmínka umístění konzervačních fondů nad zem se účelově démonizuje a zkresluje. V první řadě nešlo nikdy (!) o
    veškeré fondy, ale pouze o jejich menší část, necelou 1/3. Většina fondů mohla být umístěna pod zemí. Národní
    konzervační fond tvoří v přepočtu cca 13% plochy, čili není určujícím pro charakter a tvar celé stavby.
    Ve stavebním programu není uvedeno, že v případě nedodržení některé z uvedených podmínek je porota povinna
    návrh vyloučit a nestalo se to ani při dodržení některé z jiných podmínek u dalších návrhů. Při přípravě stavebního
    programu jsme vycházeli ze skutečnosti, že podle pravidel UIA si porota sama stanoví hlavní kriteria pro posuzování
    došlých návrhů, což se také stalo – viz výtah z protokolu z jednání:
    “Jury sat down to review briefly the Competition Conditions and to set the criteria of evaluation, i.e. aspects of
    Urban planning
    Library typology and planning
    Building architecture”
    Stavební program nebyl ze strany zadavatele koncipován jako “vyškrtávací mechanismus” pro nedodržení kterékoli
    z podmínek. Pokud by byl takto koncipován, místo mezinárodní jury by nám stačil počítač. Takovýmto způsobem ale
    nevybíráme ani automatizované systémy pro knihovnu – i zde je uvedena řada podmínek, ale nedodržení jedné nebo
    několika z nich neznamená automatické vyloučení. Vždy hledáme nejlepší návrh, který nejlépe odpovídá daným
    podmínkám, ale nepředpokládáme 100% shodu. Jedná se o komplexní hodnocení a také si vždy necháváme volný
    prostor pro zohlednění nepředpokládaných technologických novinek v zájmu výběru nejlepšího z kandidátů, což jsme
    tím spíše předpokládali u architektonické soutěže. Také je třeba uvést, že stavební program obsahuje celou řadu
    dalších podmínek. 80% návrhů nedodrželo několik z nich a žádný z nich nebyl proto vyřazen. Není pravdou, že
    umístění konzervačních fondů nad zemí bylo diskriminační podmínkou. U některých projektů bylo naopak právě
    zajímavé řešení postavené právě na této podmínce jejich nejcennější devizou, díky níž se dostaly až do finále – jinak
    by zřejmě vypadly v některém z prvních kol. Tolik věcné stanovisko zadavatele. K procedurálním otázkám jednání jury
    UIA vydala stanovisko přímo UIA.
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    BLABOUS: monokulturním trávníkem pokrytá střecha čehosi, co připomíná spíš plechový hangár než budovu do centra města, spojená s parkem vizuelně velmi nepovedeným můstkem, celkový dojem nezachrání... interiér pak návštěvníka dodělá...


    ne?

    BLABOUS --- --- 15:54:49 18.2.2008
    JESSIEATREIDES: jasne, ucel sveti, koho by zajimala regulernost nejaky souteze :-)



    BLABOUS --- --- 23:53:16 18.2.2008
    za "jestli nechápeš, proč tomu tak je, tak nechápeš, co je architektura" dik, to mi projasnilo vecer

    JESSIEATREIDES: tady vubec nevim o cem mluvis, jen prosim prestat osocovat, ze necemu nerozumim misto argumentu

    JESSIEATREIDES: o povinnych a nepovinnych podminkach v zadani souteze vim, ale v tom zadani, ktere jsem ja cetl, byla podminka konzervacniho fondu nad zemi v tech povinnych... spis jsem cekal, ze se budes tocit na moznosti zmeneni podminek porotou, coz je ovsem zhovadilost bez ohledu na to, co je kde psano... soutez, kde se meni podminky po vyhlaseni je proste z principu nefer

    JESSIEATREIDES: rikam potreti a SILENT ocividne souhlasi, ze HSH jsou mi ukradeni, zkoumam, jak mohl vyhrat nekdo, kdo porusil podminky zadani... pokud je jini porusili, meli by podle me byt vyrazeni, ale nevim, nezkoumal jsem to

    JESSIEATREIDES: "měřila všem stejným metrem" no nevim, situace, kdy vidim, ze jeden navrh porusil podminky, tak se usnesu, ze je zmenim, bych nenazyval stejnym metrem

    jeste poznamka, abych jen neodpovidal:
    soutez by se podle me mela zrusit, mela to udelat uz porota kvuli blbemu zadani, nasledne tanecky se zmenou zadani jsou trapne (+ vykopnout Jezka z NK)
    predstava, ze z mych dani bude placen projekt vybrany takto, je strasna... mozna pri kreativni interpretaci splnuje pismenka UIA, ale doufam, ze ne pravidla pridelovani verejnych zakazek
    (a uplne na zaver: pripustit, aby Jiricna hodnotila projekt Johana Kapliky, je, rekneme, nestastne (tomu o te anonymite neverim))

    BLABOUS
    BLABOUS --- ---
    JESSIEATREIDES:
    prosim o citat, kde jsem tvrdil, ze byla soutez NEREGULERNI

    ja nad NS jeste pred par lety bydlel, z parku Sacre Coeur je videt zelena strecha se stromama :-)
    kdyz uz operujes libi/nelibi a opiras se do architektu, jakou ty mas kvalifikaci na posuzovani architektury? staci na to precteni REGULI?
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    BLABOUS: to mi je popravdě jedno, co na shopping parku dělali... stejně jako se mi nelíbí exteriér nového smíchova - schválně se někdy postav na kopec nad tím a je to hnusná škatule, vzhledem se blížící spíše skladištím vedle dálnice.


    ovlivněn evidentně jsi, kdybys nebyl, tak si už konečně sedneš na prdel a hodinu nebo dvě čteš pravidla - jiným slovem REGULE - podle kterých soutěž probíhala - a sice regule UIA. Teprve pak můžeš sdělovat světu, jestli byla opravdu NEREGULÉRNÍ, tedy vzpírající se REGULÍM UIA nebo nikoliv.

    ignore
    BLABOUS
    BLABOUS --- ---
    JESSIEATREIDES:
    vzdyt pisu, byl nominovan, pisu to proto, ze mi predhazujes ovlivnovani Shopping Parkem (o kterem vubec netusis, co na tom D3A delalo), snazim se naznacit nesmyslnost argumentace "ovlivnovanim"
    srovnavat Fialu s Kaplikym v zadnem pripade nehodlam, natozpak prepocitavat, kolik za co dostali cen a co k nim bylo napsano
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    BLABOUS: Fialovo Muzo bylo NOMINOVÁNO na cenu Mies van der Rohe, Kaplického knihovna získala cenu A. J. Bovis Award, o desítkách dalších cen za jiné projekty a studie ani nemluvě, ty najdeš zde

    A tady si můžeš přečíst, co řekl jeden z porotců o Národní knihovně v souvislosti s A. J. Bovis Award...

    Its technical excellence in relation to book storage is as important as its extraordinary visual appearance. We felt that when built it would be a destination for any visitor to Prague. The award also marks the exceptional contribution made to British architecture over many years by Jan Kaplicky and Future Systems. ... As with Kaplicky's other work, there is a rationale behind the form of the building. This is not an arbitrary icon but a considered work of formal design
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    VANEK: ještě počkej...
    MACHALPACHAL
    MACHALPACHAL --- ---
    BLABOUS:
    JESSIEATREIDES: vy jste cechacci..........hnus
    VANEK
    VANEK --- ---
    Mimochodem, JESSIE, kdy bude ten článek?
    BLABOUS
    BLABOUS --- ---
    JESSIEATREIDES:
    ach jo, zas jen osobni utoky...
    ten skot je uz vylozene ubohy, to te google trosku vypek, nejsem jediny toho jmena (je nas vic nez dva, kdybys chtela ucinit druhy pokus)

    proc nenapises, ze me ovlivnuje Fialovo Muzo, za ktere byl nominovan na Mies van der Rohe?

    JESSIEATREIDES: my se neurazime, ty me urazis :-(
    co se tyce pohledu pod povrch, pri verejne zakazce za desitky milionu musi byt pod povrchem kristalove cisto, coz neni
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    BLABOUS: a celá tato hádka mě štve o to víc, že jsem o Tobě měla vždy velmi pozitivní mínění a považovala jsem tě za člověka, který je schopen jít pod povrch věcí. Nechci v tom už dál pokračovat. Akorát se budeme urážet.
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    BLABOUS: já vím, že nejsi. tvá diplomová práce měla téma: Vyhodnocení růstové intenzity telat v systému chovu masného skotu, pokud je mi známo.

    Nemáš na věc vlastní názor, jsi ovlivněný svým okolím, které kromě Nového smíchova navrhlo též Shopping park Zličín - další architektonický skvost...

    ;o)

    Takže, musím se opakovat, a ještě jednou ti doporučit, abys příštích 48 hodin (minimálně) strávil v meditaci nad tím, co je úkolem architektury a studiem podmínek UIA pro pořádání mezinárodních architektonických soutěží. Jinak ze sebe akorát děláš trotla.
    BLABOUS
    BLABOUS --- ---
    JESSIEATREIDES: nejsem architekt, co se ti nelibi na tom prispevku?
    BLABOUS
    BLABOUS --- ---
    JESSIEATREIDES:
    tu korespondenci jsem cetl, pise se tam o tom poslednim vyjadreni, ktere jsem citoval vcera 16:34:42... vim, ze UIA respektuje, kazdopadne fer soutez to nebyla (nic jineho netvrdim)

    vim, kdo je Perrault, jeho podpis kdekoliv neni argument pro nebo proti cemukoliv (jen argumentujes autoritou)

    co se tyce Noveho Smichova, za ten je D3A zodpovedne jen zvenku (viz fotky na strankach) a zvenku je to podle me dost dobry, treba ta sikma zelena strecha... s veskerym tim vnitrnim besem nema nic spolecnyho... naopak je tam nachystana restaurace na strese a vytahovy sachty na dve patra bytu, ktery Carrefour nakonec zamaz
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    JESSIEATREIDES: z diskuze na Okounovi:

    blabous - samiec twój wróg ... 23.duben 2007 15:43:46
    Barclay
    vyhrozovals tu nechanim Letenske plane napospas prazskym architektum, kteri povoluji ...atd., coz je hovadina

    tech architektu s vizi na celou Prahu by muselo bejt tak 100, nemyslim si, ze by na tom museli furt delat ty samy lidi, treba takovy urbanismus okoli Andela delali architekti najati investorem a podle me dopad dost dobre... podle me staci, kdyz se nad tim nekdo trochu zamysli, ne plive baraky, kde je zrovna volny misto




    BLABOUS: Ještě se zeptám, kde jsi studoval architekturu?
    MISON
    MISON --- ---
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    http://www.d3a.cz/projects/realizations/large-houses/novy-smichov/index.html


    Za podpásovku mohu já stejně tak považovat útoky na Kaplického, když operuješ s vyjádřeními jeho manželky pro ženský časopis, posmíváš se jeho nicku "Johan", který už má přes čtyřicet let a tak dál. Máš klapky na očích a doufám, že se ti to vrátí. Potom, co předvedli čeští architekti (Masák, sedmilhář Králíček, lháři z HŠH a další), doufám, že každá další soutěž UIA bude architekty organizované v ČKA bojkotovat, přeji vám všem dokonce i to, abyste prosadili zákaz mezinárodních soutěží na českém území a abyste byli z UIA vyloučeni. To vám totiž patří.
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    BLABOUS: já jsem uvedla X relevantních argumentů. Ještě jednou prosím, aby sis prostudoval pravidla mezinárodních soutěží UIA, jejíž je ČKA členem.


    Ano, existuje poslední vyjádření, které jsem uvedla, a to jasně říká, že UIA RESPEKTUJE VÝSLEDEK SOUTĚŽE. Když si tu korespondenci otevřeš a přečteš (jsou tam i české překlady, pro případ, že ti angličtina činí potíže - to by vysvětlovalo i skutečnost, že ti přečtení a pochopení pravidel UIA dělá tak obrovský problém. Ještě k tomu potřebuješ něco dodat?

    Perrault je chlap, který v soutěži o francouzskou národní knihovnu vyhrál nad Kaplickým. Podle knihovníků z Francie byla Kaplického knihovna lepší.

    Firma, pro kterou děláš, patří v ČR k těm lepším, přesto je autorem hnusu nazvaného Nový smíchov - i se všemi těmi podivnými sloupky, absolutně nelogickými stezkami pro uživatele a tak dál. Udělejte si firemní zájezd do Birminghamu a podívejte se na Kaplického obchoďák, kde byl FS podstatně více limitován, protože v podstatě rekonstruoval něco předem dané a pak něco říkej. Kaplický vyhrál právem. Debata o neregulérnosti soutěže je výsledkem snažení HŠH, kteří si bez problémů našli partu arbitrů obávajících se, že by na český trh vstoupili nějací cizáci a že by se o zakázkách rozhodovalo v soutěžích, kde v porotě nesedí ani kamarádi z komory, ani bývalí pedagogové. Ze soutěží pořádaných UIA vzešly skvosty světové architektury. Co vzešlo ze soutěží pořádaných ČKA (a dle jejich rigidních pravidel, jejichž hlavním cílem není architektura, ale, zjednoduším-li to, šířka okraje v projektové dokumentaci)? Pomineme-li Ještěd, který porušil zadání, že...

    BLABOUS
    BLABOUS --- ---
    JESSIEATREIDES: takze podpasovky a osobni utoky :-/
    stavim na tom, ze jsme si tu v D3A v breznu vytiskli podminky, program a vitezny navrh, precetli, prohlidli, zasmali se a pogratulovali si, ze se D3A zasadne neucastni soutezi, protoze obvykle se meni pravdila, jak se opet stalo... od te doby se nic zasadniho nezmenilo
    BLABOUS
    BLABOUS --- ---
    JESSIEATREIDES: na tom se nedohodneme, proc proste nenapises nejaky relevantni argument? cituju podminky souteze, soutezni program, na oplatku se akorat dozvim, ze jsem blbecek a co si mam precist...

    co mela dokazat ta korespondence v souvislosti s tvym tvrzenim, ze je dalsi finalni vyjadreni?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam