Jak dva architekti měřili stromy u knihovny
Jadrná vyjádření a hádky kolem nové budovy Národní knihovny na Letné vyvolá i velikost virtuálních stromků. Architekta Jana Kaplického podráždily obrázky, které si nechal loni na jaře zpracovat Útvar rozvoje hlavního města. Na nich nazelenalý blob trčí k nebi obklopen hrstkou stromů.
"Magistrát vydává za oficiální vizualizace obrázky, na kterých architekt Králíček nechal zfalšovat perspektivy. Snížil výšku stromů kolem knihovny a namaloval ji na šedivo," pouští se v rozhovoru pro MF DNES Kaplický do Václava Králíčka, který má v městském útvaru rozvoje na starosti také Letnou.
Autor blobu navíc uvažuje o žalobě kvůli hanobení uměleckého díla. "Podepsal je (Králíček) mým jménem, aby to vypadalo, že ty vizualizace jsou od nás," rozčiluje se Kaplický.
Neohrabané obrázky, které údajně jeho projektu ublížily, ho poprvé nahněvaly už loni v listopadu. To dokazuje zápis ze zasedání pracovního týmu Národní knihovna, který se scházel kvůli řešení problémů kolem blobu.
Doslova se v něm píše: "Arch. Kaplický poukázal na to, že vizualizace v příloze materiálu pro expertní skupiny neodpovídají skutečnosti a nejsou součástí jeho návrhu, žádá, aby nebyly tyto materiály používány. Je nutno zhotovit nové vizualizace vítězného návrhu."
O stromy jsem se nezajímal
Jakékoliv záměrné manipulace s výškou stromů okolo knihovny městský architekt Králíček odmítá.
"Já nic nefalšoval a o stromy se nezajímal. Projekt jsme nechali zanést do digitálního modelu Prahy, kde je zeleň zjednodušena. Nelze přeci, aby tam byly stromy ve stejném počtu, vzrůstu a zbarvení jako ve skutečnosti," říká Králíček o obrázcích, jež jako první dostali členové expertních skupin – právnické, památkářské a architektonické.
Problém ovšem je, že pod vizualizacemi byl původně skutečně podepsán Jan Kaplický. Jenže to Útvar rozvoje hlavního města nepřipouští.
"Nikdy jsem vizualizace se jménem Jana Kaplického neviděl," tvrdí Králíček a zdůrazňuje: "Kdybych byl členem expertní skupiny, vysvětlili bychom si to s panem architektem mnohem dřív."
I když Kaplický útočí na magistrátní útvar, že nepovedenými vizualizacemi záměrně škodí jeho dílu, ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek je smířlivější.
"Obrázky byly v původním návrhu pro expertní skupiny, pak byly staženy kvůli pochybnostem. Pomocí jeřábu se přesně odměřila výška knihovny a podle toho udělal Jan Kaplický nové vizualizace," říká Ježek.
Ty dostaly experti do rukou 15. února – chobotnice na nich změnila barvu ze zelené na zlatavou. Že by šťastný konec?
Ne tak docela. Kdo by chtěl porovnat magistrátní a Kaplického vizualizace na jedné internetové stránce, má smůlu.
Magistrát nabízí jen ty nepovedené. "Nikdo nám je nedal a taky není důvod. My jsme zveřejnili pouze informace, které se týkaly jednání expertních týmů," krčí rameny mluvčí magistrátu Jiří Wolf.
"Novou" chobotnici v barvě šampaňského najdete zase výhradně na stránkách Národní knihovny. A ve šťastném konci pro knihovnu ještě brání rozhodování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Na něj se obrátilo ministerstvo kultury.
Důvod? Chce, aby úřad rozsekl tento spor: je možné postavit knihovnu na základě výsledků architektonické soutěže, a ne podle zákona o zadávání veřejných zakázek?
"Obrátili jsme se na Generální ředitelství pro vnitřní obchod a služby v Bruselu, aby stanovilo, jestli je možné použít výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek," vysvětluje zdržení předseda úřadu Martin Pecina.